Čo spôsobilo výbuch v Bejrúte? Trump hovorí o útoku, Libanončania majú inú príčinu (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lebanon Explosion
Pohľad na zničený prístav a po výbuchu zdevastované silo. Bejrút 4.8.2020 Foto: archívne, SITA/AP

Príčina katastrofálneho výbuchu v bejrútskom prístave, ktorý zabil vyše 100 ľudí a tisícky zranil, je zatiaľ nejasná.

Americký prezident Donald Trump hovorí o bombovom útoku, zatiaľ čo libanonský premiér Hasan Dijáb uviedol, že explodovali tony dusičnanu amónneho uložené v sklade.

Americkí generáli predpokladajú útok

Trump na tlačovej konferencie podľa agentúry AP vyhlásil, že podľa „jeho skvelých generálov to vyzerá na hrozný útok spôsobený bombou“. „Stretol som sa niektorými našimi skvelými generálmi a oni sa domnievajú, že nešlo o priemyselnú nehodu. Podľa nich to bol atentát, nejaká bomba,“ povedal. Pentagon jeho slová nekomentoval.

Viac o téme: Výbuch v Bejrúte

Priemyselná nehoda?

Libanonský premiér, naopak, tvrdí, že nešlo o teroristický útok. Na základe dostupných videí a vyhlásení expertov explodoval podľa neho v prístave sklad, kde bolo umiestnených skoro 3000 ton dusičnanu amónneho zhabaného z obchodnej lode ešte v roku 2014.

Keďže dusičnan amónny nevybuchne len tak sám od seba, výbuch musel iniciovať nejaký požiar. Ten s najväčšou pravdepodobnosťou vznikol v inom sklade s čínskou pyrotechnikou. Videá tesne pred explóziou ukazujú iskry, oheň a dym vychádzajú práve z tohto skladu.

Jedovatý oranžový mrak

Na výbuch priemyselného hnojiva poukazuje aj veľký oranžový mrak dymu, ktorý sa vzniesol nad miesto obrovskej explózie. Tento mrak obsahoval jedovatý oxid dusičnatý.

Úrady už začali vyšetrovať, prečo sa v sklade vyše šesť rokov nachádzalo také obrovské množstvo výbušného dusičnanu amónneho bez preventívnych opatrení.

Mnohí Libanonci pripisujú nešťastie desaťročiam korupcie a nekompetentnej vlády súčasnej politickej elity.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald Trump