BRATISLAVA 9. mája (WebNoviny.sk) – Položením vencov k bratislavskému pamätníku Slavín si dnes pripomenuli Deň víťazstva nad fašizmom predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko a poslanci NR SR.
Ako sa uvádza v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa predsedu parlamentu Eva Kliská, „koniec najväčšieho vojnového konfliktu v dejinách ľudstva je udalosť, ktorá nemôže ostať bez úcty a rešpektu každého človeka, ktorý si ctí princípy slobody, ľudskosti a vzájomnej úcty. V dnešných časoch, keď sme svedkami prekrúcania dejinných udalostí, sme povinní jasne deklarovať, že Bratislavu a Slovensko od nacistického teroru oslobodili popri Slovákoch aj českí, rumunskí a sovietski vojaci“. Ich pamiatke a hrdinstvu sa dnes poklonili predseda parlamentu spolu s poslancami národnej rady SR pri príležitosti 72. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe.
Pred 72 rokmi sa skončila druhá svetová vojna
Druhá svetová vojna, najkrvavejší konflikt v dejinách ľudstva sa v Európe skončila 8. mája 1945, keď v Karlshorste pri Berlíne, v hlavnom veliteľstve sovietskych vojsk bojujúcich na území Nemecka, podpísali dokument o bezpodmienečnej kapitulácii hitlerovského Nemecka a o zastavení bojov nemeckých vojsk. Kapitulácia nadobudla platnosť 9. mája. Podpis znamenal koniec 2. svetovej vojny v Európe, miestne boje však pokračovali až do 15. mája. Druhá svetová vojna sa začala 1. septembra 1939. Odhaduje sa, že v nej zahynulo najmenej 50 miliónov ľudí, hlavne civilného obyvateľstva, 35 miliónov ľudí utrpelo zranenia. Materiálne škody boli nevyčísliteľné. Vojnový konflikt pokračoval v Ázii, v auguste zvrhli Američania atómové bomby na japonské mesta Hirošimu a Nagasaki. Druhá svetová vojna sa definitívne skončila 2. septembra 1945 podpísaním japonskej kapitulácie.
Valné zhromaždenie OSN rezolúciou 59/26 z 22. novembra 2004 vyhlásilo 8. a 9. máj za Dni spomienok a zmierenia na počesť všetkých, ktorí zomreli v čase druhej svetovej vojny. Tú v bývalom Sovietskom zväze i v terajšej Ruskej federácii nazývajú Veľkou vlasteneckou vojnou a Deň víťazstva nad fašizmom i naďalej oslavujú 9. mája. OSN vyzvala svoje členské štáty, mimovládne organizácie i jednotlivcov, aby si každý rok pripomínali tieto májové dni – jeden alebo druhý, prípadne oba. Na podujatiach sa má spomínať na všetky obete druhej svetovej vojny a má sa im vzdať náležitá pocta, uviedla OSN.