CSÁKY: Som uvedomelý občan SR maďarskej národnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Csáky
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Pán Csáky čo ste robili od júla, odkedy ste položili predsednícku stoličku v SMK?

Stále som presvedčený, že vo verejnom živote sa nič nemôže stať bez následkov. Žiaľ pre SMK parlamentné voľby vlani dopadli zle, tak moje politické presvedčenie je také, že za to musí niesť zodpovednosť ten, kto bol na čele. Takže som nezobral žiadnu funkciu na toto prechodné obdobie.

Čo ste teda robili?

Robil som tri veci. Jednak okolo strany som sa zúčastňoval na rôznych akciách, vrátane kampane do volieb do miestnych samospráv. Pomáhal som zabezpečovať činnosť a chod strany. Zúčastnil som sa rôznych akcií v regiónoch, nielen politického charakteru, ale aj spoločenského. Vyšla mi nová kniha, takže boli jej prezentácie v rôznych regiónoch. No a píšem aj nové knihy, respektíve z poverenia mojich kolegov zo západnej Európy píšem pravidelne aj rôzne hodnotiace správy, respektíve publicistku. Takže som sa trošku preorientoval na analytickú činnosť namiesto robenia aktívnej politiky.

A z čoho žijete?

Za tieto činnosti dostávam toľko, že ma to uživí.

Pre koho robíte analýzy, lebo niekto si to môže zle vysvetliť.

Pre jednu európsku nadáciu. Oficiálne, na základe dohody . Dokonca mám facebookovú stránku a tam sú niektoré veci aj zverejnené. Mám dosť veľký klub priaznivcov, ktorí čítajú pravidelne moje výkvety.

Stále tvrdím, že 12. júna 2010 z hľadiska súčasnej vládnej koalície, sa stal malý zázrak. Mali by si túto situáciu viac vážiť.Pál Csáky

Dá sa povedať, že ste z politiky odišli?

Z vysokej politiky som odišiel, respektíve situácia dopadla tak, že som v nej nemohol pokračovať. Ale z verejného života som nevypadol, pretože aj ľudia si nárokujú kontakty a dialóg. Takže aj osobne, aj elektronicky cez elektronické komunikačné kanály s nimi komunikujem a môžem vám povedať, že moju publicistiku číta pravidelne 18 až 20 tisíc ľudí. Samozrejme pomáham aj pri organizovaní rôznych akcií a podujatí v strane a okolo strany.

Ako vnímate za tých deväť mesiacov slovenskú politickú scénu?

Stále tvrdím, že 12. júna 2010 z hľadiska súčasnej vládnej koalície, sa stal malý zázrak. Mali by si túto situáciu viac vážiť. Z celkového vývoja a z tých žabomyších diskusií a z amaterizmu som trošku sklamaný. Vlani som si myslel, že budem mať tri roky pauzu a môžem sa venovať intenzívnejšie tým otázkam, o ktorých som pred chvíľou hovoril a teraz zisťujem, že táto vládna koalícia veľmi usilovne pracuje na svojom sebazničení. V tejto chvíli nemôžem vylúčiť ani predčasné voľby. Z toho dôvodu sú na mňa teraz vyvíjané rôzne tlaky, aby som sa vrátil aj do vedenia SMK, pretože nikto nemôže s istotou povedať, či o rok alebo o rok a pol, nebudú predčasné voľby.

Čím to je, že táto koalícia pracuje, použijem vaše slová, na svojom sebazničení?

Chýbajú im hlbšie myšlienky a hlbšie ciele. Keď bola vytvorená táto vláda a vládna koalícia, tak som napísal článok s názvom Slovensko s.r.o. Táto vládna koalícia začala riadiť Slovensko fakt ako s.r.o. Veľmi nechutne si delili moc a vidím, že aj teraz sú bez hlbších premyslenejších cieľov, prevládajú medzi nimi skôr pozičné hry. Čo môže dopadnúť veľmi zle a ľudia sa z toho veľmi rýchlo spamätajú a odvrátia sa od nich. To bude pomáhať len Robertovi Ficovi a Smeru.

