Danko: Sulík, Matovič a „vekslák“ Kollár musia skončiť, Šimečka nesmie vládnuť (rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
DANKO: Rozhovor pre agentúru SITA
Andrej Danko, predseda Slovenskej národnej strany (SNS). Foto: SITA/Branislav Bibel..
Tento článok pre vás načítala AI.

Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko v rozhovore pre agentúru SITA hovorí, že pre lídra Hlasu Petra Pellegriniho je nočnou morou vrátiť sa do vlády s Robertom Ficom, od ktorého odišiel a Republika sa podľa neho vylučuje z povolebnej spolupráce sama. Šéfa hnutia Sme rodina Borisa Kollára nazýva vekslákom, ktorý nikdy nemal čo robiť v parlamente. Viac sa dočítate v rozhovore.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Pán Danko, ako hodnotíte prebiehajúcu predvolebnú kampaň? Mali sme tu obvinenia Borisa Kollára od jeho expartneriek aj bitku Igora Matoviča s Robertom Kaliňákom. Očakávali ste, že kampaň bude mať takýto priebeh?

Ja som napríklad nečakal, že tretí sektor bude robiť bilbordovú kampaň. Do volieb by nemal zasahovať nikto iný ako politické strany. Aj tie zatýkania – keď niečo vyšetrujú dva roky a potom niekoho zatknú a prepustia pred voľbami – nečakal som takéto veci. Ale je to asi výsledok toho, kde sa Slovensko nachádza, niektorým ide o veľa.

Ja mám jasnú filozofiu – Sulík, Matovič, Kollár musia skončiť a Čaputovej Šimečka nesmie vládnuť. Slovensko sa dnes dostáva na cestu sluhu Bruselu alebo západu a často sa rozhoduje o nás bez nás. Im vadí, že prichádza alternatíva vlády Smeru, Hlasu a SNS.

Povedzte mi, čo iné sa dá rozumne vyskladať ako Smer, Hlas a SNS.

Líder Hlasu Peter Pellegrini sa v priebehu kampane nevyjadroval v pozitívnom zmysle k možnej spolupráci s Smerom, aj keď pred týždňom v televíznej diskusii povedal, že zo spolupráce nevylučuje Smer, ale ani Progresívne Slovensko. Ako tomu rozumiete?

Že Hlas sa hľadá. Hlas bude na križovatke ako SDĽ v roku 1998. Migaš vtedy vedel, že keď pôjde do vlády s Dzurindom, ho to zničí, ale postavili sa Mečiarovi. Dnes má Pellegrini, ktorý odišiel od Fica, ťažký vnútorný boj s tým, že keď sa bude musieť vrátiť do vlády s Ficom, je to jeho nočná mora, pretože pôjde v rozpore s tým, prečo zo Smeru odchádzal.

Na druhej strane je tu návnada v podobe Progresívneho Slovenska, o ktorom síce pán Kmec povedal, že je programovo bližšie Hlasu, ale Pellegrini bude musieť ukázať svoju skutočnú tvár –  či chce vládu pronárodnú, sociálnu a kresťanskú, alebo pôjde do vlády so Šimečkom, Sulíkom, Kollárom a KDH.

Bude to jeho voľba, ja som sa snažil tomu predísť snahou o vytvorenie koalície Smeru, Hlasu a SNS už v komunálnych voľbách a aj pred parlamentnými voľbami.

Chcel som vytvoriť silný blok týchto troch strán, aby sme už robili na zákonoch, ukázali ľuďom stabilitu, ale Fico a Pellegrini to odmietli. Veď viete, boli tu rokovania, na ktoré Pellegrini neprišiel kvôli Ficovi a odkázal, že sa so mnou stretne, ale s Ficom nie.

DANKO: Rozhovor pre agentúru SITA
Andrej Danko, predseda Slovenskej národnej strany (SNS). Foto: SITA/Branislav Bibel.

Stretli ste sa nakoniec s Petrom Pellegrinim?

