- aktualizované 4. mája, 20:09
TRNAVA 4. mája (WebNoviny.sk) – Zhromaždenie Za slušné Slovensko – Predvečer svadby na Námestí SNP v Bratislave v piatok ukončila slovenská hymna. Zaspievala ju ľudová hudba Muzička. Zhromaždenie organizovali občianska iniciatíva Za slušné Slovensko a iniciatíva študentov Nie je nám to jedno. Ľudia mali v rukách slovenskú vlajku i transparenty s heslami napríklad Stop!, MÁME BLBÝ SMER alebo Študenti nepoľavia.
Z davu, podľa odhadu 25 000 ľudí, sa tiež ozývali heslá „odstúpte!“, „zlodeji!“, „dosť bolo Smeru!“ alebo „všetci so basy!“ Organizátori na konci akcie povedali, že v sobotu 5. mája bude v obci Gregorovce (okr. Prešov) koncert na počesť zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ich pamiatku si uctia umelci v deň, keď mala mať dvojica svadbu.
Organizátori na záver ľuďom poďakovali za účasť a vyzvali ich, aby sa po skončení zhromaždenia slušne rozišli a nikde inde nepochodovali. Ľudia na záver kričali „vydržíme!“ Davu tiež organizátori pripomenuli, aby svojím podpisom podporili referendum o predčasných voľbách. Spomenuli tiež, že spolu sa majú Slováci rozprávať o tom, aké chceme Slovensko mať a ako to spoločne docieliť.
Dav ľudí na zhromaždení s názvom Za slušné Slovensko – Predvečer svadby sa stretol pred budovou Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici v Bratislave. Sprievod sa presúval na Námestie SNP, kde sa o 17:00 začal program.
Organizovali ho občianska iniciatíva Za slušné Slovensko a iniciatíva študentov Nie je nám to jedno. Ľudia mali v rukách slovenskú vlajku i transparenty, na ktorých je napríklad heslo Stačilo! Organizátori vyzvali ľudí, aby sa počas zhromaždenia správali slušne a pokojne.
Polícia upozorňovala vodičov, že v čase do ukončenia zhromaždenia môže byť obmedzená doprava, prípadne mestská hromadná doprava na Mýtnej ulici, Ulici Imricha Karvaša, Radlinského ulici, Obchodnej ulici, Mickiewiczovej ulici, Ulici 29. augusta a na Špitálskej ulici.
Týkalo sa to aj dopravy na Kollárovom námestí, Námestí 1. mája, Hurbanovom námestí, Námestí SNP, Kamennom námestí, Štefánikovej ulici a Vysokej ulici. Agentúru SITA o tom informovala bratislavská policajná hovorkyňa Veronika Slamková.
Zaspievali pieseň Sarajevo od Jaromíra Nohavicu
Na Námestí SNP v Bratislave zaznela pieseň Sarajevo od Jaromíra Nohavicu. Práve túto pieseň mali hrať na svadbe zavraždených Jána a Martiny. Organizátori pripomenuli, že tancovať na ňu budú v nebi a veria, že ju počujú.
Dav podľa odhadu 25 000 ľudí na zhromaždení s názvom Za slušné Slovensko – Predvečer svadby je na Námestí SNP v Bratislave, ľudia sa presunuli spred budovy Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici.
Ľudia majú v rukách slovenskú vlajku i transparenty, na ktorých sú heslá Stop!, Máme blbý Smer alebo Študenti nepoľavia. Z davu sa tiež ozývajú heslá „odstúpte!“, „zlodeji!“, „dosť bolo Smeru!“ aj „všetci so basy!“
Odmietli normalizáciu v RTVS
Organizátori na začiatku povedali, že od smrti mladých ľudí ubehlo deväť týždňov a v sobotu 5. mája mali mať Ján Kuciak a Martina Kušnírová svadbu. Ako ďalej pripomenuli, je neprijateľné, aby novinárov politici označili za prostitútky a aby politika zasahovala do spravodajstva RTVS. „Odkazujeme, že nikam neodchádzame, chceme, aby politika patrila ľuďom,“ vyhlásili na pódiu.
