Danko: Tak ako Orbán chráni Maďarov, tak by som chcel aj ja Slovákov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Danko
Predseda SNS Andrej Danko Foto: SITA/Branislav Bibel

Bývalý predseda parlamentu a staronový šéf Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko v rozhovore pre portál SITA.sk odpovedá na otázku, či sa mu neznechutila politika. Povedal, koľko členov má aktuálne SNS a v čom ho inšpiruje maďarský premiér Viktor Orbán. Bez komentára nechal otázku, či by SNS išla v budúcnosti do vlády so stranami Roberta Fica a Petra Pellegriniho. Portál Webnoviny.sk prinesie rozhovory s lídrami aj ďalších mimoparlamentných strán.

Predseda, s ktorým strana vypadne z parlamentu zvyčajne v politike skončí. Čo rozhodlo, že pokračujete?

Keď vidím Igora Matoviča a Borisa Kollára vládnuť, tak som si uvedomil, že je veľa vecí, ktoré by som vo veku 46 rokov mohol na sebe zmeniť a ísť ďalej. Veľa ľudí sa mi ozývalo, aby som vydržal a bojoval za to, aby bol zachovaný sociálny štandard v množstve vecí, ktoré chce táto vláda zrušiť. Nehovoriac, že v roku 2016 sme sa so SNS politicky obetovali tým, že sme zabránili vzniku vlády Matoviča, Kollára a Sulíka.

Išli  sme do vlády s ťažkými matadormi ako Béla Bugár a Robert Fico. Išiel som do toho ako mladý človek, vo veľa veciach neskúsený, ale mojím cieľom bolo so SNS ukázať gesto historického kompromisu s maďarskou politickou stranou a zabrániť vláde liberalizmu. Súčasne sme chceli naplniť program SNS. Vždy ako predseda SNS a predseda Národnej rady SR som sa snažil, aby SNS bola hrádzou liberalizmu, pretože liberalizmus je podľa mňa určitou formou diktatúry, aj keď sa javí demokraticky.

Máte pocit, že táto vláda je liberálna?

Táto vláda je liberálna a miestami až šialená, ak je akceptované, že predseda parlamentu so svojou históriou z podsvetia dáva nemravné návrhy chlapovi a spoločnosť to akceptuje. Je to už na zamyslenie. Igor Matovič nepotrebuje komentár. To, že nešiel na rokovanie do Bruselu za Slovensko, je ďalšia hanba.

Ale väčšina klubu OĽaNO sa hlási ku konzervatívnym hodnotám.

O štyri roky uvidíme výsledok, čo presadia. Vidíme snahy o legalizáciu marihuany zo strany SaS. Igor Matovič bude ľuďom rozprávať, čo budú chcieť počuť. Matovič sa hrá s ľuďmi a s ich emóciami, a to je nebezpečné pre spoločnosť.

Img_9401.jpg
Predseda SNS Andrej Danko Foto: SITA / Branislav Bibel

Neznechutila sa vám politika alebo je v tom niečo iné, prečo v nej zostávate?

Politike som dal štrnásť rokov života a do roku 2016 som z nej nežil. SNS počas uplynulých štyroch rokov priamo presadila 40 zákonov. Za rezorty, za ktoré sme boli vo vláde zodpovední, môžem povedať, že pri náraste platov sa učitelia nikdy v živote tak nemali a ani sa tak mať nebudú ako za vlády SNS. To isté sa týka vojakov a ďalších ľudí v štátnej správe.

Znižovali sme DPH na potraviny, na printové médiá, zvýšili sme paušálne výdavky pre živnostníkov, zaviedli sme športové poukazy a športový fond. Keby sme neumožnil ísť športovcom na živnosť, tak by kluby v čase korony skrachovali.

Majitelia hotelov si nevedia predstaviť letnú sezónu bez rekreačných poukazov. Historicky 200-tisíc dôchodcom tento rok narástol dôchodok o 50 eur vďaka SNS, aj keď nám to Sociálna poisťovňa najskôr blokovala, lebo sa Smer obával, že získame voličov. Vyplatili to až v marci. SNS a aj voliči sa stali obeťou klamstiev Matoviča a Kollára.

Hovorili, že zachovajú sociálny štandard. Znížili už trinásty dôchodok. Hovoria o zvyšovaní daní na cigarety, zvyšovaní koncesionárskych poplatkov. Vždy hovorím tým, ktorí sa ma pýtajú, prečo som sa vrátil, no preto, lebo ľudia si otvárajú oči.

