Čo všetko môžete od 10. do 14. apríla zažiť v Bratislave v nákupnom centre na pravom brehu Dunaja, kde štartuje Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto? Čaká vás vyše päťdesiat filmov a zaujímaví hostia so svojimi fotografiami, ktorí zažili diaľky na vlastnej koži.
Hory a mesto, to je spojenie pre inšpiráciu mestského človeka. Festival nám ukazuje, ako môžeme aktívne pristupovať k životu a obohatiť sa o nové zážitky. Je určený aktívnym aj pasívnym milovníkom outdoorových aktivít. Ponúka filmy z celého sveta – a väčšinu z nich nikde inde neuvidíte. Filmy dokumentujú športové výkony a nevšedné zážitky a približujú bežne neprístupné oblasti sveta.
Rekordér z karavanu
Jedným z tých, ktorí sú aktuálne na predných priečkach písaných aj nepísaných svetových rebríčkov skalného lezenia, je ani nie dvadsaťosemročný Alex Honnold. O tomto Američanovi, ktorý sa veľmi skoro preslávil ako sólo lezec, sa píše ako o mladom, odvážnom, svojskom a nekonvenčnom športovcovi. Pre svoju vášeň odišiel z univerzity a žije v karavane.
Je držiteľom niekoľkých svetových rekordov, najmä v rýchlostnom lezení. Venuje aj sólovému lezeniu bez istenia. Práve to si vyžaduje extrémne psychické nasadenie. Lezie prevažne veľké steny v Yosemitoch. Hovorieva, že má rád vysoké a dlhé cesty. Na Slovensku chce okrem festivalu preskúmať nejaké lezecké lokality.
Český lezec Adam Ondra je vo svete lezenia považovaný za zázračné dieťa. Začiatkom februára vyliezol najťažšiu športovú cestu na svete La Dura Dura (9b+) v Španielsku. Pozoruhodný výkon dosiahol iba deň po svojich dvadsiatych narodeninách.
Zlatá generácia
Lezecké legendy venovali celé roky svojim métam a neustále posúvali hranice nemožného. Medzi legendy vo svetovom lezení patrí taliansky lezec Maurizio „Manolo“ Zanolla. Priekopník sólového lezenia na skalkách a v Dolomitoch vyliezol vo veku päťdesiat rokov svoju prvú cestu obtiažnosti 9a+, čím sa radí medzi absolútnu špičku. Hovorí sa o ňom, že čím je starší, tým je lepší, silnejší a dokonca aj lepšie vyzerá. Je to jednoducho mág z iného sveta a cesta.
Alek Lwow z Poľska je predstaviteľom zlatej generácie poľského himalájskeho zimného lezenia. Jeho prednáška Umenie nezmyselného utrpenia prinesie zaujímavý pohľad z prvej ruky na organizovanie a priebeh himalájskych expedícií.
Extrémny horský cyklista Hans Rey jazdí v oblastiach, ktoré sa predtým považovali za nezjazdné. Švajčiar žijúci v USA je veľkým showmanom. Okrem cyklistiky sa venuje kaskadérstvu a cestovaniu. Na svojich cestách sa zameriava na kultúrne a duchovné aspekty exotických či mystických miest.
Na vlastnú päsť
Aké to je ísť do oblastí, ktoré nemá vo svojom katalógu žiadna cestovná kancelária? Nielen na chvíľu pobudnúť, ale naplno existovať a spoznávať nové miesta, ľudí, zvyky. To sú témy, ktorými sa zaoberajú Cestokluby Kino svet. Prinášajú autentické zážitky, skúsenosti, fotografie a rozprávania tých, ktorí našli v cestovaní hlbší rozmer.
Zuzana Greksáková prežila rok v Indonézii. Je pre ňu krajinou tisícich ostrovov, tisícich kultúr, tradícií a miliardy hmyzu. „Naučila som sa tu vyžiť z piatich dolárov na deň, jesť ryžu rukami, uviazať si sarong, vyrobiť origami z kokosových listov, hádať sa po indonézsky, jazdiť v celodennej zápche, postaviť sa na surfe, báť sa lietania, nosiť pršiplášť ako módny doplnok a zjednať ešte aj fľašu vody v obchode,“ hovorí.
Zuzana Tichá a Jakub Štrba bicyklujú už odmalička. Majú za sebou tisícky najazdených kilometrov po krajinách východnej Európy, Blízkeho Východu a Kaukazu. „Hlavným motívom našej cesty bolo konfrontovať sa s miestnymi obyvateľmi, ich zvykmi, kultúrou i náboženstvom.
