Sagan spadol 135 kilometrov pred cieľom Paríž-Roubaix, kráľovnú klasík napokon ovládol Colbrelli

Peter Sagan
Slovenský cyklista Peter Sagan. Foto: archívne, Fabio Ferrari/LaPresse/AP
  • aktualizované 3. októbra, 19:23

Talian Sonny Colbrelli z tímu Bahrain Victorious sa stal víťazom 118. ročníka cyklistických pretekov Paríž-Roubaix, podľa mnohých najslávnejšej a najnáročnejšej monumentálnej klasiky zaradenej do kalendára WorldTour.

Na velodróme v Roubaix v záverečnom špurte trojice pretekárov v úniku odsunul za seba duo Belgičanov – druhého Floriana Vermeerscha (Lotto Soudal) a Mathieua van der Poela (ProTeam Alpecin–Fenix).

Sagan doplatil na svoj pád

Slovákovi Petrovi Saganovi sa v posledných súťažných pretekoch v drese tímu Bora-Hansgrohe nedarilo podľa predstáv. Tridsaťjedenročný Žilinčan približne 135 kilometrov pred cieľom spadol, keď sa nedokázal vyhnúť padajúcemu pretekárovi pred ním.

Manko, ktoré nabral, spôsobilo, že napokon nemohol pomýšľať na zopakovanie triumfu na Paríž-Roubaix spred troch rokov. Víťaz spred troch rokov skončil na 55. mieste s mankom 12 minút a 24 sekúnd na Colbrelliho. Starší zo Saganovcov Juraj obsadil 72. priečku, za víťazom zaostal o 20:28 min.

„Paríž-Roubaix sú stále náročné preteky, ale dnešné podmienky boli extrémne. Kľúčové bolo prežiť až do cieľa. Vedeli sme, že pozičná jazda bude základ a byť čo najbližšie k čelu pretekov bolo extrémne dôležité. Všetci v tíme sme sa o to snažili, ale nanešťastie sme sa ocitli vo viacerých pádoch. Ja som tiež bol účastníkom jedného z nich a poriadne tvrdo som si udrel pravú časť tela. Napriek tomu som zotrval na bicykli a vydal zo seba všetko, aby som sa mohol dostať do cieľa. Boli to moje posledné preteky v drese Bora-Hansgroghe. Chcel som sa po piatich rokoch rozlúčiť čo najlepším výsledkom, ale dnes na to nebol správny deň,“ uviedol Peter Sagan na webe svojho už len bývalého tímu Bora-Hansgrohe.

Najslávnejšia a najnáročnejšia klasika

Kráľovná klasík mala svoj 118. ročník v netradičnom októbrovom termíne, keďže v pôvodnom jarnom krajinskí politici neodobrili jej konanie pre riziko zvýšeného šírenia koronavírusu.

Na trase Paríž-Roubaix bolo už tradične veľké množstvo sektorov dláždených kockami, ktoré sú vo Francúzsku spravidla hrubšie a neforemnejšie ako na podobných klasikách v Belgicku. Na vyše 257 km medzi Compiégne a Roubaix bolo tento rok 30 sektorov s takýmito kockami zvanými pavé v celkovej dĺžke 55 km.

Medzi nimi tradične vynikali náročnosťou Trouée d’Arenberg (Arenberský les 95,3 km pred cieľom), Mons-en-Pévele (48,6 km pred cieľom) a Carrefour de l’Arbre (17,2 km pre cieľom).