Táto vládna koalícia začala riadiť Slovensko fakt ako s.r.o. Veľmi nechutne si delili moc a vidím, že aj teraz sú bez hlbších premyslenejších cieľov, prevládajú medzi nimi skôr pozičné hry.Pál Csáky

Je podľa vás nebezpečný rast popularity Smeru v prieskumoch verejnej mienky?

Bol by som veľmi nerád, keby sa vrátil do slovenskej vlády Smer s absolútnou väčšinou. Každá politická strana potrebuje balans, rovnováhu. To znamená určitú kontrolu zo strany partnerov, aby vo svojich snaženiach mala určité brzdy, pretože nikto nie je neomylný. Som skôr za vyvážený model a netajím sa tým, že rád by som videl SMK v budúcom parlamente v pozícii takejto protiváhy, či už v koalícii alebo opozícii.

Ako vnímate SMK za tých deväť mesiacov?

Nebolo by asi celkom férové, keby som sa vyjadril verejne o mojich názoroch, respektíve o tom, čo bolo dobré a čo bolo menej dobré.

Ale máte ich? Vyplýva to z toho, čo hovoríte.

Pravidelne hovorím s kolegami a keď sa ma opýtajú, tak sa snažím úprimne povedať svoj názor. Na jednej strane som rád, že sa potvrdili predpoklady, že základy SMK sú silné a to potvrdili de facto komunálne voľby vlani, kde sme dosiahli veľmi slušný výsledok. Na druhej strane nás trošku trápi, že na celoštátnej úrovni popularita strany a podpora zo strany ľudí nie je vyššia, ako bola pred deviatimi mesiacmi v parlamentných voľbách. Z toho vyplýva jedna jediná vec, že nás čaká veľa práce a musíme zapojiť do činnosti strany viac ľudí. Musíme si premyslieť aj metódy a formy práce, aby sme znovu získali dôveru ľudí.

Čím je to, že SMK sa nepodarilo stúpnuť? Je to úspešnosťou Mostu?

Ja si nemyslím, že Most je úspešná konfigurácia. Keď chodím medzi ľudí, stále stretávam viac takých hlasov, ktoré hovoria o tom, že síce ich volili, ale sú z nich sklamaní. Vidíme, že Mostu sa nedarí v zásadných oblastiach, ktoré sľubovali. Hovorím o problematike infraštruktúry južného Slovenska, hovorím o rastúcich ekonomických a sociálnych problémoch, o rastúcej nezamestnanosti. Každý čakal, že Most v tejto oblasti bude intenzívnejšie a aktívnejšie vystupovať. K tomu môžem dodať aj problémy pôdohospodárstva, o ktorých teraz počúvame z každej strany, že narastajú. SMK sa nepodarilo týchto nespokojných ľudí získať znova k sebe. Takže toto je asi tá najväčšia výzva pre blízku budúcnosť.

V čom je to, že ste ich nezískali?

Rozhodne SMK má rezervy a aj preto si niektorí myslia, že by bolo dobré, keby som sa vrátil do vedenia, aby som bol nápomocný pri jej činnosti, pretože sa zdá , že SMK potrebuje každého, kto je schopný osloviť určité cieľové skupiny.

Sú to ojedinelé hlasy, alebo začínajú sa ozývať v SMK čoraz častejšie?

Zdá sa, že je veľa ľudí, ktorých zaujíma budúcnosť SMK, a to je dobre. Čo sa týka môjho prípadného návratu, rozhodne o tom kongres.

Znamená to, že teda uvažujete, či sa vrátiť do vedenia strany?