„Odmietame normalizáciu, ktorá sa začala v RTVS, chceme žiť v slušnej krajine, kde pracujú novinári slobodne,“ prihovorili sa riaditeľovi RTVS Jaroslavovi Rezníkovi. Odkázali mu, že RTVS nepatrí len jemu, ale všetkým občanom. „Sme radi, že za kolegov z RTVS sa postavili ďalší novinári zo slovenských médií,“ vyhlásili organizátori.
Foto: V Bratislave sa konala panychída za Róberta Remiáša, prítomní si pripomenuli aj Jána Kuciaka
Pred dav prišiel aj šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný, ktorý prečítal text listu, ktorý novinári adresujú generálnemu riaditeľovi RTVS. Pred dav vystúpila aj šéfredaktorka denníka SME Denisa Balogová. Po jej príhovore dav kričal „my sme s vami!“
Na zhromaždenie prišli aj slovenskí herci Táňa Pauhofová, František Kovár i Zuzana Kronerová. „Už deväť týždňov žiadame zmenu a to, aby nás politické elity vypočuli. My nie sme nepriatelia, chceme iba na Slovensku žiť pekný život a rozvíjať to najlepšie z nás. Demokracia nie je svojvôľa, ktorú nám ukazujete. Prestaňte klamať aj sami sebe,“ vyhlásila Táňa Pauhofová s tým, že je vďačná všetkým, ktorí bojujú za slušné Slovensko.
Prihovorila sa aj Zuzana Kronerová, ktorej sa nepáči, že z RTVS prepustili ľudí, ktorí chcú písať pravdu.
V Trnave sa zišlo približne dvesto ľudí
Slušné Slovensko požadovalo v centre Trnavy v predvečer plánovanej svadby zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej asi dvesto ľudí. Zhromaždenie otvoril pesničkár Mark Graeme piesňou Sarajevo, ktorá mala v sobotu na svadbe zaznieť.
Rečníci svoje požiadavky zamerali predovšetkým na slobodné a nezávislé médiá bez politických vplyvov a na situáciu farmárov. Nezabudli však pripomenúť tragickú februárovú udalosť, ktorá zmarila plánovanú svadbu dvoch mladých ľudí. Trnavčania mali na zhromaždení možnosť písať odkazy slušnej aj neslušnej časti Slovenska, čo mnohí z nich aj využili.
Novinár Martin Mojžiš vo svojom vystúpení povedal, že verejnosť sa o všetkých známych kauzách nedozvedá od orgánov činných v trestnom konaní alebo iných štátnych orgánov, ale od novinárov.
Foto: Zástupcovia Za slušné Slovensko a Nie je nám to jedno protestovali proti Sakovej
,,Médiá spolu s ich čitateľmi, divákmi a poslucháčmi dosiahli po najvyššej obeti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej to, že neslušné Slovensko sa otriaslo v základoch. Tie otrasy spôsobili zemetrasenie na najvyšších pozíciách a moc Smeru a jeho spolupáchateľov sa bude už len droliť a erodovať. Dosiahli sme už veľa, a to nie sme ešte na konci. Novinári a tí, ktorým sú ich informácie určené, menia Slovensko k lepšiemu,“ vyhlásil Mojžiš.
Prítomných vyzval, aby pokračovali, či už na námestiach alebo inde. Desať ľudí z rôznych oblastí pôsobnosti potom prednieslo desať rôznych požiadaviek, napríklad na politiku bez klamstiev, na podporu umenia či na nezávislé médiá na kontrolu mocných.
Herečka Divadla Jána Palárika v Trnave Silvia Holečková prečítala zhromaždeným otvorený list farmárov s ich požiadavkami. Protest farmárov s poľnohospodárskou technikou sa však v Trnave nekonal.
Nakata v Prešove pripomenul požiadavky
V predvečer plánovanej svadby zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa na ďalšom protestnom zhromaždení stretli po niekoľkých týždňoch opäť aj ľudia v Prešove. Na pietnej spomienke a následných zhromaždeniach Za slušné Slovensko sa takto zišli už po siedmykrát. V sobotu sa v neďalekých Gregorovciach uskutoční na počesť zavraždenej dvojice Koncert pre Martinu a Jána.
