Trnava ožije príbehom, ktorý spája stáročia. Exteriérové predstavenie Pašie – Cesta pútnika prinesie do historického srdca mesta silný duchovný zážitok, vizuálnu veľkoleposť a moderné technológie, ktoré premieňajú parky a hradby na živé divadelné kulisy.
Historická tradícia v modernej podobe
Už tento víkend, 12. a 13. apríla, ožije trnavský Sad Antona Bernoláka nevšedným predstavením Pašie – Cesta pútnika. Výpravná open-air inscenácia prenesie divákov do príbehu Veľkej noci cez pohľad súčasného človeka.
V hlavnej úlohe bude 50 hercov, autentické kostýmy zo štúdií Barrandov, živé kone, orchestrálna hudba a živý prenos z kamier. Všetko pod režijným vedením skúseného Kamila Žišku.

Pútnik v 21. storočí
Režisér Žiška vytvoril nový scenár, ktorý rezonuje aj so súčasným divákom. Hlavná postava pútnika prichádza z dnešného sveta, kde evanjeliá stratili váhu. Cestu duchovného znovuzrodenia mu ukazuje Zbor spravodlivých, ktorý ho sprevádza od Starého zákona až po ten Nový.
„Prichádza z 21. storočia a objavuje, že aj dnes existuje zrnko pravdy,“ hovorí režisér. Silné posolstvá lásky, obety a trpezlivosti budú dominovať celej inscenácii.

Hviezdne obsadenie a živý zbor
Na javisku sa predstavia známi herci: Kamil Mikulčík, Štefan Bučko, Jozef Adamčík, Miroslav Beňuš, Michal Jánoš a ako Ježiš vystúpi Martin Žák. Máriu stvárni Adela Mojžišová, známa z Túlavého divadla aj televíznych obrazoviek.
Dychberúcu atmosféru podporí antický zbor, v ktorom účinkujú mladí herci z Cyrilometodského divadla.

Efekty, ktoré pohltia zmysly
Pašie v Trnave budú skutočne pastvou pre oči. Okrem historických kostýmov uvidíte prepracované drevené kulisy, ktoré evokujú archu, bránu či kríž. Ich autorom je renomovaný scénograf Tom Ciller.
Kulisy nie sú len pozadím – herci s nimi interagujú a príbeh sa tak doslova formuje pred očami divákov. Hudobnú zložku má na starosti Lukáš Borzík, ktorého diela známe orchestrálnymi a sakrálnymi kompozíciami umocnia emocionálny zážitok.

Hradby, ktoré ožijú príbehom
Jedinečný priestor Sadu A. Bernoláka doplnia stredoveké trnavské hradby, ktoré sa stanú súčasťou scény – raz ako chrám, inokedy ako projekčné plátno. Obraz z dvoch kamier sa bude premietať na LED panely, čo dodá predstaveniu modernú dynamiku.

Vstup voľný, zážitok nezabudnuteľný
Predstavenie potrvá dve hodiny a koná sa:
v sobotu 12. apríla o 19.30 hod. – vo večernej atmosfére
v nedeľu 13. apríla o 17.30 hod. – počas dňa
Vstup je voľný. Organizátori očakávajú stovky návštevníkov.
Poznajte Trnavu inak
„Táto hra prináša nadčasové témy o ľudskosti a viere. Je to jedinečná príležitosť zažiť niečo výnimočné práve v meste, ktorého história je prepojená s duchovnými koreňmi,“ pozýva Michal Jánoš, ktorý hrá zbormajstra sprevádzajúceho pútnika.
„Trnava je ideálna na víkendový výlet – spojenie kultúry, histórie a zážitku pod holým nebom,“ dopĺňa Alexander Prostinák z Trnava Tourism.
Praktické info pre cestovateľov
Odporúča sa prísť hromadnou dopravou – autobusová aj vlaková stanica sú len pár minút od miesta konania. Pre vodičov sú k dispozícii záchytné parkoviská v okolí centra.