Na prepravu šteniatka od chovateľa do nového príbytku budete potrebovať košík alebo prepravnú schránku. Ak idete autom, vezmite si so sebou deku a novinový papier, pokiaľ je vzdialenosť dlhšia, nezabudnite vziať taktiež čerstvú vodu a misku. Ideálne je, ak odoberáte šteňa vo dvojici, cestou ho držte v lone a chráňte prikrývkou. Zastavte niekde na pokojnom a bezpečnom mieste, aby sa váš nový prírastok mohol vyprázdniť a tiež si odpočinúť od novej a iste stresujúcej skúsenosti, akou je jazda autom. Buďte pripravení na to, že sa po ceste môže povracať. Prvá návšteva veterinára sa odporúča už v deň odberu, cestou domov, aby sa vylúčili prípadné dedičné chyby. Pokiaľ veterinárny lekár zistí nejaké vážne ochorenie, môžete šteňa vrátiť chovateľovi, nebude to také veľké obojstranné sklamanie, ako keď so šteňaťom už strávite niekoľko dní.
Prvý deň
Nedovoľte vašim deťom, aby šteniatko privítali príliš búrlivo, mohlo by sa vyľakať. Šteňa by sa malo najprv zoznámiť so svojim novým domovom, preveďte ho všetkými miestnosťami bytu, kam mu bude povolený prístup, ukážte mu jeho misky na vodu a stravu a jeho brlôžok. Pokiaľ máte záhradu, preveďte šteňa aj tam. Ak vonku vykoná svoju potrebu, chváľte ho. Postupne šteňa zoznámte so všetkými členmi domácnosti, ako s rodinou, tak aj s ďalšími zvieratami. Pokiaľ máte doma už iného psa, je vhodné, aby sa zoznámili mimo domácnosť. Psy majú tendenciu chrániť si svoje územie a privítanie by nemuselo dopadnúť dobre. Pokiaľ už máte iného psa, nezabudnite sa mu v prvých dňoch venovať viac než predtým, aby nenadobudol dojem, že nový prírastok do svorky mu berie vašu priazeň. Mohlo by to pre vaše šteniatko nebezpečné.
Pretože zmena prostredia a cesta od chovateľa boli stresujúce, neobťažujte vášho nového maznáčika zbytočným braním do náručia. Keď sa upokojí prvé rozrušenie, podajte šteňaťu stravu. Prvá dávka by mala byť o jednu tretinu menšia, než obvykle, pretože šteňa je rozrušené z cesty a nemusí mu byť dobre. Šteňa vykonáva svoju potrebu každé dve hodiny, preto sa snažte ho často brať von. Okamžite po príchode domov začnite šteňa vychovávať a vneste do jeho života pravidelnosť.
Čo si treba doma vopred pripraviť
Brlôžok
Aby sa šteňa cítilo v novom domove bezpečne, potrebuje svoj vlastný brlôžok, kde bude môcť v pokoji a nerušene odpočívať. Brlôžok v byte umiestnite na teplom mieste bez prievanu tak, aby šteňa mohlo sledovať dianie v byte. Pokiaľ nechcete, aby sa šteniatko pohybovalo po vašom byte samo, je vhodné ho od prvého dňa navykať na jeho miesto, kde bude odpočívať a kde nájde bezpečie. Pre bezpečnosť psíka je najlepšia klietka alebo ohrádka, ktorá je uzatvárateľná, a pre vášho prieskumníka a likvidátora aj veľmi bezpečná. Na ňu je však nutné ho postupne navykať. Veľkosť klietky by mala byť taká, aby v nej malo šteniatko dostatok miesta na pohyb, ale na druhej strane by klietka nemala byť taká veľká, aby jedna časť slúžila ako miesto pre odpočinok a hru a druhá ako záchodík. Na tento účel by mala slúžiť ohrádka. Tá sa odporúča len pre mladšie šteňatá.
Misky na kŕmenie a vodu
Šteňaťu pripravte zvlášť misku na kŕmenie a zvlášť misku na vodu. Umiestnite ju tak, aby k čistej pitnej vode malo šteňa voľný prístup. Miska na vodu by mala byť postavená na plastovej podložke.
Obojok, vôdzka
Šteňa by si malo skoro po odstavení začať zvykať na ľahký obojok, ktorý musí mať primeranú veľkosť, aby šteňa neškrtil, ale ani aby mu sám neskĺzol. Šteňa rýchlo rastie, preto obojok často kontrolujte, aby ho neškrtil. Na obojok a vodidlo môžete šteňa navykať aj doma. Medzi obojkami, rovnako ako medzi vôdzkami existuje dostatočný výber.
Hračky
Pripravte šteňaťu vhodné hračky a naučte ho sa s nimi hrať. Nebude potom hrýzť do zariadenia bytu a vašich topánok.
Krmivo
Dopredu majte pripravené krmivo, ktorým chcete šteňa kŕmiť. Pokiaľ si od chovateľa priveziete niekoľkodennú dávku krmiva, na ktoré bolo šteňa zvyknuté, začnite po dvoch dňoch nahradzovať časť pôvodného krmiva novým, aby si šteňa pomaly zvykalo na novú stravu.
Hrebeň a kefa
Šteňa by ste mali od počiatku navykať na starostlivosť o srsť. Vyberte také pomôcky, ktoré budú vyhovovať srsti vášho psa.
Ostatné
Ďalšie veci, ktoré budete pre psíka potrebovať, zistíte časom. Je to napríklad identifikačný štítok alebo puzdro na meno a adresu, ktorý sa pripevňuje na obojok, a je dobré v prípade, že sa vám pes zatúla. Ďalšou dôležitou vecou je lekárnička pre prvú pomoc alebo prípravky proti kliešťom a blchám.
autor: Dušan Slivka