Dôvodom na ďalšie z protestných zhromaždení je podľa jedného z organizátorov Matúša Nakatu, že dve základné požiadavky iniciatívy Za slušné Slovensko ostali stále nenaplnené. „Stále nemáme vládu, ktorú by sme mohli považovať za dôveryhodnú a stále nepoznáme odpoveď na to, kto zavraždil Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, ani na kauzy, na ktoré Janko poukazoval,“ povedal pre agentúru SITA Nakata.
Zároveň podľa neho chceli zhromaždením poukázať aj na prehĺbenie krízy slobody tlače v súvislosti s aktuálnou situáciou v RTVS. Na zhromaždení organizátori predstavili výpočet káuz vlády za posledné roky a vyhlásili manifest – desatoro s víziou slušného Slovenska. Ohlásili tiež vznik celoslovenskej platformy. „Nestratiť vieru, nezatrpknúť a neustať. Toto sú tri naše najdôležitejšie úlohy,“ povedal davu organizátor zhromaždení Za slušné Slovensko z Košíc Igor Kupec.
K davu sa prihovoril aj zástupca farmárov
S príhovormi vystúpili pred niekoľkými stovkami zúčastnených aj novinár Eugen Korda, speváčka Katarína Koščová, či držiteľ ocenenia Biela vrana 2010 Ján Mičovský. Za farmárov sa davu prihovoril samostatne hospodáriaci roľník z fary Gyňov pri Košiciach František Oravec, ktorý chcel svojim vystúpením upozorniť na problémy malých a stredných farmárov, ale i vlastníkov pozemkov.
„Mnohí farmári majú skúsenosť, že sú vytláčaní z vlastných pozemkov, lebo Poľnohospodárska platobná agentúra má nastavené také pravidlá, ktoré podľa mňa nie sú v súlade s Bruselom a o ktoré sa už zaujímajú aj zahraniční novinári. Priame platby a dotácie sa dávajú tomu farmárovi, ktorý pôdu obrába a nikoho nezaujíma, či daný užívateľ – a hovorím o veľkých užívateľoch, má právny titul k pozemku. Veľké finančné skupiny sa tvária, že tento titul na pozemky majú, ale nikoho nezaujíma, či je to tak naozaj. Malý farmár bez právneho vzdelania a prostriedkov na právne kancelárie je vytláčaný a často sú na nich nasadzované súkromno-bezpečnostné služby,“ upozornil Oravec, podľa ktorého sú aj zákony a nariadenia vlády nastavené v prospech „veľkých“ farmárov.
Farmári chcú s protestami pokračovať
„Ornú pôdu je zároveň možné rozpredávať aj eseročkam, ktoré vlastnia Dáni, Nemci, Taliani alebo Číňania. Keď rozpredáme ornú pôdu na Slovensku, tak sa z neho stane kolónia,“ dodal Oravec. S protestmi chcú farmári pokračovať, kým vláda nesplní ich podmienky. Medzi nimi je aj vyšetrenie podvodov s agrodotáciami a zmeny zákonov.
V závere organizátori ľudí pozvali do neďalekých Gregoroviec. V rodnej obci Martiny Kušnírovej sa v sobotu 5. mája, teda v deň plánovaného sobáša Martiny a novinára Jána Kuciaka, uskutoční Koncert pre Martinu a Jána, na ktorom sa zídu rodiny zavraždených snúbencov. Uctiť si pamiatku zavraždenej dvojice si spolu s príbuznými prídu viacerí ich obľúbení umelci, ako aj ďalšie mená slovenskej a českej scény. Podujatie sa začne o 14:00 svätou omšou v miestnom kostole Narodenia Panny Márie. Koncert bude od 16:00 na futbalovom ihrisku.
