LONDÝN 5. júla (WebNoviny.sk) – Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasadená ako devätnásta prehrala za 76 minút 2:6, 2:6 s Ruskou Jelenou Vesninovou v utorňajšom štvrťfinále dvojhry žien na treťom grandslamovom turnaji sezóny Wimbledone v Londýne. Len si teda vyrovnala svoje miestne maximum spred piatich rokov. Bol to jej posledný zápas za slobodna, v sobotu bude mať svadbu s Michalom Navarom.
Dvadsaťsedemročná Bratislavčanka Cibulková, 18. v hodnotení, po pondelňajšej trojhodinovej osemfinálovej heroike proti poľskej trojke svetového rebríčka Agnieszke Radwanskej tentoraz predviedla výkon bez výbušnosti, konštantnosti a eufórie. Vôbec nedokázala presadiť svoj koncept, pôsobila spľasnuto a bezradne. Vesninová vyznievala sviežejšie, razantnejšie a sebavedomejšie, triumfovala úplne zaslúžene.
„Voľný deň, ktorý ma na tomto turnaji dosiaľ držal pri živote, som tentoraz nemala k dispozícii, hrala som hneď po tom náročnom včerajšku a prejavilo sa to. Nechcem však nebodaj znevážiť výkon súperky. Jelena zahrala veľmi dobre, tlačila ma od prvej lopty, zaslúžila si vyhrať. Mne chýbal ten stopercentný fyzicky stav, z čoho pramenilo viac chýb, bola som spomalenejšia na returne, nahromadilo sa to, bolo to strašne ťažké. Vesninová mi nedopriala žiadny záchytný bod: keď to bolo povedzme po 30, tak mi to uletelo, nebola som nohami tam, kde som mala byť, to sú detaily, ktoré robia zápas. Chcela som do toho dať všetko a aj som odovzdala, koľko som mohla, ale dnes to bolo málo. To osemfinále bolo veľmi náročné aj emočne a dnes som pociťovala akýsi útlm,“ referovala Cibulková v rozhovore pre agentúru SITA.
„Ak by mi niekto na začiatku trávovej časti sezóny povedal, že získam titul v Eastbourne a budem vo štvrťfinále Wimbledonu, tak by som mu neverila. Teraz som sklamaná z prehry, ale určite to už o niekoľko hodín bude lepšie, zajtra ani nehovorím,“ uznala Cibulková, ktorá sa najbližšie zrejme predstaví od 18. júla v americkom Stanforde a potom od 25. júla v kanadskom Montreale: „Musím si pár dní oddýchnuť, mám za sebou neskutočne vysiľujúceho 2,5 týždňa. Pohovoríme si s trénerom, ešte uvidíme.“
Pätnásť winnerov Cibulkovej
Ruska bola na „winnery“ lepšia 22:15 a zároveň urobila menej nevynútených chýb – 10:13. Premenila 4 z 13 brejkbalov, sama nečelila žiadnej hrozbe straty podania. Zvládla všetkých šesť zákrokov pri sieti. Po svojom prvom podaní si pripísala 79 % takto rozohraných loptičiek, zdolaná iba 55 %.
„Je to absolútne úžasné. Mám problémy uveriť, že mi to naozaj vyšlo. Výsledok možno pôsobí jednostranne, ale bol to veľmi intenzívny zápas. Dominika je skvelou tenistkou, súboje s ňou bývajú ťažké. Navyše, pricestovala sem ako šampiónka z Eastbourne, disponovala výbornou formou, aj tu zdolala kvalitné súperky. Ja však hrám každým zápasom lepšie a lepšie, dnešok nebol výnimkou. Podarilo sa mi dobre zregenerovať po včerajšom dlhom osemfinále a išla som na kurt s tým, že si to v prvom rade chcem užiť. Možno aj pre tú uvoľnenosť sa mi natoľko darilo,“ skonštatovala Vesninová pre tlačovú službu turnaja.
