Čína v pondelok zaviedla sankcie proti viacerým európskym inštitúciám a predstaviteľom, ktorí podľa podľa Pekingu poškodzujú čínske národné záujmy.
Tento krok znamená odpoveď na rozhodnutie ministrov zahraničných vecí členských štátov Európskej únie, ktorí niekoľko hodín predtým odhlasovali sankcie proti čínskym predstaviteľom zodpovedným za prenasledovanie ujgurskej menšiny v oblasti Sin-ťiang. Na čínskom sankčnom zozname sa nachádza desať osôb vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.
Zákaz cestovať do Číny
Podľa vyhlásenia čínskeho ministerstva zahraničných vecí EÚ prijala rozhodnutie založené na lžiach a dezinformáciách, ktoré hrubo zasiahlo do vnútorných záležitostí krajiny. Dotknuté osoby a ich rodinní príslušníci majú zákaz cestovať do Číny, Hongkongu a Macaa, ako aj vykonávať podnikateľské aktivity s Čínou.
Predmetom čínskych sankcií sú aj štyri inštitúcie – Politický a bezpečnostný výbor Rady EÚ, Podvýbor európskeho parlamentu pre ľudské práva, nemecký Inštitút pre čínske štúdie a dánska nadácia Aliancia demokracií.
Dlhodobá kritika zo strany EÚ
Európskym sankciám čelia štyria vysokí predstavitelia čínskeho regiónu Sin-ťiang. Platí pre nich zákaz cestovať do Európy, ich finančné aktíva na starom kontinente sú zmrazené. Potrestaná je aj spoločnosť, ktorá podľa európskeho bloku ovláda provinciu Sin-ťiang.
Čínska politika Pekingu voči moslimským Ujgurom a iným etnickým menšinám v regióne Sin-ťiang je predmetom dlhodobej kritiky zo strany EÚ aj USA. V spojitosti s Ujgurskou autonómnou oblasťou čelí Peking obvineniam zo svojvoľného zadržiavania, zlého zaobchádzania a sexuálneho násilia v tamojších detenčných centrách.