Je to názor viacerých, pričom v tejto chvíli neviem odhadnúť silu tejto vôle. Vidím, že sa to objavilo skoro z každého okresu. Ja som si myslel, že ešte mám rok alebo dva na iné činnosti, chcem dopísať aj niektoré rozpracované veci. Pravdupovediac ale „vďaka“ neistote a nie celkom presvedčivému výkonu súčasnej vládnej koalície si nemôžeme byť istí, kedy budú budúce voľby. To znamená SMK sa musí pripravovať na to, že môže sa dostať do predvolebnej situácie aj o rok alebo o dva. Toto musíme zvážiť. Sám som sa nezúčastnil rokovaní základných organizácií, ani rokovaní okresných kongresov, aby si nikto nemyslel, že sa snažím zviditeľniť. Napriek tomu som bol viacerými aj oficiálne kandidovaný do budúceho vedenia na rôzne posty, vrátane predsedníckeho postu. Toto sa nemôže brať len tak na ľahkú váhu, pričom nechcem vyvolať v strane ani napätie. Máme šancu na to, aby sme to do soboty doriešili a v sobotu, aby sme našli elegantné riešenie.

Berényi
Foto: SITA

Budete kandidovať na predsedu?

K tomu sa môžem vyjadriť jedine v sobotu na základe ďalších konzultácií.

Budete pozitívne reagovať na výzvy, aby ste sa vrátili do vedenia?

Nikto nesmie ignorovať takéto názory, pretože je to vôľa ľudí a keď človek je vo verejnom živote, tak nemôže si zariadiť veci len podľa vlastných názorov, respektíve vlastnej vôle. Musí rešpektovať aj názor iných, takže, ak sa aj vrátim do akéhokoľvek pozície na kongrese, tak to bude z vôle delegátov kongresu. Takže ja teraz nerozhodujem sám o sebe, ale skôr iní rozhodujú o mne.

Neúspechu sa neobávate? Ján Čarnogurský keď sa vracal do predsedníctva KDH, prešiel len o jeden hlas.

Prijmem rozhodnutie delegátov a ak by som nedostal dostatočnú podporu, zostane súčasný stav: ostanem radovým členom SMK. Problémom SMK ale nie je to, kto bude na akýchkoľvek postoch, ale to, či vieme znovu získať dôveru ľudí.

Čo by ste chceli priniesť do vedenia?

Nové energie, nové témy, väčšiu presvedčivosť strany, novú dynamiku.

Cítite sa oddýchnutý? Ste starý harcovník.

Harcovník som, ale až tak starý nie. Som trošku teraz oddýchnutý, venoval som sa iným veciam bol som trošku mimo politického diania, čo nie je zlé. Takže cítim v sebe dosť energie a nápadov.

Poďme trošku za hranice pán Csáky. Ako vnímate politiku Viktora Orbána aj vo vzťahu ku Slovensku?

Viktor Orbán určite nerobí svoju politiku tak, že stále zvažuje, ako sa jednotlivé kroky budú vnímať v Bratislave. Z vlastnej skúsenosti môžem ale potvrdiť, že po získaní dvojtretinovej väčšiny v maďarskom parlamente Fidesz stratil vlastné politické protiváhy a na začiatku nášho rozhovoru som povedal, že pre každú politickú stranu a pre dobro vecí je dobré, keď sily a možnosti sú aj v politike vyvážené. Začali svoje vládnutie veľmi intenzívne, boli tam určité kroky a aj rozhodnutia, ktoré mohli vyvolať dojem, že pre Fidesz je táto situácia nielen veľká šanca na realizovanie veľkých zmien, ale aj šanca k uchopeniu moci v celom spektre pôsobnosti štátu. Ja to tak nevnímam. Mne sa zdá, že Maďarsko nehospodárilo dobre s uplynulými 20 rokmi. Bolo to z hľadiska prežitkov kádárizmu, kde predovšetkým socialisti, ale aj slobodní demokrati naďalej udržiavali pri riešení vecí verejných, ako aj pri riadení štátu kádárovské metódy. Nezabudnite, že počas pôsobenia Bajnaiho vlády, dokonca ešte aj počas pôsobenia Gyurcsánovej vlády sa dostali do väzenia rôzni potentáti socialistickej strany. Zavreli vtedy veľa socialistov kvôli tomu, že rozkrádali štát a nesprávne aplikovali moc. A teraz vidím u Fideszu dosť silné predsavzatie urobiť systémové zmeny, ako dokončenie určitého procesu neistoty v Maďarsku a nastolenie nových metód a systémov, vrátane Ústavy. Ja to nepovažujem za zlé, pričom ani ja nevnímam tento proces ako bezchybný. Teraz registrujem už aj znaky toho, že z tej revolučnej nálady, ktorá tam evidentne bola po voľbách vlani, sa proces pomaly zmení na premyslenejší chod robenia politiky a to je dobre.

