Cyklisti, tešte sa! Vieme, kde v Bratislave vzniknú nové cyklotrasy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pixabay

BRATISLAVA 4. apríla (WebNoviny.sk) – Cyklistov v uliciach Bratislavy rapídne pribúda. Slovákov motivuje pekné jarné počasie, dopravné zápchy, obmedzenia, zlé možnosti parkovania ale i zmena životného štýlu, ktorý súvisí s vitálnym telom, úsporou peňazí a ochranou životného prostredia.

„Zo sčítania cyklistov, ktoré uskutočnila v rannej špičke v júni 2018 Cyklokoalícia, vyplynul nárast v priemere o 117% oproti počtom z roku 2013,“ uvádza Cyklokoalícia na svojej webstránke. Dosiaľ posledné sčítanie sa uskutočnilo na 27 miestach v Bratislave.

POČET CYKLISTOV RASTIE

Preprava na bicykli po hlavnom meste v súčasnosti miestami pripomína adrenalínový šport. Časom postupne pribúdajú cyklotrasy, ktoré sú väčšinou vyznačené len farbou na kraji vozovky, ale na pár miestach v centre už sú aj tie kodaňského typu – teda bezpečné a oddelené od áut i chodcov.

„Potvrdili sa zistenia zo zahraničia – tam, kde vznikajú nové cyklotrasy, vidíme najvyšší nárast počtu cyklistov. Dôkazom je bezpečná, oddelená cyklotrasa z Petržalky cez Starý most až po Námestie SNP, v ktorej koridore sme zaznamenali najvýraznejší nárast,” uviedol Daniel Duriš, prezident Cyklokoalície.

Pixabay

V BRATISLAVE PRIBUDNE 15 CYKLOTRÁS

„Mesto momentálne pripravuje Akčný plán rozvoja cyklistickej a pešej dopravy na rok 2019, ktorý čoskoro predstavíme. Prioritou mesta je budovanie oddelených cyklotrás,“ uviedol pre WebNoviny.sk hovorca kancelárie primátora Peter Bubla.

Kapitálové výdavky na cyklotrasy sú rozpočtované v celkovom objeme 1 413 669 eur. Peniaze sa použijú na rekonštrukciu starých cyklotrás, zmiešaných chodníkov pre cyklistov a chodcov, dokončenie rozostavaných úsekov ale i projektovanie a výstavbu nových cyklotrás.

Vedenie mesta sa snaží zlepšovať životné podmienky obyvateľov, avšak vyžaduje to čas a financie.  Bubla nám prezradil, kde a v akej dĺžke budú priebežne vznikať nové cyklotrasy:

 1. R13: 8 km (Kollárovo nám. – Hečkova)
 2. R14: 4 km (Kollárovo nám. – Odborárska)
 3. R16: 5,5 km (Kamenné nám. – Astronomická)
 4. R17: 4,5 km (Kamenné nám. – Prievoz)
 5. R20: 2,5 km (Hlavná stanica – Stanica Nivy)
 6. R34: 2 km (Trnavské mýto – Riazanská)
 7. R41: 4 km (Devínska cesta – Harmincova)
 8. R47: 6 km (Prístavný most – Dvojkrížna)
 9. R48: 2 km (Jantárová – Dolnozemská)
 10. R52: 6,5 km (Patrónka – Bory)
 11. R55: 2,5 km (Tomášikova – IKEA)
 12. O2: 3,5 km (Rybné nám. – Račianske mýto)
 13. O3: 2,5 km (Most Apollo – Trnavské mýto)
 14. O4: 2,3 km (Račianska – Trenčianska) + 3 km (Dolnozemská – Petržalské korzo)
 15. O5: 5,5 km (Most Lafranconi – Podkolibská) + 7,5 km (Račianska – Malý Dunaj)
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia