BRATISLAVA 4. novembra (WebNoviny.sk) – Daň za byty v Bratislave zrejme od budúceho roka neporastie až na dvojnásobok. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal síce pôvodne navrhoval 100-percentné zvýšenie dane z nehnuteľnosti, no po rokovaniach so starostami mestských častí a bratislavskými mestskými poslancami z pôvodného návrhu upustil a pripravil nový návrh, v ktorom zohľadňuje pripomienky mestských častí. Oproti pôvodnému návrhu primátor znížil daňové zaťaženie na byty a stavby na bývanie, no na druhej strane navrhuje zvýšiť dane zo stavebných pozemkov. O koľko by daň z nehnuteľnosti mala podľa nového návrhu narásť, zatiaľ radnica nespresňuje. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.
Dvojnásobné zvyšovanie dane z nehnuteľnosti spustilo vlnu kritiky. Takéto zvyšovanie odmietla väčšina bratislavských mestských častí. Primátor Nesrovnal preto začal opäť rokovať so starostami a predsedami mestských poslaneckých klubov s cieľom zapracovať do pôvodného návrhu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) podnety a reflektovať tak na požiadavky Bratislavčanov. Podľa primátora Nesrovnala by chcelo mesto naplniť požiadavky občanov a ich nároky na kvalitu života, no nemá na to peniaze. „Preto vedieme rokovania týkajúce sa úpravy dane z nehnuteľnosti aj naďalej. Chceme docieliť nielen zohľadnenie jednotlivých podnetov, ktoré vzišli z pripomienkovania návrhu VZN, ale zároveň spravodlivo rozložiť daňové zaťaženie v Bratislave,“ vysvetlil primátor Nesrovnal s tým, že pripomienky k návrhu VZN vyhodnotili odborní pracovníci magistrátu a na rokovaniach ich zapracovávajú. K téme dani z nehnuteľnosti sa primátor so starostami a poslancami stretol naposledy v utorok 3. novembra, aby im predstavil návrh VZN, ktorý zohľadňuje ich pripomienky. Podľa upraveného návrhu neporastie daň za byty a stavby na bývanie až o 100 percent. No na druhej strane primátor navrhuje navýšiť dane zo stavebných pozemkov tak, aby sadzba motivovala stavebníkov k čo najrýchlejšiemu dokončeniu stavby. „Aby sme neboli v meste svedkami nedostavaných budov, lebo sa to jednoducho stavebníkom neoplatí,“ doplnil primátor. O tom, aké sadzby po novom primátor navrhuje, zatiaľ radnica nehovorí. Rokovania totiž stále pokračujú, vo štvrtok zasadne mestská rada, potom bude o upravenom návrhu rokovať na mimoriadnom zasadnutí finančná komisia mestského zastupiteľstva. Konečné rozhodnutie je na bratislavských mestských poslancoch, ktorí by mali o návrhu zvyšovať daň z nehnuteľnosti rokovať na zasadnutí 19. novembra.
Zvýšením dane z nehnuteľnosti chce mesto Bratislava zabezpečiť príjem do dlhodobo podvyživeného rozpočtu mesta aj mestských častí na zabezpečovanie samosprávnych funkcií. Pôvodne navrhované dvojnásobné zvýšenie dane by do rozpočtu mesta a mestských častí prinieslo približne sedem miliónov eur. Peniaze vybrané na dani z nehnuteľnosti si mesto a mestské časti delia na polovicu. „Časť rozpočtu vo výške 3,5 milióna eur, o ktoré by sa zvýšil mestský rozpočet, by vedenie mesta investovalo do dopravnej infraštruktúry na opravy ciest, zvýšenie čistoty v meste a na poslanecké priority realizované v jednotlivých mestských častiach,“ hovorí primátor.
Zmeniť sadzbu dane môže mesto len zmenou všeobecne záväzného nariadenia (VZN). Pôvodný návrh, ktorý počítal s dvojnásobným zvýšením sadzby dane, dostali mestské časti na stôl v septembri a mali 30 dní na to, aby sa k nemu vyjadrili. Nesúhlasne sa k návrhu mesta postavili napríklad poslanci v Karlovej Vsi, Rusovciach, Jarovciach, Čunove, Devínskej Novej Vsi, Devíne, Podunajských Biskupiciach, v Záhorskej Bystrici, Lamači, vo Vrakuni, Starom Meste, Ružinove, Novom Meste či v Dúbravke. Konečné slovo však budú mať až bratislavskí mestskí poslanci. Na prijatie VZN je potrebná trojpätinová väčšina prítomných poslancov. Ak však s návrhom nesúhlasí najmenej 10 mestských častí, schváliť ho môžu len tri pätiny všetkých poslancov mestského zastupiteľstva.