Vystúpia na ňom Jana Kirschner, Sima Martausová, Para, Vec a Zuzana Mikulcová, Konvergencie Quartet – Jozef Lupták, Marián Svetlík, Andrej Baran, Julián Veverica, Michael Kocáb a Karpatské chrbáty, Bez ladu a skladu, Chiki liki tu-a, Sendreiovci, Longital, B Complex, Živé kvety, Puding pani Elvisovej, Štefan Štec a Ľudová hudba Hornád i zbor Gregos z Gregoroviec. Súčasťou akcie budú aj vizuálne diela, na veľkoplošnej obrazovke bude premietaný výber z reakcie vizuálnych umelcov.
Útok na novinárov
„Táto dvojnásobná vražda bola pre mnohých budíkom, ako to na Slovensku vyzerá. V článku, na ktorom pracoval Ján Kuciak, bolo množstvo prepojení talianskej mafie na politikov. Reakcie, ktoré od týchto politikov prišli, niesli v sebe iba aroganciu moci, strašenie o prevratoch zo zahraničia a ďalšie útoky na novinárov. Spustil sa veľký útok na médiá a novinárov, ktorí sa nebáli vyjadriť svoju podporu Jánovi a ďalej pracujú na odhaľovaní korupcie a mafie, ktorá ovláda Slovensko. Len v posledných dňoch boli prepustení z RTVS ľudia, ktorí robili výbornú prácu, a prichádzajú namiesto nich ľudia, ktorí šíria rôzne konšpirácie,“ napísali v pozvánke na podujatie organizátori zhromaždenia v Trnave.
V Trnave sa doteraz konali štyri zhromaždenia Za slušné Slovensko. Ich účastníci požadovali okrem iného dôkladné vyšetrenie vraždy dvoch mladých ľudí a personálne zmeny vo vláde aj v polícii.
Zhromaždenia podporila americká speváčka
Zhromaždenia Za slušné Slovensko podporili nahrávkou štátnej hymny Slovenskej republiky americká speváčka Joan Baez a Juraj Benetin. Agentúru SITA o tom informovali Karolína Farská a Juraj Šeliga z Občianskej iniciatívy Za slušné Slovensko.
Baez sa po svojom marcovom koncerte na Slovensku stretla s organizátormi a vyjadrila im podporu v ich úsilí. „Nebojte sa, vy mladí ľudia to máte dnes v rukách,“ cituje tlačová správa americkú speváčku. Občianska iniciatíva
Iniciatíva Za slušné Slovensko opäť plánuje zhromaždenie, pripomenú si Kuciaka aj dianie v RTVS
Vyšetrenie korupčných káuz
Organizátori zhromaždenia pozývajú aj v piatok všetkých ľudí, ktorým záleží na osude krajiny, aby prišli na zhromaždenia a jasne ukázali, že chcú zo Slovenska slušnú a spravodlivú krajinu. Iniciatívy chcú spoločne politikom jasne odkázať, že neplatí “vyhraj voľby, môžeš všetko“.
Dodávajú, že korupčné kauzy musia byť vyšetrované, že byť ministrom neznamená robiť si realitný biznis, že špeciálny prokurátor Dušan Kováčik by mal odstúpiť a hlavne, že politika je službou všetkým ľuďom, nielen „našim“ ľuďom“.
Poškodení farmári nedôverujú práci polície, o pomoc požiadali generálneho prokurátora Čižnára
„Marec 2018 napriek tragickej vražde ukázal, že ľudia na Slovensku chcú zmenu. Jednou z lekcií, ktorú nás smrť Jána Kuciaka naučila, je, že za slobodu médií sa musí postaviť aj verejnosť. Voláme nielen po slušnej polícii, súdoch a úradoch, ale aj slušných a nezávislých médiách, ktoré nie sú sluhami politikov. Preto spoločne verejne odmietame normalizáciu, ktorá sa začala v RTVS,“ uviedli organizátori podujatia.
Organizátori zhromaždenia už skôr avizovali, že ostatné iniciatívy, ktoré zbierajú podpisy za referendum o predčasných voľbách, ich budú zbierať aj v piatok počas konania zhromaždenia. Zhromaždenia Za slušné Slovensko podporia aj slovenskí farmári, ktorí v piatok vyjdú na cesty na poľnohospodárskych strojoch.