BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) – Konsolidácia verejných financií po budúcom roku by sa už mala zaobísť bez zvyšovania daní a odvodov. Konštatoval to v stredu na diskusnom fóre Konzervatívneho inštitútu štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Tvaroška. „Konsolidácia, teda znižovanie deficitu ani zďaleka nekončí v roku 2011. Ja verím, že sa nám to už podarí bez zvyšovania daní a odvodov a verím, že sa nám to podarí už cieleným konkrétnym znižovaním verejných výdavkov,“ konštatoval. V budúcom rok chce pritom vláda stlačiť deficit verejných financií pod 5 % hrubého domáceho produktu z tohtoročných očakávaných takmer 8 %. Ten by sa mal naďalej znižovať až pod maastrichtské 3 % v roku 2013.
Koalícia sa tak podľa Tvarošku v ďalších rozpočtoch chce už zamerať na systematické úspory v štátnej a verejnej správe, ktoré do rozpočtu na budúci rok pre krátkosť času nestihla. Na celú prípravu východísk aj samotného rozpočtu totiž podľa štátneho tajomníka mala nová vláda iba dva mesiace. V oblasti daní a odvodov sa podľa Tvarošku nová vláda sústredí predovšetkým na reformu odvodov. „Výsledkom nebude, že budú tieto zmeny prinášať viacej peňazí do rozpočtu, ale lepší a efektívnejší odvodový systém,“ povedal.
Vládny návrh rozpočtu na budúci rok sa tak najmä kvôli opatreniam na výdavkovej strane nevyhol ani kritike analytikov a ekonómov. Peter Gonda z Konzervatívneho inštitútu dokonca uviedol, že predložený rozpočet je len povinnou jazdou, ktorá sa od súčasnej vlády očakávala. V škrtoch sa podľa neho dalo ísť oveľa ďalej a výdavky by sa dali znížiť až o 30 %. Podľa Vladimíra Vaňa z Volksbank Slovensko je otázkou najmä to, či sa vôbec podarí vláde naplniť škrty, ktoré do rozpočtu zakomponovala.
Návrh štátneho rozpočtu na budúci rok a rozpočtu verejnej správy na roky 2011 až 2013 je už na programe rokovania najbližšej schôdze Národnej rady SR, ktorá sa začne v utorok 30. novembra. Návrh štátneho rozpočtu pritom počíta s deficitom na úrovni 3,8 mld. eur pri príjmoch 13,1 mld. eur a výdavkoch v sume 16,9 mld. eur. V konečnom dôsledku by tak deficit rozpočtu celej verejnej správy mal dosiahnuť 4,9 % hrubého domáceho produktu, čo by oproti tomuto roku znamenalo pokles schodku o takmer 3 percentuálne body.