Áno, ja som stretol aj s Ficom, aj s Pellegrinim. Ja sa rozprávam s každým. Pellegrini vylúčil Republiku a Republika sa vylučuje sama tým, že sa nevie odstrihnúť od svojej minulosti. Navyše, hovoriť, že Ficove vlády kradli – tak to ich dostáva do totálnej izolácie. Povedzte mi, čo iné sa dá rozumne vyskladať ako Smer, Hlas a SNS.

Rozhodujúce karty má v rukách Peter Pellegrini a debata o Republike je úplne irelevantná.

Vylučujete teda jednoznačne zo spolupráce Republiku?

Viete, keď niekto stále do vás útočí, vylučuje sa sám. Už som sa naučil v politike povedať niektoré veci radšej diplomatickejšie, ale Uhrík nás prekvapil aj svojím členstvom v SDKÚ a na druhej strane to neustále kopanie do Fica a do nás ho dostáva do outu.

Dnes má rozhodujúce karty v rukách Peter Pellegrini a debata o Republike je úplne irelevantná. My potrebujeme stabilnú, antifašistickú vládu, čo podľa mňa už Fico povedal aj vo vzťahu k Republike, najmä Mazurekovi a všetkým tým, ktorí útočia do Smeru. Ja sa s tým, samozrejme, stotožňujem, že nemôžete mať v koalícii partnera, ktorý povie, že Slovensko bude vystupovať z Európskej únie.

Poďme sa baviť o reforme únie, poďme sa baviť o tom, že je šialené, ak Milan Uhrík zarába v europarlamente 15-tisíc eur a 30-tisíc eur má na asistentov. On má k dispozícii 45-tisíc eur bez odvodov a daní len pre seba. Nemôže predsa mesačne poberať 45-tisíc a zároveň rozprávať, že chce z únie vystúpiť, kto mu má veriť.

Ak si Biden nesadne s Putinom, ako si sadol Gorbačov s Reganom, tak tá vojna proste nikdy neskončí.

Váš volebný program, ktorý máte zverejnený na webe, je dosť stručný, má tri strany, v ktorých je zhrnutých 15 programových priorít. Oblasti zahraničnej politiky sa napríklad nevenuje takmer vôbec. Aké opatrenia by ste navrhli v tejto oblasti, ak by ste boli vo vláde? Vaša afinita smerom na východ je známa.

My sme vládli v roku 2016 – 2020 a vždy sme boli za členstvo v Európskej únii a hovorili sme o reforme únie.

Čo sa týka NATO, zastávam názor starých francúzskych politikov, nemyslím Macrona, lebo ten je ako Čaputová a Šimečka, ale politikov ako Charles de Gaulle, ktorí hovorili, že Európa musí mať svoju obranyschopnosť a NATO nie je dobrý projekt pre Európsku úniu, pokiaľ Spojené štáty budú robiť dobrodružstvo ako v Afganistane, alebo Turci napadnú na Cypre Grékov.

Takže ja pri NATO zastávam názor, že ten projekt nie je vhodný pre členské štáty EÚ, ale sme tam a v každej organizácii, v ktorej sme, si plňme svoje povinnosti, pretože sa nám pomoc okolitých štátov môže hodiť. Ale odmietam dodávať zbrane na Ukrajinu alebo dráždiť Rusov, keď všetci vieme, že konflikt na Ukrajine je výsledkom napätia medzi Spojenými štátmi a Ruskou federáciou.

Ak si Biden nesadne s Putinom, ako si sadol Gorbačov s Reganom, tak tá vojna proste nikdy neskončí. My tu nemôžeme byť užitoční idioti, ktorí budú riskovať svoju bezpečnosť a zdravie, kupovať neoverené obilie, mäso, alebo voziť med, načo sme potom v únii. Toto sú veľmi vážne veci.

Začíname mať veľký problém s migrantmi a to by mala Európska únia riešiť, nie Ukrajinu alebo také hlúposti, ako že zrušíme výrobu áut na spaľovacie motory. V Afrike, v Ázii všade budú mať dieslové a benzínové motory a my tu budeme jazdiť elektromobilmi. Komu tým pomôžeme?

