Čína predstavuje podľa lídrov aliancie bezpečnostnú hrozbu, tiež sa obávajú jej „donucovacej politiky“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NATO Summit
Francúzsky pezident Emmanuel Macron sa rozpráva s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Foto: SITA/AP/Olivier Matthy

Čína predstavuje neustálu bezpečnostnú výzvu a pracuje na narušení globálneho poriadku, vyhlásili na konci pondelkového summitu lídri Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

V stanovisku uviedli, že ciele Číny a jej „asertívne správanie predstavujú systémové výzvy“ pre medzinárodný poriadok založený na pravidlách a v oblastiach „relevantných pre bezpečnosť aliancie“.

Čína obvinila NATO

Predstavitelia členských štátov NATO tiež vyjadrili obavy z „donucovacej politiky“ Číny, nejasných spôsobov modernizácie jej ozbrojených síl a využívania dezinformácií.

Čínska misia pri Európskej únii obvinila NATO z „ohovárania mierového rozvoja Číny“, informuje spravodajský portál BBC. Vo vyhlásení na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter trvala na tom, že Čína je „zaviazaná obrannej politike, ktorá má obranný charakter“.

„Čína nebude pre nikoho predstavovať ‚systémové výzvy‘, ale nebudeme sedieť a nič nerobiť, ak sa ‚systémové výzvy‘ priblížia k nám,“ dodala.

Postoje spojencov

V kritike Pekingu sú však postoje spojencov rôzne. Nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že s rozhodnutím NATO menovať Čínu ako hrozbu „by sa nemalo preháňať“, pretože Peking je, rovnako ako Rusko, v niektorých oblastiach tiež partnerom a je dôležité „nájsť správnu rovnováhu“.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron zase vyzval alianciu, aby ju Čína nerozptyľovala od toho, čo považuje za naliehavejšie problémy, ktorým NATO čelí, vrátane boja proti terorizmu a bezpečnostných otázok týkajúcich sa Ruska.

Rusko narúša vzdušný priestor

Ani Rusko nechýbalo vo vyhlásení lídrov NATO. Vyjadrili poľutovanie nad agresívnymi vojenskými aktivitami a rýchlymi vojenskými cvičeniami v blízkosti hraníc krajín NATO, ako aj nad opakovaným narušovaním ich vzdušného priestoru ruskými lietadlami.

Rusko podľa nich zintenzívnilo „hybridné“ kroky proti členským krajinám prostredníctvom pokusov o zasahovanie do volieb, politického a ekonomického zastrašovania, dezinformačných kampaní a „škodlivých kybernetických aktivít“.

„Kým Rusko nepreukáže dodržiavanie medzinárodného práva a svojich medzinárodných záväzkov a zodpovedností, nemôže nastať návratu k obvyklému stavu,“ uviedli predstavitelia aliancie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela MerkelováEmmanuel Macron
Firmy a inštitúcie BBC The British Broadcasting CorporationEurópska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyTwitter