Čína sa neplánuje „zrieknuť použitia sily“ pri úsilí o zjednotenie s Taiwanom a na porazenie „separatistov“ plánuje použiť všetky nevyhnutné vojenské opatrenia.
Ako uvádza vo svojej bielej knihe o národnej obrane, ktorú zverejnili v stredu, medzi hlavné priority krajiny patria vyriešenie „nezávislosti Taiwanu“ a boj so separatistickými silami v Tibete a Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang.
Správa, ktorá načrtáva národnú obrannú politiku Číny, zároveň zdôrazňuje obranný postoj krajiny, no pripomína, že v prípade útoku určite povedie protiútok.
Usiluje sa o úplné zjednotenie
Taiwan sa oddelil od Číny po občianskej vojne, ktorá vyniesla v roku 1949 v Pekingu k moci komunistov. Čína trvá na tom, že ostrov je len jej odštiepeneckou provinciou a usiluje sa o „úplné zjednotenie„.
Taiwan dôrazne protestuje proti čínskemu hrubému porušovaniu základných ľudských práv
Hovorca čínskeho ministerstva obrany Wu Čchien sa vyjadril, že hrozba taiwanského separatizmu narastá a zároveň varoval tých, ktorí sa usilujú o nezávislosť Taiwanu, že ich čaká biedny koniec.
„Ak sa niekto odváži oddeliť Taiwan od Číny, čínska armáda bude určite bojovať, rozhodne brániť suverénnu jednotu a územnú celistvosť krajiny,“ cituje hovorcu agentúra AP.
Vojenská expanzia vyvoláva obavy
Peking v uvedenej bielej knihe tiež spomína, že kroky USA, Japonska a Austrálie smerom k posilneniu ich vojenskej prítomnosti a alianciám v ázijsko-tichomorskom regióne prinášajú do oblasti neistoty.
Pročínsky opozičný starosta vyzve vo voľbách na Taiwane prezidentku, ktorá je kritičkou Pekingu
Nasadenie amerického systému protiraketovej obrany v Južnej Kórei podľa správy vážne narušilo regionálnu strategickú rovnováhu. Japonsko zase podľa nej prehodnotilo svoju povojnovú ústavu, aby umožnilo svojim ozbrojeným silám operovať ďalej od svojho pobrežia.
Čínska vojenská expanzia za uplynulé roky vyvolala obavy medzi krajinami v Tichomorí, ktorému dlho dominovalo americké námorníctvo.