Csáky

Dvojaké občianstvo, voľby zahraničných Maďarov do maďarského parlamentu, nie sú to provokujúce veci?

Dvojaké občianstvo uznáva prevažná väčšina demokratických štátov na svete. Vidím, že s dvojakým občianstvom nemá žiadny problém ani Rumunsko, Srbsko, Chorvátsko, kde v týchto dňoch sa stovky ľudí hlásia o maďarské občianstvo. Tieto krajiny tiež dávajú druhé občianstvo vlastným krajanom, občanom iných krajín. Uznávajú tým dvojakú väzbu týchto ľudí, čo považujem za určité gesto. No a čo sa týka aj volebného práva, všade vo svete, každý štát v určitom režime má garantovať volebné právo vlastným občanom. Podľa všeobecne dostupných informácií zvolili rumunského prezidenta Rumuni žijúci za hranicami. Takéto možnosti majú aj Taliani. Vidíme koľko Talianov, ktorí žijú trvalo v USA, a majú aj talianske občianstvo ovplyvňujú talianske dianie a volia do talianskych orgánov. Dokonca v talianskom parlamente majú kvótu koľko poslancov tam môžu mať. Obdobná situácia je aj v prípade Francúzska, smerom k frankofónnym krajinám a v prípade Španielska, kde sú takéto väzby predovšetkým na Latinskú Ameriku. Existuje aj špecifikum ako Commonwealth, a dokonca Kanaďanom nevadí, že ich hlava štátu je anglická kráľovná. Na Slovensku by sme sa nemali dívať na tento problém z hľadiska jamy dvestoročných sporov medzi Slovákmi a Maďarmi, ale tak trošku nadnesenejšie. Inak na internetovej stránke SDKÚ Iveta Radičová aj dnes vyzýva občanov SR na voľby zo zahraničia. Rozhodne som si istý, že Slovensko, Slováci, sa nemajú čoho báť ani v prípade dvojakého štátneho občianstva, ani prípadných ďalších vecí, možno aj volieb. Volebný zákon je skôr otázka pre občanov Maďarska, či s tým súhlasia, že občania Maďarska, ktorí nežijú trvalo na území Maďarska, budú môcť ovplyvňovať vnútropolitickú zostavu maďarského parlamentu. Myslím si, že sa to utrasie a nevidím dôvod na žiadnu paniku alebo hystériu.

Vy ste si dali žiadosť o maďarské občianstvo?

Maďarský zákon to rieši dosť elegantne. Dáva každému na rozhodnutie, každý osobne môže rozhodnúť či to urobí alebo nie. A je to jeho vec a vec maďarských úradov, či to urobia alebo nie. Takže sa riadim podľa tejto myšlienky.

Podali ste si takú žiadosť?

Riadim sa týmto zákonným rámcom.

Prečo nechcete odpovedať? Bojíte sa, že prídete o slovenské alebo že raní Maďarov, keď sa dozvedia, že Csáky si žiadosť o maďarské občianstvo nepodal?

Veľa ľudí sa ma opýtalo, ako je správne zachovať sa v takejto situácii a každému hovorím, že určitá trpezlivosť a určitá rezervovanosť je možno odporúčateľná v tejto veci. A kým na Slovensku sú paranoidné spôsoby riešenia tejto problematiky, tak určitá opatrnosť v tejto veci je namieste.

Zmenil sa postoj slovenskej vlády po voľbách k Maďarom žijúcim na Slovensku? Je tá situácia podľa vás dnes pokojnejšia?

O 5 % možno áno, takže…

Len o 5%?