Ak sem migrantmi prichádzajú z Maďarska, treba v prvom rade posilniť hliadky, to urobili aj Česi voči nám. Ak migrantov prestane prijímať Nemecko, Česi uzavrú svoje hranice a my budeme musieť urobiť to isté.

V parlamente teraz tesne pred voľbami najviac rezonovala téma nelegálnych migrantov. Ako by ste migračnú krízu riešili vy?

V prvom rade musí vzniknúť vláda, ktorá bude partnerom okolitých štátov a v prvom rade treba chrániť naše hranice.

Ak sem migrantmi prichádzajú z Maďarska, treba v prvom rade posilniť hliadky, to urobili aj Česi voči nám. Ak migrantov prestane prijímať Nemecko, Česi uzavrú svoje hranice a my budeme musieť urobiť to isté.

Zatiaľ chodia do Nemecka, ale keď tu už začnú zostávať, bude to „prúser“. Toto sa dá riešiť len silnou pozíciou V4, ktorá mala úspech, aj keď nám chcel západ kvótami prideliť migrantov a distribuovať ich po Európskej únii.

DANKO: Rozhovor pre agentúru SITA
Andrej Danko, predseda Slovenskej národnej strany (SNS). Foto: SITA/Branislav Bibel.

Vláda navrhla zrušenie povinného vydávania dokladu o zotrvaní na území Slovenskej republiky každému nelegálnemu cudzincovi, ktorého nie je možné vyhostiť. Viackrát zaznelo, že práve tento doklad vyslovene láka migrantov, aby prišli na Slovensko…

Toto je idiotina, ktorú si vymyslel Ódor. V prvom rade treba povedať, že ten problém je niekde úplne inde, a to v tom, že všetci tí ľudia udávajú ako krajinu pôvodu Sýriu, a toto sa vôbec neskúma.

Podľa medzinárodných prepisov, ak je človek z krajiny, do ktorej ho nie je možné vrátiť, tak naši policajti majú, žiaľ, zavedenú smernicu, podľa ktorej musia toho človeka prepustiť. Je to taká tichá hra, ktorá vyhovuje všetkým, ktorí dostali na to peniaze, veď si zoberte, že Sorošova nadácia dostala 21 miliónov eur práve na túto problematiku.

Podstata určite nie je nejaké tlačivo, ako to prezentoval Ódor a nejaká schôdza Národnej rady SR to nevyrieši. Toto vyriešia voľby a potom budú nasledovať ďalšie kroky. Je to tak vážny a komplexný problém, že povedať v pár vetách riešenie, je takmer nemožné. Nelegálna migrácia zabíja Nemecko, nemeckú ekonomiku, nemecké sociálne väzby, ale je to aj problém Francúzska a západných štátov.

Pre mňa je Kollár človek, ktorý nikdy nemal čo robiť v parlamente, a už vôbec nie byť jeho šéfom. Ja si servítky pred ústa voči Kollárovi dávať nebudem a urobím všetko preto, aby sme ho politicky porazili.

Súčasnému predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi opakovane vyčítate, že v parlamente pod jeho vedením je „bordel“, ten zas na oplátku vám vyčíta, že ste ním a jeho hnutím Sme rodina „posadnutý“. Ak bude SNS súčasťou vlády, budete mať ambíciu stať sa opäť predsedom Národnej rady SR? Aké opatrenia by ste urobil, aby rokovania parlamentu prebiehali hladko?

Ja som mu odovzdal parlament na určitej úrovni, funkčný rokovací poriadok, on si nechal 90 percent mojich zamestnancov. Bola to pre mňa ľudská potupa odovzdávať parlament vekslákovi, ktorý sa stretával s mafiánskymi skupinami.

Je to zlyhanie celého štátneho systému, že človek takého charakteru a správania, ktoré ho dobieha, sa dostal k štátnej moci. Teraz nebudem hovoriť o jeho úchylkách, lebo tých je plný internet, ale ja kritizujem, že akým právom si Boris Kollár z ministerstva dopravy, kde menoval ministra, posiela státisíce až milióny eur do svojho Fun Rádia.

