Členstvo Slovenska v EÚ prináša slovenským firmám výhody, výroky Gašpara môžu byť varovným signálom pre investorov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európska únia, Slovensko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Medializované vyjadrenia týkajúce sa možnosti prípadného vystúpenia Slovenska z Európskej únie a NATO vyvolali znepokojenie aj v podnikateľských kruhoch. Zdôraznila to v stanovisku Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR) s tým, že členstvo SR v EÚ prináša slovenským firmám a občanom zásadné výhody, ako je voľný pohyb tovaru, služieb, kapitálu a pracovnej sily.

Varovný signál pre investorov

„Pre Slovensko ako malú, proexportne orientovanú ekonomiku je integrácia do takýchto veľkých a stabilných celkov kľúčová. Akékoľvek kroky, či populistické vyhlásenia smerujúce k oslabeniu tejto integrácie by mohli viesť k hospodárskej a politickej izolácii, odlevu investícií s negatívnym dopadom na životnú úroveň obyvateľov,“ uviedla AZZZ SR. Navyše, takéto vyhlásenia vysielajú podľa asociácie investorom varovný signál, čo znižuje našu dôveryhodnosť.

„Namiesto využívania emocionálne nabitých tém je dôležité zamerať sa na racionálne riešenia, ktoré prispejú k zlepšeniu podnikateľského prostredia, prilákajú investície a zabezpečia stabilné podmienky pre dlhodobý rozvoj slovenských firiem,“ dodala AZZZ SR.

Vystúpenie z NATO a EÚ nie je prioritou

Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar (Smer-SD) pripustil možnosť vystúpenia Slovenska z EÚ a NATO. Vyjadril sa tak pre STVR. Ako uviedol, strana Smer nateraz nemá vystúpenie z EÚ ani NATO ako prioritu.

„Ale obidve tieto združenia sa vyvíjajú v čase, menia možno niektoré základné otázky alebo princípy fungovania, ktoré boli v čase, keď sme do nich vstupovali, a preto tu musia ostať otvorené dvere pre situáciu, že by sme eventuálne uvažovali aj tak už o krajnom riešení, ako je vystúpenie z EÚ,“ vyhlásil Gašpar.

Rozhodnutie cez referendum

Neskôr doplnil, že „pokiaľ sme do EÚ vstúpili cez referendum, tak aj o prípadnom vystúpení sa musí rozhodovať len a len formou referenda“. Občania sa teda podľa Gašpara musia sami rozhodnúť, kde chcú žiť a ako chcú žiť, nie politici.

„Moje názory na členstvo v EÚ a NATO sú konzistentné a budem naďalej aj kritikom takých krokov EÚ a NATO, ktoré nebudú na prospech národnoštátnych záujmov Slovenska a Slovákov,“ uzavrel podpredseda parlamentu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tibor Gašpar
Firmy a inštitúcie Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ)Európska úniaNárodná rada SRNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvySmer - SSDSTVR Slovenská televízia a rozhlas