Vesnina v semifinále vyzve Serenu
Dvadsaťdeväťročná univerzálka Vesninová, 50. v singlovom renkingu WTA, bude v semifinále hrať s americkou líderkou systému Serenou Williamsovou, ktorá je takto ďaleko na adrese SW19 Church Road jubilejný desiaty raz. Proti obhajkyni titulu a celkovo 6- násobnej singlovej šampiónka na tomto podujatí má Ruska skóre 0:4.
Už v najlepšej osmičke dvojhry na veľkej štvorke si rodáčka z ukrajinského Ľvova zahrala premiérovo v kariére (pri Temži bola najďalej v osemfinále 2009), teraz si ešte zlepšila osobný rekord. V štatistike s Cibulkovou sa ujala vedenia 4:3 po moskovských prehrách z rokov 2011 a 2015. Priamo v All England Lawn Tennis and Croquet Clube pripomenula úspech 7:5, 4:6, 6:4 z 3. kola edície 2009.
Finalistka rovnako hodnotných melbournských Australian Open 2014 Cibulková vlani krátko po štvormesačnej zdravotnej odmlke prehrala na Wimbledone už v 1. kole s krajankou Danielou Hantuchovou (5:7, 0:6).
Zverenkyňa kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka Cibulková ťahala vrátane celkového triumfu na prípravnom podujatí v anglickom Eastbourne sériu deviatich zápasových úspechov. Od začiatku apríla, keď sa radovala v Katoviciach, má pozoruhodne priaznivú singlovú bilanciu 23:4 vrátane Pohára federácie národných tímov.
Niekdajšia členka Top 10 Cibulková, teraz 18. vo svetovom rebríčku WTA pre nasadzovanie (a ešte lichotivejšie siedma v tohtosezónnom bodovaní Road to Singapore), figuruje na 12. priečke v prepočtovom nezáväznom online renkingu, ešte ju k 11. júlu môže odsunúť práve Vesninová.
Cibulková bola v singlovom štvrťfinále na veľkej štvorke dovedna siedmy raz. Okrem Wimbledonu 2011 a 2016 a Australian Open 2014 (finále) sa jej to podarilo aj na AO 2015, Roland Garros 2009 (semifinále) a 2012 a US Open 2010. Vo vrcholných štvrťfinále má skóre 2:5.
Serena dosiahla 302. jednotlivý singlový triumf na vrcholnej scéne
Poslednou wimbledonskou šampiónkou, ktorá triumfovala na niektorej z prípravných akcií, zostáva už od sezóny 2004 Ruska Maria Šarapovová.
Patrickom Mouratoglouom trénersky dozorovaná 34-ročná S. Williamsová dosiahla proti Ruske Anastasii Pavľučenkovovej (6:4, 6:4) svoj 302. jednotlivý singlový triumf na vrcholnej scéne. Už len o štyri víťazstvá zaostáva za krajankou Martinou Navrátilovou (306) ako historickou líderkou. V pondelok S. Williamsová vstúpila do ďalšieho Klubu 300 v krátkom časovom slede: podľa počtu týždňov na vrchole hodnotenia.
Dobyvateľka Wimbledonu 2002, 2003, 2009, 2010, 2012 a 2015 Serena po vlaňajšom finálovom triumfe v All England Lawn Tennis and Croquet Clube dvakrát 6:4 nad Španielkou Garbine Muguruzovou-Blancovou neuspela na ostatných troch podujatiach veľkej štvorky. V New Yorku 2015 ju v semifinále zastavila Talianka Roberta Vinciová, v januári v Melbourne vo finále Nemka Angelique Kerberová a 4. júna v Paríži v boji o Pohár Suzanne Lenglenovej spomenutá Muguruzová-Blancová. Američanka zatiaľ získala 21 vrcholných singlových titulov, už iba jeden potrebuje na vyrovnanie rekordu tzv. Open Ery v podaní Nemky Steffi Grafovej (Austrálčanka Margaret Courtová sa dostala na hodnotu 24).
