Dajte šancu odborníkom, žiada vládu Občiansky parlament

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rómovia
Rómska osada v Jarovniciach Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA/KOŠICE 19. júla (WEBNOVINY) – Združenie Občiansky parlament žiada vládu, aby pri riešení problémov komunity dostali konečne priestor odborníci.

Dohodli sa na tom účastníci pracovného aktívu zástupcov Rómov, predstaviteľov samosprávy a tretieho sektora, ktorý sa uskutočnil v Košiciach.

Pracovný aktív inicioval Výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny pri neziskovej organizácii Občiansky parlament.

Agentúru SITA informovala predsedníčka Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Občianskeho parlamentu Kristína Magdolenová.

Nečinnosť úradu

Prvých sto dní vlády Roberta Fica sa podľa aktivistov nieslo v znamení „opatrnej“ politiky vo vzťahu k riešeniu problémov rómskych komunít.

Roman Pollak
Foto: SITA/Diana Černáková

Skutočnosť, že nedošlo k odvolaniu súčasného splnomocnenca vlády, ktorý v uplynulých dvoch rokoch zlyhal pri riešení mnohých problémov komunity, spôsobila absolútnu nečinnosť celého úradu,“ konštatujú.

Účastníci stretnutia prejavili znepokojenie nad tým, že Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity bol presunutý do kompetencie ministerstva vnútra, čo môže podľa nich posilniť vnímanie Rómov len ako kriminálnikov.

„Pokiaľ nebude splnomocnenec pre rómske komunity silnou a rešpektovanou osobnosťou, prehĺbi to dištanc majority voči Rómom a rómskej inteligencii a ďalej bude zvyšovať spoločenské napätie. Považujeme preto za veľmi dôležité, aby vláda pristúpila k výberu splnomocnenca nielen maximálne zodpovedne, ale aj veľmi rýchlo,“ uviedol podpredseda Občianskeho parlamentu Radko Tokár.

Nesúhlas s premiestnením

Svoje pripomienky účastníci stretnutia sformulovali do Otvorenej výzvy vláde SR. Vyjadrili tiež zásadný nesúhlas s medializovaným presunom sídla úradu splnomocnenca do Spišskej Novej Vsi.

„Považujeme tento krok za krok späť do roku 1989 z niekoľkých dôvodov. Spišská Nová Ves nemá kapacitu ako lokalita byť vnímaná ako centrum života Rómov. Problémy komunity sú tak regionálne odlišné, že ich vnímanie cez prizmu Spiša môže mať negatívny dopad na celú spoločnosť,“ zdôraznil Tokár.

Rómska osada
Krompachy
Luník IX
Foto: SITA/Marián Angelovič

Aktivisti žiadajú od vlády, aby vo vzťahu k Rómom bola vládna politika nastavená tak, aby mohli byť vnímaní ako rovnocenní partneri, ktorí sa dokážu veľmi racionálne vysporiadať so všetkými negatívami dlhoročnej segregácie a diskriminácie v spolunažívaní.

Účastníci stretnutia sa dohodli na vytvorení Monitorovacej skupiny pre riešenie rómskej problematiky pri Výbore pre ľudské práva a národnostné menšiny Občianskeho parlamentu.

Pracovným aktívom v Košiciach sa oficiálne začala séria aktivít pod gesciou Občianskeho parlamentu, ktorých cieľom je aktivizovať rómsku komunitu a vytvoriť platformu pre čo najširšie zjednotenie na báze svojpomocného riešenia problémov v komunitách.

Jednotlivé aktivity budú postupne realizované pod spoločným názvom Rómovia Rómom.

“Výzva vláde je otvoreným dokumentom rovnako ako aj Monitorovacia skupina a k aktivitám Občianskeho parlamentu sa postupne môžu pridať všetci tí, ktorí to s rómskou problematikou myslia vážne a ktorí sa s ňou profesionálne zaoberajú,” dodal Tokár.

Občiansky parlament je občianske združenie, ktoré pôsobí na Slovensku od začiatku tohto roka. Združuje občianske a profesijné organizácie z celého Slovenska, ktorých v parlamente zastupujú občianski poslanci.

Základným dokumentom Občianskeho parlamentu je tzv. Program obnovy, ktorý vznikol z potreby poslancov Občianskeho parlamentu reagovať na stav, v ktorom sa naša spoločnosť nachádza a sprostredkovať víziu a reálne projekty, pomocou ktorých je možné súčasný stav zmeniť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Vláda SR