Nie sú tu hysterické necivilizované výkriky, ale inak de facto sa nič nezmenilo. Tie hlúpe zákony, ktoré prijala Ficová vláda platia naďalej. Myslím na zákon o štátnych symboloch, myslím na zákon o štátnom občianstve, myslím na zákon o štátnom jazyku, v ktorom urobili iba kozmetické zmeny a naďalej z neho vyžaruje snaha vyvolať strach u občanov Slovenska, ktorí nemajú slovenskú národnosť. Dokonca tam ostali aj pokuty. Neobstojí argument, že pokuta nie je v rozsahu x, ale len x-mínus niečo. To je detinská výhovorka. V tejto oblasti by žiadne pokuty nemali byť v demokratickom a skutočne slobodnom štáte. V iných oblastiach tiež nenastali pokroky, ktoré by boli žiaduce, alebo ktoré by boli možné. Most-Híd sa neteší všeobecnej úcte vlastných partnerov. Vidím, že hlavne od volieb generálneho prokurátora majú problémy a je tam určitý deficit aj vzájomnej dôvery, pravdepodobne z vážnych dôvodov. Medzi Maďarskom a Slovenskom teraz nie je ani skutočne plodná, dobrá atmosféra, skôr to vnímam ako medziobdobie rezervovaných postojov, kedy každý čaká na ďalší vývoj.

Čo by to mohlo zlepšiť?

Ja som stále tvrdieval, že silné a efektívne SMK by mohlo byť dobrým veľvyslancom dobrej veci.

Takže chybu spravili voliči?

Nehádžem to na voličov, chybu som spravil asi aj ja a chybu sme spravili aj my v SMK. No súčasný stav nie je dobrý a aj voliči si musia uvedomiť, že aj ich rozhodnutie má určité dôsledky. Nielen politici by si mali zobrať z toho určité ponaučenie, ale aj voliči. To znamená rozhodnutie voličov vlani v júni je plne zákonné, legitímne, mali na to právo, len nastolili určitú nestabilnú situáciu, určitú nie celkom presvedčivú konštrukciu aj v prípade slovensko-maďarských vzťahov. Mne nič iné neprináleží, len to zobrať na vedomie, ale zase si osvojujem právo o tom hovoriť nahlas, pretože počúvam od ľudí, aj od niektorých novinárov, analytikov, učiteľov, farárov, že SMK chýba na slovenskej politickej scéne, vo vysokej politike v slovenskom parlamente. SMK bola spoľahlivá strana, vypočítateľná strana, demokratická strana a tlmila a mohla tlmiť aj výkyvy alebo nevhodné posuny aj v slovensko-maďarských vzťahoch. Preto chcem urobiť všetko preto, aby SMK sa znova stala silnou a presvedčivou stranou.

Na budúci mesiac bude sčítavame obyvateľstva. Ste optimista, čo sa týka maďarskej menšiny?

To nie je vec optimizmu, alebo pesimizmu. Sledujem rôzne prognózy. Pravda bude taká, ktorá vzíde z tohto procesu. A my budeme musieť rešpektovať pravdu a s tou pravdou pracovať ďalej. Samozrejme mojím hlavným chcením a túžbou je, aby maďarská komunita ostala na Slovensku silná. A to isté želám samozrejme každej inej menšinovej komunite, pričom vidím, že na Slovensku nie sú vytvorené základné inštitúcie a hlavne zákony pre skutočne efektívne procesy zachovania identity. Na Slovensku evidentne chýba zákon o menšinách, na Slovensku jazykový režim nie je uspokojivý. To kritizujú aj medzinárodné organizácie. Vidím, že slovenská politika nie je pripravená na veľkorysosť smerom k menšinám. Nie je to prejav vyspelosti a sebaistoty. Slovenská politika a ani spoločnosť nemá v sebe veľkorysosť v tejto oblasti. Inak povedané menšiny neznamenajú riziko pre žiadnu spoločnosť, v skutočnej demokracii to môže znamenať obohatenie spoločnosti. Kto z nás môže tvrdiť, že je čistokrvne taký alebo inakší, sme tu pomiešaní stáročiami a históriou, pričom treba rešpektovať každého právo na to, aby sa hlásil ku ktorejkoľvek národnosti, respektíve keď má záujem, aby prezentoval svoje dvojaké alebo trojaké väzby, prečo nie? To znamená, ak niekto sa cíti byť súčasne dajme tomu Slovákom a Rómom alebo Rómom a Maďarom, tak treba možno rešpektovať aj túto dvojakú väzbu. Inými slovami, ak sa môžem vrátiť k tematike dvojakého štátneho občianstva, to isté to znamená. Znamená to oficiálne uznanie dvojakých väzieb, pričom tie väzby nie sú proti sebe, ale skôr sa doplňujú, pričom tu všetci máme aj sekundárne štátne občianstvo, to je občianstvo EÚ. A dúfam, že to nikomu nevadí.

