Čína v piatok vyslala na Mesiac sondu, ktorej cieľom je preskúmať jeho odvrátenú stranu a vrátiť sa na Zem so vzorkami. Raketa s lunárnou sondou Čchang-e 6 vzlietla o 17:27 miestneho času z kozmodrómu Wen-čchang na ostrove Chaj-nan.
O zhruba 35 minút neskôr sa zariadenie od rakety Dlhý pochod 5 odpojilo. Veliteľ štartu misie Čang Cuo-šeng ho následne vyhlásil za „úplný úspech“.
Vzorky z odvrátenej strany Mesiaca
Sonda obletí Mesiac a potom sa od nej oddelí pristávací modul. Ten by mal 48 hodín po pristátí začať vŕtať do mesačného povrchu a s robotickým ramenom zbierať vzorky. So vzorkami uzavretými v kontajneri sa potom spojí s návratovým zariadením na cestu späť na Zem. Celá misia má trvať 53 dní.
Dotknime sa spolu hviezd! Vďaka rodičom Deutsche Schule má Bratislava svoju prvú hvezdáreň
Vzorky z odvrátenej strany Mesiaca by mohli poskytnúť náhľad na menej prebádaný región. Odvrátená strana Mesiaca, ktorá nie je vystavená zemským a iným rušivým vplyvom, je ideálna pre rádioastronómiu a iné vedecké práce.
Keďže vzdialená strana nikdy nie je otočená k Zemi, na udržiavanie komunikácie je potrebný prenosový satelit.
Pokrok vo vesmírnom programe Číny
Už v roku 2020 sa Číne podarilo priniesť z privrátenej strany Mesiaca vzorky, ktorých analýza odhalila vodu. Boli to prvé vzorky Mesiaca od amerického programu Apollo, ktorý sa skončil v 70. rokoch minulého storočia.
Jean-Michel Jarre v rozhovore pre SITA o AI, emóciách, Brianovi Mayovi a festivale Starmus (video)
Misia Čchang-e 6 je najnovší pokrok v ambicióznom vesmírnom programe Číny. Krajina má aj vlastnú vesmírnu stanicu, na ktorej v súčasnosti pôsobia traja astronauti.
Peking sa tiež chystá do roku 2030 vyslať astronautov na Mesiac a získať vzorky z Marsu. V nasledujúcich rokoch sú tiež na pláne ďalšie tri lunárne misie.