Čína prepísala dejiny. Na tamojšom polmaratóne bežali aj roboty - VIDEO, FOTO

Po výstrele začali roboty robiť prvé neisté kroky. Ľudskí bežci mali v rukách telefóny a natáčali si svojich „konkurentov“.
Polmaratón roboty
Robot sa zúčastňuje na prvom robotickom polmaratóne na svete. Foto: SITA/AP Photo/Ng Han Guan

Desiatky humanoidných robotov vyšli do ulíc Pekingu a pripojili sa k tisíckam kolegov z mäsa a kostí na prvom polmaratóne na svete, ktorý demonštroval snahu Číny stať sa lídrom v celosvetových pretekoch v oblasti najmodernejších technológií.

Podujatie dlhé 21 kilometrov, ktoré sa konalo v čínskom meste E-Town (štátom podporované centrum výroby špičkových technológií, pozn.), bolo označené za prelomové úsilie o otestovanie limitov dvojnohých robotov v reálnych podmienkach.

Po výstrele začali roboty robiť prvé neisté kroky. Ľudskí bežci mali v rukách telefóny a natáčali si svojich „konkurentov“, píše agentúra AFP.

Viacero pádov

Jeden android menších rozmerov spadol a niekoľko minút ležal na zemi, kým sa za hlasného povzbudzovania sám postavil.

Ďalší, poháňaný vrtuľami, sa rútil cez štartovaciu čiaru a potom narazil do bariéry a zrazil inžiniera.

Cieľovou čiarou ako prvý prešiel napriek pádu v polovici pretekov jeden z najťažších robotov v súťaži. Tiangong Ultra s výškou 180 centimetrov a hmotnosťou 52 kilogramov finišoval za dve hodiny, 40 minút a 42 sekúnd.

Tri ciele

Víťazi medzi mužmi (jedna hodina, dve minúty a 36 sekúnd) a ženami (jedna hodina, 11 minút a sedem sekúnd) sa stali bežci z Etiópie.

Technologický riaditeľ Pekinského inovačného centra humanoidných robotov Tchang Tien povedal novinárom, že spoločnosť je „veľmi spokojná s výsledkami“.

„Stanovili sme si tri ciele: po prvé, vyhrať šampionát, po druhé, absolvovať celý polmaratón s jedným robotom a čo je pre nás veľmi dôležité – dokončiť preteky pod tri hodiny,“ priblížil.

Oddelené trate

„Zozbierali sme údaje o skutočnom behu od profesionálnych športovcov a vycvičili sme robota tak, aby jeho chôdza, kadencia, dĺžka kroku a rôzne polohy čo najviac zodpovedali profesionálnym bežcom,“ doplnil Tien.

„Moja dcéra vstala veľmi skoro a požiadala ma, aby sa mohla ísť pozrieť na maratón robotov,“ povedala agentúre AFP diváčka ktorá držala svoje dieťa. „Bol to úchvatný zážitok – mohli sme vidieť jedny z najmodernejších robotov v našej krajine.“

Na súťaži sa zúčastnilo približne 20 tímov z celej Číny s robotmi vysokými od 75 do 180 centimetrov a s hmotnosťou do 88 kilogramov. Niektorí bežali sami, iní boli riadení na diaľku inžiniermi. Roboty a ľudia bežali na oddelených tratiach.

Položili základy

„Dostať sa na pretekársku dráhu sa môže zdať ako malý krok pre ľudí, ale pre humanoidné roboty je to obrovský skok,“ povedal agentúre AFP zástupca riadiaceho výboru pekinského E-Townu Liang Liang.

Inžinieri uviedli, že cieľom bolo otestovať výkon a spoľahlivosť androidov – zdôraznili, že hlavným cieľom bolo dokončiť preteky.

Zamestnanec ďalšej spoločnosti Kchung I-čchang uviedol, že preteky pomôžu „položiť základy pre celý rad budúcich aktivít zahŕňajúcich humanoidné roboty“.

Čína, druhá najväčšia ekonomika na svete, sa snaží potvrdiť svoju dominanciu v oblasti umelej inteligencie a robotiky a stavia sa do pozície priameho vyzývateľa Spojených štátov amerických.

Odporúčané