Činohra SND opäť v Prahe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sova_anezka petrova vendy bozidara turzonovova babina_s.jpg
Sova - Anežka Petrová (Vendy), Božidara Turzonovová (Babina). Foto: Juraj Žilinčár

Činohra Slovenského národného divadla prezentuje v týchto dňoch štyri inscenácie z Modrého salóna v Divadle Kolowrat v Prahe. Na scéne divadla, ktoré sídli v historickom Kolowratskom paláci na Ovocnom trhu v centre Prahy, sa prvé predstavenie v nedeľu 10. apríla 2022 stretlo vo vypredanej sále s mimoriadnym záujmom a ohlasom. Činohra SND uviedla hru Natalie Kocab Sova. Je to emotívny príbeh o názorových stretoch i porozumení medzi dvoma generáciami – vnučkou a babkou. Hru, pôvodne koncipovanú pre desať postáv, prepísala úspešná súčasná česká spisovateľka, dramatička a speváčka Natalie Kocab pre SND, na telo pre dve herecké osobnosti. V réžii Valerie Schulczovej sa predstavili Božidara TurzonovováAnežka Petrová.

Hosťovania slovenských divadiel v Česku a opačne sú vždy kultúrnou udalosťou. Činohra SND uviedla naposledy v ND Praha v novembri 2019 inscenáciu Dnes večer nehráme.

„S ideou aktuálneho hosťovania prišla riaditeľka Slovenského inštitútu v Prahe pani Ľubica Krénová. Výberom inscenácií sme chceli ukázať rôznu poetiku i rôznosť tém uvádzaných hier v Modrom salóne, ktoré majú politický, sociálny i spoločensko-kritický akcent,“ spresňuje riaditeľka Činohry SND Miriam Kičiňová.

V pondelok 11. apríla bola na programe hra Deklarácia závislosti z pera dvojice mladých tvorcov Michala Beleja a Daše Krištofovičovej, ktorá je aj režisérkou hry. Prenesie nás do roku 1929 a čias feministických protestov proti tabakovému priemyslu, je inšpirovaná životným príbehom osobnosti z marketingovej sféry Edwardom Bernaysom, synovcom Sigmunda Freuda, a jeho manželky Doris Fleischmanovej. Skvelá príležitosť pre Gabrielu Dzuríkovú a jej partnera Andreja Šoltésa.

Deklaracia zavislosti_gabriela dzurikova doris fleischman andrej soltes edward bernays_small.jpg
Deklarácia závislosti – Gabriela Dzuríková (Doris Fleischman), Andrej Šoltés (Edward Bernays). Foto: Ľuboš Kotlár

Mimoriadne hlboký ľudský príbeh, sugestívnu dokudrámu autora a režiséra Matúša Bachynca Milada uvidia návštevníci Divadla Kolowrat v Prahe v utorok 12. apríla. Hovorí o nezlomnosti silnej ženy – dcéry, matky, bojovníčky Milady Horákovej. Jej životná sila a presvedčenie o pravde sú nielen mrazivým svedectvom o  totalitnom režime, ale v súčasnosti aj nečakaným apelom skoncovať s krutosťami na východe od našich hraníc. V úlohe Milady sa predstaví Vladena Škorvagová.

Milada_vladimir obsil otec vladena skorvagova milada petra dubayova dcara_s.jpg
Milada – Vladimír Obšil (otec), Vladena Škorvagová (Milada), Petra Dubayová (dcéra). Foto: Braňo Konečný

Na záver aktuálneho účinkovania Činohry SND v Prahe s hrami z repertoáru v Modrom salóne ponúka činoherný súbor v stredu 13. apríla hru Ľubomíra Feldeka Nepolepšenýsvätec alebo Vy máte v rukách moc, my pravdu – strhujúci príbeh osudu katolíckeho disidenta a lekára Silvestra Krčméryho. Ani najbrutálnejšie metódy vtedajšej ŠtB nedokázali zlomiť jeho vieru. V réžii Kamila Žišku excelujú Richard AutnerMatej Marušin.

Nepolepseny svatec_matej marusin silvester krcmery richard autner herec_s.jpg
Nepolepšený svatec – Matej Marušin (Silvester Krčméry), Richard Autner (Herec). Foto: Radovan Dranga

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Slovenské národné divadloSND Slovenské národné divadlo