V dolnej sekcii žrebu utvorili v utorok semifinálovú dvojicu Kerberová nasadená ako štvrtá a americká osmička „pavúka“ Venus Williamsová. Dvadsaťosemročná hrdinka rovnako hodnotných januárových melbournských Australian Open Kerberová vedie nad 36-ročnou wimbledonskou šampiónkou 2000, 2001, 2005, 2007a 2008 Venus 3:2.
Serena Williamsová (USA-1) – Anastasia Pavľučenkovová (Rus.-21) 6:4, 6:4
Jelena Vesninová (Rus.) – Dominika Cibulková (SR-19) 6:2, 6:2 za 76 minút (37, 39)
I. set
Cibulková v otváracom geme vyrovnala z 0:30 na 30:30, ale pokazila bežný bekhend. Brejkbal odstránila priamo podaním, ale potom k nej bola nemilosrdná páska siete. Vesninová pri druhej šanci zbytočne zlyhala z bekhendu – zhoda. O ďalšie dve zhody neskôr predviedla Ruska výborný return, Slovenka si proti tretej hrozbe pomohla servisom a napokon sa po ôsmich minútach predsa len ujala vedenia.
Vesninová kontrovala na 30. Navyše, bekhendovým dropšotom si utvorila 40:0 na príjme a súperka jej vtedy darovala dvojchybu. Ruska poľahky na nulu potvrdila únik, napospol jej stačili kvalitné podania – 3:1. Aj na returne v piatej hre odskočila na 40:0 a pri tretej príležitosti Slovenka poslala forhend v rodiacej sa výmene do siete.
Cibulkovej chýbal rytmus, rozlet a istota. Záblesk prišiel v šiestom geme, ale z vedenia 30:0 na príjme nič nebolo. Vesninová si počínala kompaktne, opierala sa o kvalitný servis a dobre využívala možnosti na zakončenie – 5:1. Ruska naďalej vtláčala pečať dianiu, nepúšťala Slovenku do iniciatívy, viedla 30:0 na returne. Cibulková sa hecla a aj zásluhou presného bekhendového krosu z pokľaku znížila na 2:5. Vesninová však prísnym forhendovým krosom išla na 40:15 a druhý setbal premenila bodom priamo zo servisu.
II. set
Slovenka klesla pokazeným forhendom, pri ktorom bola neskoro, na 30:40 hneď v úvodnej hre druhej časti, brejkbal vymazala servisom a ozvalo sa „pomé!“. Ruska si forhendom na telo a s dostatočnou dĺžkou vypracovala druhú šancu, prehnala bekhendový return. Privítala však dvojchybu a po dobehnutí kraťasu pripomenula forhendovým volejom svoje deblové schopnosti. Vzápätí s prehľadom upravila na 2:0 a keď Cibulková za stavu 15:40 poslala forhend do siete na 0:3 a príjem, už to s jej vyhliadkami vyzeralo veľmi bledo.
Ešte bledšie po Vesninovej ese na 4:0. Cibulková dvojchybou klesla do brejkbalovej situácie, prospela si servisom, pridala ďalšie dve účinné podania, skorigovala na 1:4. Parádnym krížnym forhendom sa Slovenka dostala na pomerne sľubných 30:15 na returne v šiestej hre, ale pokus o podobný úder jej však nevyšiel a následne Ruska vytiahla efektívne podanie.
Cibulková forhendom ako z predchádzajúcich dní vyrovnala na zhodu, defenzívny bekhend však zastavila sieť a obranný forhend zaletel výrazne za. Slovenka sa pri skóre 1:5 udržala v dianí, nie však na dlho. Vesninová sa bez zachvenia dopodávala k životnému singlovému úspechu. Začala bekhendovým obhodením popri čiare, pokračovala zásluhou famóznej obrany do rohu, tri mečbaly si dodala esom a potrebovala len jeden. Cibulková len položila raketu na servis na „téčko“.