Členské štáty Európskej únie schválili obchodnú dohodu so Singapurom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia

Členské štáty Európskej únie v piatok 8. novembra schválili obchodnú dohodu medzi EÚ a Singapurom. Dohoda nadobudne platnosť už 21. novembra. Singapur je najväčším obchodným partnerom EÚ v regióne juhovýchodnej Ázie a celkový objem bilaterálneho obchodu s tovarom predstavuje viac než 53 miliárd eur a obchod so službami ďalších 51 miliárd eur.

Zrušia všetky clá

„Ide o prvú dvojstrannú obchodnú dohodu Európskej únie s krajinou juhovýchodnej Ázie, ktorá bude základom pre nadviazanie užších vzťahov medzi Európou a jedným z najdynamickejších regiónov na svete,“ povedal predseda európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Na základe tejto obchodnej dohody Singapur zruší všetky zostávajúce clá na výrobky z EÚ. Dohoda súčasne vytvára nové príležitosti pre poskytovateľov služieb z EÚ, napríklad z odvetvia telekomunikácií, ekosystémových služieb, inžinierskych služieb, IT a námornej dopravy. Zaistí aj právnu ochranu 190 tradičných európskych potravín a nápojov, známych ako zemepisné označenia.

Singapur sa takisto zaviazal, že okrem ciel odstráni aj ďalšie prekážky brániace obchodu v kľúčových odvetviach, a to napríklad tým, že uzná bezpečnostné skúšky EÚ pre automobily a mnohé elektronické spotrebiče alebo bude akceptovať označenia, ktoré podniky z EÚ používajú pre textilné výrobky.

Základňa pre Tichomorie

V Singapure je vyše 10-tisíc spoločností z EÚ, ktoré Singapur využívajú ako základňu pre celú oblasť Tichomoria. Zároveň doň smeruje najviac európskych investícií v Ázii. Vzájomné investície EÚ a Singapuru pritom v posledných rokoch výrazne vzrástli: celkový objem bilaterálnych investícií dosiahol v roku 2017 výšku 344 miliárd eur.

Únia a Singapur uzavreli aj dohodu o ochrane investícií, ktorá môže nadobudnúť platnosť, keď ju v súlade so svojimi vnútroštátnymi postupmi ratifikujú všetky členské štáty EÚ.

„Naša obchodná dohoda so Singapurom je ďalším dôkazom nášho odhodlania presadzovať spravodlivý obchod založený na pravidlách. Bude prínosom pre pracovníkov, poľnohospodárov a podniky všetkých veľkostí tak v EÚ, ako aj v Singapure. Zároveň obsahuje prísne ustanovenia o ochrane ľudských a pracovných práv a životného prostredia,“ uviedla komisárka pre obchod Cecilia Malmströmová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Cecilia Malmströmová