Ja som uvedomelý občan SR maďarskej národnosti a občanom Európy, pričom ako nacionalistu každý hodnotí toho, kto útočí na práva iných. Ja som nikdy neútočil na práva iných, nikdy som sa nevyjadril negatívne o iných. Ja som obhajoval práva vlastnej komunity a seba samého. Pál Csáky

Bude Maďarov nad 500 tisíc?

Neviem v tejto chvíli povedať. Môže sa stať všeličo. Budeme musieť pracovať s tým číslom, ktoré vzíde z tohto procesu. Číslo zásadne nebude meniť ani charakteristiku, ani nároky maďarskej komunity alebo iných menšinových komunít a v zásade to nemôže zmeniť ani celkovú filozofiu štátu. Každý demokratický štát, to znamená aj SR musí uznať tieto komunity, ako štátotvorné komunity a musí pre nich garantovať čím väčší rozsah práv, pretože tak káže civilizovanosť.

Vy ste vymenovali niektoré zákony, ktoré tu chýbajú pre menšiny. Ohrozuje tá absencia zákonov existenciu maďarskej menšiny?

Ohrozuje istotu vývoja a existencie každej menšinovej spoločnosti , pričom je to stav, ktorý nie je hodný právneho štátu. Ak hovoríme, že v oblasti ekonomiky chceme riešiť niektoré veci, tak v právnom štáte sa pravidlá hry riešia zákonmi. V oblasti financií takisto, v oblasti daní to isté, v oblasti ľudských práv to isté. Dokonca aj v oblasti cestnej premávky sa riešia pravidlá zákonmi. V oblasti menšín na Slovensku, kde skoro každý piaty občan je občan neslovenskej národnosti, ale patrí k niektorej menšine, ešte 20 rokov po nežnej revolúcii stále chýba zákon o menšinách. A ten zákon by mal riešiť základné pravidlá hry a potom by odpadli aj obavy, ktoré občas nanášajú celkom nevhodným spôsobom slovenskí nacionalisti, ktorí na tejto báze sa snažia vybičovať vášne proti menšinám a bodujú, alebo sa snažia bodovať na tejto situácii. Bolo by správne prijať zákon, lebo aj Ústava SR predpokladá existenciu takého zákona. V článku 34 sa hovorí, že podrobnosti výkonu ústavných práv ustanovuje zákon, to znamená nenaplnili sme to už skoro 20 rokov. Nie je to hodný stav v členskej krajine EÚ a právneho štátu.

Spomenuli ste termín slovenskí nacionalisti, vás mnohí označujú za maďarského nacionalistu.

Ja som uvedomelý občan SR maďarskej národnosti a občanom Európy, pričom ako nacionalistu každý hodnotí toho, kto útočí na práva iných. Ja som nikdy neútočil na práva iných, nikdy som sa nevyjadril negatívne o iných. Ja som obhajoval práva vlastnej komunity a seba samého.

Zhováral sa Radovan Pavlík

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta RadičováJán ČarnogurskýPál CsákyViktor Orbán
Firmy a inštitúcie SMK-MKP Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja