Chcem si kúpiť šteňa II.: Výber

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: SITA/AP

Pokiaľ šteňatá rastú vonku alebo v kotercoch, kde sa im nikto nevenuje a nemajú žiadne skúsenosti s ľuďmi, nesú si následky celý život. Takýto pes môže zostať bojazlivý, plachý a nedôverčivý. Správny chovateľ vychováva svoje šteňatá doma. Socializácia šteniat je veľmi dôležitá pre ich ďalší správny psychický vývoj. Platí teda, že čím viac sa šteňa do doby vášho odberu socializuje, tým lepšie sa prispôsobí svojmu novému prostrediu.

Dôležité je taktiež vidieť rodičov, hlavne matku, a preskúmať jej chovanie. Mnohé povahové rysy sa dedia a keďže je šteňa v prvých týždňoch neustále s matkou, jej zvyky sa prenášajú aj na šteňa. Pokiaľ je matka neurotická a agresívna, je veľmi pravdepodobné, že toto chovanie bude mať v dospelosti aj šteňa a naopak. Preto bez ostychu navštívte danú chovnú stanicu aj niekoľkokrát a sledujte, ako chovateľ pristupuje ku svojim chovancom a súčasne ako sa matka správa k šteniatku.

Pri výbere šteňaťa pravdivo odpovedzte, prečo si ho kupujete, hlavne pokiaľ ste začiatočníci. Chovateľ vám poradí, ktoré šteňa sa hodí k výstavným účelom, alebo ktoré bude dobre vychádzať s deťmi a podobne.

Kedy si odniesť šteňa od chovateľa?

Čím dlhšie zostane šteňa u sučky a ostatných šteniat, tým lepšie si osvojí komunikáciu vo svorke psov, a neskôr, pri stretnutí s inými psami, nebude mať problémy. Avšak čím dlhšie bude v tomto prostredí, tím horšie si bude privykať na ľudský život. Pokiaľ si nie ste istí, či sa chovateľ dostatočne venuje kontaktom so šteňatami, nikdy si neberte šteňa staršie ako 8 týždňov. V tejto dobe sa dá ešte pomerne dobre socializovať, aj pokiaľ tomu doposiaľ tak nebolo. Odber šteňaťa je teda vhodný od 6. do 8. týždňa veku.

Foto: SITA/AP

Ako si správne šteňa vybrať?

Všetky šteňatá sú neodolateľné, majú svoje čaro, a vy by ste si ich najradšej odniesli domov všetky. Nenechajte sa však ovládnuť citmi a šteňa vyberajte podľa určitých aspektov:

– šteňatá si prezerajte, pokiaľ je to možné, bez prítomnosti ich matky

– pokiaľ nechcete mať dospelého psa bitkára, nevyberajte si práve najdravšie šteňa

– nevyberajte zo súcitu najustráchanejšie šteňa, ktoré sa krčí niekde v kúte

– pokiaľ je niektoré zo šteniat lacnejšie, zistite dôvod, má pravdepodobne nejakú vrodenú chybu

Ako spoznám, že je šteňa zdravé?

– hustá, lesklá srsť bez holých miest a lupín

– čistá pokožka aj uši

– oči čisté a jasné, bez výtokov

– chrup je pravidelný

– bruško nie je neobvykle nafúknuté, úplne plné bruško po jedle je však normálne

– ritný otvor je čistý, nie je znečistený výkalmi

– stolica je tuhá

– stavba tela je dobrá, šteňa nie je ani vyziabnuté, ani príliš tlsté

– pes by mal mať viditeľné oba semenníky

Foto: SITA/AP

Ako pozorovať šteňa pri výbere?

Pri niekoľkých návštevách, predchádzajúcich kúpe šteňaťa, pozorujte, ako sa šteňatá spolu hrajú. Šteňatá sa postrkávajú a hryzú a pritom sa učia, ako spolu majú zaobchádzať. Šteňa, ktoré je vo svorke dominantné, bude pravdepodobne dominantné aj v dospelosti, a bude teda potrebovať dôslednejšiu výchovu. Väčšinou sa vo vrhu nájde aj šteňa, ktoré je bojazlivé a drží sa stranou. Pre začiatočníka nie je vhodná ani jedna z týchto variant.

Pokiaľ majú šteňatá viac ako štyri týždne, skúste sa s nimi pohrať. Pokiaľ sú vydesené tým, že ste sa k nim priblížili a uhýbajú, znamená to, že nemajú dobré skúsenosti s ľuďmi a vy si musíte postupne získať ich dôveru, čo nebýva príliš jednoduché. Pokiaľ šteňatá vyčkávajú alebo sú dokonca zvedavé, kľaknite si k nim a lákajte ich k sebe. Zdravé a dobre vyvinuté šteňatá k vám pribehnú, v čele s vodcom svorky.

Šteňa, ktoré má už viac ako šesť týždňov, a ktoré ste si už vybrali, odneste do miestnosti, v ktorej ešte nebolo, a pozorujte jeho chovanie. Šteňa by malo začať zvedavo preskúmavať miestnosť. Pokiaľ zostane sedieť vystrašene v kúte, znamená to, že je bojazlivé a pravdepodobne také bude aj v budúcnosti. Po chvíli pozorovania sa šteňa pokúste k sebe prilákať, malo by pribehnúť. Výchova takéhoto šteňaťa bude menej náročná, než výchova plachého jedinca. Pokiaľ šteňa nie je príliš unavené, môžete sa pokúsiť o hru, napríklad s loptičkou. Zdravé šteňa sa bude pokúšať ihneď loptičku uloviť. Pokiaľ ste so šteňaťom v miestnosti sami, skúste zistiť, ako reaguje na zvuk. Zatlieskajte, šteňa by sa malo zaujímať o to odkiaľ zvuk prichádza. Šteňa, ktoré utečie, je bojazlivé.

Autor: Dušan Slivka

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať