Vianočné zvyky na Slovensku: Poznáš týchto TOP 11?

Portrait of a Handsome Young Black Man Proposing a Toast at a Christmas Dinner Table. Family and Friends Sharing Meals, Raising Glasses with Champagne, Toasting, Celebrating a Winter Holiday
Portrait of a Handsome Young Black Man Proposing a Toast at a Christmas Dinner Table. Family and Friends Sharing Meals, Raising Glasses with Champagne, Toasting, Celebrating a Winter Holiday Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Vianočné tradície na Slovensku sú fascinujúcim zrkadlom kultúrnej rozmanitosti krajiny. Od západu po východ sa menia nielen vianočné jedlá a ozdoby, ale aj spôsoby, akými ľudia prežívajú tento magický čas. Pozrime sa bližšie na to, ako sa vianočné zvyky líšia v rôznych regiónoch Slovenska a ktoré sú tie naj.

Západné Slovensko: Moderné oslavy so zachovaním tradícií

Na Západnom Slovensku, najmä v mestách ako Bratislava, sú Vianoce modernejšie, ale stále s rešpektom k tradíciám. Typické sú bohaté vianočné trhy, rodinné stretnutia a výmena darčekov. Štedrá večera zahŕňa tradičnú kapustnicu, pečeného kapra a zemiakový šalát, ale v niektorých domácnostiach sa objavujú aj nové, modernejšie typy jedál ako napr. losos, morské plody a pod. Výzdoba domov a stromčekov je pestrofarebná a rôznorodá, odrážajúca osobný štýl každej rodiny.

Presents And Christmas Tree - Ornament In Interior With Fireplace
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Stredné Slovensko: udržiavanie dedičstva a folklórnych prvkov

V strednej časti Slovenska prevládajú tradičné vianočné zvyky. Štedrá večera tu zahŕňa kapustnicu, rybu a rôzne druhy domácich zákuskov a čajového pečiva, ako sú oblátky a medovníky. Táto oblasť si zachováva folklórne prvky, akými sú koledy. Rodiny sa schádzajú pri večeri, ktorá je často sprevádzaná spoločným spievaním a rozprávaním príbehov.

Východné Slovensko: Hlboké duchovné zameranie a rodinné hodnoty

Východné Slovensko je známe svojou hlbokou duchovnou tradíciou a rodinnými hodnotami. Štedrá večera je tu silno ovplyvnená náboženskými tradíciami, často začínajúca pôstom a zakončená návštevou polnočnej omše. Večera zahŕňa tradičné jedlá ako sú bobálky (malé kúsky pečiva poliate medom a makom), kapustnicu a kapra. Rodinné stretnutia sú plné spoločných modlitieb, koledovania a rozprávania príbehov. V tejto oblasti je kladený najväčší dôraz na udržiavanie rodinných tradícií a prenášanie hodnôt na ďalšie generácie.

Ktoré zvyky sú tie najpopulárnejšie?

11. Šupina z kapra

Po večeri si každý člen rodiny odloží šupinu z kapra do peňaženky alebo na iné bezpečné miesto. Tento zvyk má priniesť šťastie a finančnú prosperitu v nasledujúcom roku.

10. Modlidba

Pred začiatkom večere sa rodina spoločne modlí, aby vyjadrila vďaku za to, čo má, a požiadala o požehnanie na nadchádzajúci rok. Tento moment spája rodinu a posilňuje jej duchovné puto.

Small girl sitting at the table indoors at Christmas, praying.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

9. Sfukovanie sviece

Po skončení večere sa sfúkne sviečka a smer, ktorým sa dym uberie, má predpovedať budúcnosť rodiny. Tento rituál je spojený s predstavou o osude a budúcnosti.

Advent wreath with four white burning candles christmas ball and decorations on a wooden background with festive atmosphere
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

8. Neopúšťať stôl počas Štedrej večere

Podľa tradície by sa nikto nemal počas Štedrovečernej večere vzdialiť od stola. Tento zvyk má zaručiť zdravie a šťastie všetkým prítomným v nadchádzajúcom roku.

Slovak national christmas cabbage soup with mushrooms on natural background.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

7. Pôst

Celodenný pôst na Štedrý deň je dôležitou súčasťou príprav na večer. Verí sa, že ten, kto vydrží nejesť až do Štedrovečernej večere, uvidí zlaté prasiatko, čo symbolizuje šťastie a bohatstvo.

6. Párny počet tanierov

Na vianočnom stole by mal byť párny počet tanierov, čo symbolizuje harmoniu a šťastie v rodine. Tento zvyk má za cieľ priniesť pokoj a rovnováhu do domácnosti.

5. Tanier navyše

Na stole sa kladie jeden tanier navyše ako symbol pohostinnosti. Tanier navyše reprezentuje otvorenosť domu pre nečakaných hostí alebo na pamiatku zosnulých členov rodiny.

4. Krájanie jablka

Pri Štedrovečernej večeri sa každému podá polovica jablka s viditeľnou hviezdičkou vo vnútri. Tento zvyk symbolizuje jednotu a zdravie rodiny a je dôležitou súčasťou večera.

Christmas still life. Red delicious apples, cranberries, nuts, pine cones and fir tree branches
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

3. Medový krížik

Na čelo každého člena rodiny sa nakreslí malý krížik z medu. Tento rituál má za cieľ poskytnúť ochranu a požehnanie každému, kto je prítomný.

2. Hádzanie orechov

Muži rodiny hádžu orechy do rohov miestností, aby zabezpečili domovu ochranu a prosperitu. Ak orech zostane celý, verí sa, že to prinesie šťastie a zdravie celej rodine.

1.Medová oblátka s cesnakom

Táto tradícia je symbolom čistoty a zdravia. Pred večerou sa medové oblátky potierajú cesnakom a podávajú členom rodiny, čo má zaistiť silu a ochranu pred chorobami v nadchádzajúcom roku.

Wafers rolled with honey. Traditional slovak and czech christmas pastry - oblatky
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom