- aktualizované 14. októbra, 14:56
Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka zatiaľ nebude mať pozastavenú funkciu prokurátora pre nahrávku s obvineným Marianom K. V prípade je vedené trestné stíhanie len vo veci a toto štádium prípravného konania neumožňuje generálnemu prokurátorovi pozastaviť výkon funkcie ktorémukoľvek prokurátorovi, vyhlásila v pondelok Generálna prokuratúra SR v reakcii na medializovanú nahrávku medzi obvineným podnikateľom Marianom K. a bývalým generálnym prokurátorom Trnkom.
Vyhoveli žiadostiam vyšetrovateľa
„Generálny prokurátor podotýka, že všetkým žiadostiam vyšetrovateľa o zbavení mlčanlivosti D. T. bolo doposiaľ vyhovené, čo svedčí o absolútnej súčinnosti generálneho prokurátora s vyšetrovateľmi polície,“ uviedla hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová.
Kočner mal varovať Trnku, že ho pre nahrávku Gorily zabijú. Záznam poslali na expertízne skúmanie
Pozastaviť výkon funkcie Trnkovi podľa prokuratúry v súčasnosti nie je možné, pretože doposiaľ nebolo vznesené obvinenie pre konkrétny trestný čin.
„V tejto súvislosti Jaromír Čižnár podotýka, že počas výkonu svojej funkcie generálneho prokurátora vždy pozastavil výkon funkcie prokurátorovi, ktorému bolo vznesené obvinenie pre úmyselný trestný čin,“ povedala Predajňová.
Premlčacia doba uplynula
Disciplinárny postih je podľa prokuratúry absolútne vylúčený, pretože objektívna premlčacia lehota uplynula pred niekoľkými rokmi. „Objektívna premlčacia lehota je dva roky. Zároveň podotýkame, že v čase, keď malo ku skutku dôjsť, bola premlčacia lehota jeden rok,“ povedala Predajňová s tým, že za takýchto okolností a zákonných možností je aktuálne zotrvanie Trnku vo funkcii prokurátora len na jeho osobnom rozhodnutí.
Kočner má na krku ďalšiu obžalobu, poškodení podnikatelia zverejnili aj časť nahrávky
„Nie je tiež pravdou, že Generálna prokuratúra SR vo veci prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava I nekoná. Na pokyn prvej námestníčky generálneho prokurátora bol vyžiadaný spisový materiál týkajúci sa predmetnej komunikácie, ktorá bude vyhodnotená a bude bezodkladne rozhodnuté o ďalšom postupe,“ dodala Predajňová.
Neprípustné z etického hľadiska
V minulosti sa už objavili prípady, keď osoby podozrivé z trestnej činnosti boli nakoniec nevinné a o vine a nevine by mali rozhodovať súdy. Ako však pre agentúru SITA dodal český bezpečnostný expert Andor Šándor, v prípade bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku minimálne z etického hľadiska nie je vhodné, aby pôsobil na prokuratúre.
„Pokiaľ mal v čase, keď bol vo funkcii generálneho prokurátora informácie o trestnej činnosti a nekonal, rovnako môže nekonať aj v súčasnosti,“ povedal Šándor v súvislosti s medializovanou nahrávkou rozhovoru Trnku s obvineným podnikateľom Marianom K.
Už len podozrenie, že Trnka komunikoval s Marianom K., ktorý je podozrivý z viacerých trestných činov a ovplyvňovania činnosti štátnych inštitúcii, je podľa Šándora dôvod, prečo by nemal pôsobiť v inštitúcii, ako je prokuratúra. „Z toho, čo vieme, je to minimálne z etického hľadiska neprípustné,“ dodal.
Trnka stál na čele prokuratúry v rokoch 2004 až 2011. O funkciu sa opäť uchádzal aj za vlády Ivety Radičovej, pričom mu chýbal v parlamente jeden hlas. Od roku 2013 vedie generálnu prokuratúru Jaromír Čižnár. Trnka pôsobí ako radový prokurátor.