Stretnutiu premiéra Roberta Fica s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom dominovala okrem slovensko-čínskej hospodárskej spolupráce aj téma vojny na Ukrajine. Fico zdôraznil, že podporuje všetky mierové plány pre Ukrajinu, nech je ich autorom ktokoľvek.
Fico označil rokovania v Číne za konštruktívne, témou bola Ukrajina a hovorili aj o linke Bratislava – Peking (video)
„Osobitnú úlohu môže zohrať čínsko-brazílsky mierový plán a ja som preto veľmi rád, že po stretnutí s čínskym prezidentom budem môcť o tomto pláne hovoriť aj s brazílskym prezidentom počas mojej decembrovej návštevy Brazílie,“ uviedol Fico vo videu, ktoré nahral po stretnutí v čínskym prezidentom v Pekingu.
Čína sa obáva eskalácie napätia
Doplnil, že Čína sa oprávnene obáva nezvládnuteľnej eskalácie napätia a hrozby jadrového konfliktu. „S čínskou stranou máme rovnaký názor na nemožnosť okamžitého ukončenia bojových aktivít, pokiaľ Ukrajina bude naďalej západom vojensky a finančne podporovaná, aby pokračovala vo vojne,“ povedal Fico.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij už ale čínsko-brazílsku iniciatívu odmietol s tým, že slúži záujmom Moskvy. Podľa neho je tento plán pre Kyjev neprijateľný.
Zapojíme sa do skupiny priateľov mieru
Slovensko sa podľa Ficových slov na pôde OSN aktívne zapojí do skupiny priateľov mieru, ktorá vznikla na podporu ukončenia vojny na Ukrajine. Ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí Jurajovi Blanárovi (Smer-SD) dal premiér pokyn, aby učinil všetky potrebné kroky na zapojenie Slovenska do tejto iniciatívy.
Čína je pre Slovensko najvýznamnejším obchodným partnerom v Ázii, Blanár s Wangom Im povýšili vzájomné vzťahy
Návšteva Číny podľa neho pokračuje v konštruktívnej atmosfére a hľadajú sa možnosti na prehĺbenie hospodárskej spolupráce. „Aj reakcie slovenských podnikateľov, ktorí sa zúčastnili na masívnom podnikateľskom fóre s čínskymi partnermi, naznačujú význam a prínos tejto oficiálnej návštevy,“ dodal Fico.