Akým právom vozí slečny so zapnutými majákmi? Akým právom lieta vrtuľníkom do Rimavskej Soboty? A hlavne, akým právom dohodili ním nominovaní ľudia, kvázi akože cez verejné obstarávanie, pre firmu, ktorá patrí jeho priateľke, milión eur ročne?

My budeme všetci platiť firme, ktorá patrí jeho priateľke, milión eur zo správy ciest za nájom budovy. Po ďalšie, jeho dvoch šéfov Slovenskej informačnej služby zobrali kukláči. Toto je všetko výsledok toho, že Boris Kollár sa správa tak, ako sa správal, keď nebol ústavný činiteľ – ako obyčajný šmelinár. Oklamal ľudí, nasľuboval byty, exekúcie.

Ja nemám vilu v Dubaji, ani ranč v Austrálii ako Sulík. My sme boli pošpiňovaní, kriminalizovaní. Verte tomu, že keby na nás mali len smietku, tak nás obesia. Pre mňa je Kollár človek, ktorý nikdy nemal čo robiť v parlamente, a už vôbec nie byť jeho šéfom. Ja si servítky pred ústa voči Kollárovi dávať nebudem a urobím všetko preto, aby sme ho politicky porazili.

DANKO: Rozhovor pre agentúru SITA
Andrej Danko, predseda Slovenskej národnej strany (SNS). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Bude mať Slovenská národná strana nejaké podmienky pre vstup do vlády?

Moja podmienka je, že Sulík, Matovič a Kollár nebudú vo vláde a Šimečka nesmie vládnuť. Ale budem chcieť strategické veci, ako je zriadenie ministerstva cestovného ruchu a športu, minimálny dôchodok pre ľudí nad 70 rokov 600 eur mesačne a budem mať aj plno iných vecí, ako je vrátenie 13. a 14. platu bez odvodov a daní alebo zlepšenie rekreačných poukazov. Mám veľa vecí, ktoré budú položené na stôl, ale priorita je, že Sulík, Matovič a Kollár a „čaputovci“ so Šimečkom sa nesmú dostať k moci.

Odmietam filozofiu, že si ľudia majú pritiahnuť opasky. Jediní, čo sa nás majú báť, sú nadnárodné koncerny a banky.

Posledné prieskumy vám namerali okolo šiestich percent. Blízko hranice zvoliteľnosti do parlamentu sa pohybuje aj viacero ďalších politických strán, takže ten súbor bude tesný. Veríte si, že sa dostanete do parlamentu?

My sme tri a pol roka neboli v médiách, na to sme dokázali nemožné, a to tým, že sme spojili národné sily. Akýkoľvek výsledok dosiahneme vo voľbách, ja to budem akceptovať. Výsledok nad päť percent budem považovať za signál, že rozhodnutie zostať v politike bolo dobré.

Aké opatrenia by ste urobili ako prvé, ak by ste sa dostali do vlády?

Priorita je ukľudniť mladých ľudí z hľadiska ich príjmov a výdajov, aby vedeli, že sa nemusia báť, že ich zabije cena hypotéky, alebo vody, plynu, elektriky.

Chceme ukľudniť aj strednú príjmovú skupinu ľudí, vytvoriť tlak na vyššie mzdy a dôchodcom pomôcť rapídnym zvýšením dôchodkov. Ekonomike štátu chceme pomôcť štátnymi investíciami, pre mňa bude priorita výstavba diaľníc. Štát si musí konečne požičať na diaľnice a aj ich dostavať.

Ale odmietam filozofiu, že si ľudia majú pritiahnuť opasky. Jediní, čo sa nás majú báť, sú nadnárodné koncerny a banky. V tejto vláde budeme zdaňovať každé zisky v desiatkach a stovkách miliónov.

Ak sa nedokážu obchodné reťazce a banky deliť o svoj výnos s našim obyvateľstvom, musíme im to zobrať. Ľuďom dane zdvíhať nebudeme, ale banky, koncerny a nadnárodné monopoly to budú mať ťažké.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Danko
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana