BRATISLAVA 8. apríla (WebNoviny.sk) – Susedská politika Európskej únie by po nástupe novej Komisie mala byť strategickejšia, pružnejšia, konzistentnejšia a súdržnejšia. Na stretnutí zástupcov národných parlamentov EÚ v Rakúsku to uviedol predseda NR SR Andrej Danko.
Ako informoval jeho hovorca Tomáš Kostelník, Danko sa v prejave venoval západnému Balkánu, ale aj projektu Východného partnerstva a medzináboženskému dialógu.
Politický náboj
V pondelok sa vo Viedni stretli predsedovia národných parlamentov, dôvodom je, že Rakúsko momentálne predsedá Rade EÚ. Nová Európska komisia sa začne kreovať po májových voľbách do Európskeho parlamentu Pokiaľ ide o európsku perspektívu krajín západného Balkánu, Dankovi v procese chýba politický náboj.
„Do krajín západného Balkánu musíme vysielať jasný a presvedčivý signál spolupatričnosti a spoločnej vízie pre budúcnosť. V tejto súvislosti ma teší, že Severné Macedónsko po 27 rokoch dosiahlo historický prelom vo vzťahoch s Gréckom a vytvára tak novú, pozitívnu situáciu nielen pre seba, ale aj pre ostatné krajiny západného Balkánu. Jasná perspektíva členstva v Únii, ktorá je založená na zdieľaných hodnotách a dodržiavaní spoločných štandardov, je tou najlepšou motiváciou pre pokračovanie reformných a modernizačných procesov v krajinách, ktoré o členstvo majú záujem,“ povedal Danko.
Západný Balkán
Danko pripomenul, že západný Balkán je strategickým regiónom aj z hľadiska bezpečnosti. Domnieva sa však, že na druhej strane už vládne pocit frustrácie z toho, že reformné zmeny sa dejú pomaly. Projekt Východného partnerstva onedlho oslávi svoje desiate výročie. Je to príležitosť nielen na bilanciu, ale aj posilnenie a zatraktívnenie.
„Na jednej strane platí náš záväzok podporovať partnerov. Na druhej strane od nich očakávame dôkladné reformy a podporu hodnôt a princípov, na ktorých je založená Európska únia. Dnes preto potrebujeme realistické zhodnotenie doterajších výsledkov, oveľa dôležitejšie však je pozrieť sa za horizont roku 2020 a povedať si, ako treba napredovať aj do ďalšej dekády a čo reálne chceme s krajinami Východného partnerstva dosiahnuť,“ povedal Danko.
Východné partnerstvo
Zároveň si musíme podľa Danko priznať, že Východné partnerstvo sa stalo viacrýchlostným programom a perspektíva členstva niektorej zo šiestich krajín nie je momentálne na programe dňa. V tomto projekte sú zastúpené EÚ, Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina.
Danko sa vo svojom prejave odvolal aj na pápeža Františka. Za príklad dal medzináboženský dialóg. „Takéto zbližovanie sa prostredníctvom dialógu práve napomôže eliminovať radikálne elementy a vytvorí prostredie tolerancie, spoločného spolunažívania a napredovania,“ uviedol šéf slovenského parlamentu.
Okrem toho sa Danko vo svojom prejave venoval aj južnému susedstvu, digitálnej agende či globálnym a bezpečnostným výzvam.