Chceli sme vyvrátiť stereotypy, ktoré nám o týchto krajinách podsúvajú médiá,“ povedala cestovateľská dvojica, ktorá putovala zo Slovenska cez maďarský Tokaj, rumunskú Transylvániu, srbské „Železné vráta“, bulharský Balkán či drsné prostredie tureckej Anatólie. Cez Sýriu a historickú Mezopotámiu pokračovali až k čiernomorským čajovým plantážam tureckého Kačkaru a ďalej do Gruzínska.
Zima ako v ruskom filme
Košičan, srdcom východniar, dušou kozmopolita, IT konzultant, skialpinista a kajakár Ján Mihálik bude rozprávať o zimnej expedícii na Polárny Ural, o prírode, o živote Nencov (nie Nemcov) a Rusov za polárnym kruhom.
„Deň ôsmy. V nohách máme cez stodesať kilometrov borenia sa v hlbokom snehu a každý z nás to už cíti – ja mám otlačené palce na nohách, Mišo preťažené koleno, Dodo omrznutý malíček. Je marec a my sme v Rusku za polárnym kruhom. Včera sme prekročili hlavný hrebeň Uralu z Európy do Ázie a pokračujeme na sever smerom k jeho najvyššej hore Pajer. Je dvadsať stupňov pod nulou, fúka nepríjemný vietor, sneží a viditeľnosť je nízka. Výrok „zima ako v ruskom filme” sa mi tu zhmotňuje pred očami,“ vybral zo svojho denníka Ján Mihálik.
Dobrodruhovia na Južnom póle
Navnadili sme vás už dosť, aby ste sa na festival prišli pozrieť? A to ešte netušíte o absolútnej lahôdke. Premietnu aj víťazný film z Vancouver International Mountain Film Festival (VIMFF), Crossing the Ice o výnimočnej ceste dvoch dobrodruhov na Južný pól.
Celovečerný dokument mapuje výpravu dvoch Austrálčanov, Jamesa a Justina, do neprebádanej oblasti, a to bez akejkoľvek vonkajšej podpory. Tisíc sto štyridsaťkilometrovú cestu nekonečným ľadom prešli dvakrát – tam a späť. Tri mesiace bojovali s únavou, hladom, takmer nepretržitým podchladením, omrzlinami a nebezpečnými trhlinami medzi ľadovými kryhami.
„Pred cestou sme sa dohodli, že budeme túto expedíciu dôsledne dokumentovať. Takže sme nakrúcali za všetkých okolností, nech sa dialo čokoľvek, napríklad kríza alebo hádky. Inštalovaním kamery a vracaním sa po ňu sme stratili mnoho času. Ale stálo to za to,“ povedal dvadsaťdeväťročný Justin, ktorý film režíroval.
I keď nemá filmárske vzdelanie, je to už jeho druhý expedičný film, čo dokazuje, že zanietenosť a totálne oddanie pre outdoor dokáže dokonale spájať vášeň pre dobrodružstvo a schopnosť sprostredkovať zážitky ďalej.
Sneh, ľad a nepálske zlato
Aj druhý film má v názve „ľad“, volá sa Chasing Ice a z tohtoročného VIMFF si odniesol cenu za najlepší environmentány film. Vyše hodinový americký dokument rozpráva príbeh muža, ktorý zbieral nespochybniteľné dôkazy o tom, ako sa naša planéta mení.
Časozberný film režiséra Jeffa Orlowského prináša svedectvo, ako sa topia ľadovce v oblasti Severného pólu, a predstavuje vývoj na ploche niekoľkých rokov. Vizuálne podmanivý film sa vyznačuje silnou znepokojivou témou, doloženou hodnotným vedeckým výskumom a navyše je spracovaný na vysokej filmárskej úrovni. Aj preto sa stal v Kanade hitom nielen na spomínanom festivale, ale aj v kinodistribúcii.
Francúzsky celovečerný dokument Himalayan Gold Rush prináša iný pohľad na Himaláje a na ich obyvateľov, ktorí svoj život a najmä živobytie podriadili hľadaniu nesmierne vzácneho koreňa Yarsagumbu.
V čase sezóny ho Nepálčania hľadajú v ťažko dostupných oblastiach niekedy až vo výškach päť a pol tisíc metrov. Tento spôsob obživy je nebezpečný, preto ho porovnávajú s legendárnou „zlatou horúčkou“. „Nepálske zlato“ sa vykupuje za ohromné sumy, ktoré výrazne prevyšujú ceny za klasické zlato. Vzácny koreň sa využíva na výrobu liekov.