Váš protikandidát na post predsedu SNS Anton Hrnko pred snemom  hovoril, že vedenie strany sa o vašich rozhodnutiach dozvedalo z tlače. Je to tak, že o všetkom ste rozhodovali vy?

Nechajme pána Hrnka, sám sa rozhodol robiť poradcu pánovi Kollárovi, kamošovi transsexuálov. To je vizitka hodnotových postojov pána Hrnka a bodka za našim päťročným  vzťahom.

Prekvapilo vás, že sa po sneme SNS stal tak rýchlo poradcom šéfa parlamentu?

Mal som rôzne informácie o tom, že nie všetko, čo sa deje, je z hlavy pána Hrnka. Je mi  ľúto, že sa tak zachoval. Sám som ho po 20 rokoch do SNS opäť vtiahol v roku 2015.

Vidíte za Kollárovou ponukou snahu získať voličov SNS?

V roku 2015 chcel ísť pán Kollár do SNS. Núkal mi pomoc a ja som mu ešte zaplatil za revíziu Facebooku. Metódy, ktoré používal v podnikaní, prenáša do politiky. Je úžas počúvať, že Boris Kollár bojuje s mafiou. Človek, ktorý mal v súvislosti s eurofondami rôzne trestné stíhania. Ja som mal kauzu kapitán, on má modrú knižku na pomyselné choroby. Ja som sa vojne nevyhol. Dva roky som čelil trestnému konaniu pre rigoróznu prácu. Reči o mojej rigoróznej práci dnes Matoviča a Kollára dobehli a záhadne mlčia. Moja práca je absolútne v poriadku a dnes mi nikto nepovie, prepáč. A poviem pravdu, ani to nečakám.

Ostal som v šoku, keď som videl šéfa Matice slovenskej odkrývať sochu Andreja Hlinku v Košiciach s Borisom Kollárom po prevalení aféry s transsexuálom. A to sú len kvapky v mori. Byť však dnes predsedom opozičnej strany a postaviť sa Matovičovi a Kollárovi je situácia, kedy pôjde v budúcnosti o krk. Aby som teda odpovedal na otázku, je to určite taktika Borisa Kollára, ale nech sa každý rozhodne v ďalších parlamentných voľbách, koho bude voliť a či sa dá znovu oklamať.

Boris Kollár nezrušil stožiar, ktorý ste nechali postaviť pred budovou parlamentu. Rozdal Hurbanovu cenu, ktorú ste iniciovali. Nežiada ani zmeny v rokovacom poriadku, ktoré ste zaviedli a horalky sa v rokovacej sále stále nemôžu jesť. Považujete to za zadosťučinenie?

To nech posúdia ľudia. Nebudem sám seba hodnotiť. Veľa ľudí nevie, aké opatrenia urobila SNS. A potom veľa nápadov mi zobral, žiaľ, aj koaličný partner, pričom ich predstavil ako svoj návrh. Napríklad obedy zadarmo, ktoré nakoniec dnešní páni zrušili. Tie som doniesol z Maďarska od Orbána.

Orbán je váš vzor?

Každý je môj vzor, kto chráni svoj národ a kto má politickú moc robiť zmeny. Pozrite sa na infraštruktúru, na športoviská, na rozvoj ekonomiky a jednotu Maďarov. Tak ako Orbán chráni Maďarov, tak by som to chcel aj ja Slovákov.

Ale od bývalého šéfa Európskej komisie Junckera si vyslúžil pozdrav – ahoj diktátor. Je známe, ako likviduje nezávislé médiá.

Náš Igor Matovič je väčší diktátor a čas mi dá za pravdu. Tak ako sa diktátorsky správa k svojej strane OĽaNO, tak sa správa dnes k Slovensku. Orbán vyšiel z demokratických volieb. Jasné, že sa nepáči slniečkarom a tretiemu sektoru. Slovensko doplatilo na krásu. Tú slobodu a krásu zaviedol Smer v období, keď začal financovať treťosektorové veci od Globsecu cez všelijaké nadácie. Tie začali spôsobovať rozbroje. Ak začnete hovoriť o témach, ako som hovoril ja, o Istanbulskom dohovore, neodovzdaní letísk USA, tak ste pre nich nekomfortný.

Určite nebudem ľudí klamať ako Matovič a Kollár.

Strana, ktorá sa nedostane do parlamentu, prirodzene zažíva otrasy. Už máte spočítané, koľko členov opustilo SNS?

Všetci by si želali nejakú tragédiu. SNS má dnes väčší počet členov, ako keď zrátate dokopy OĽaNO, SaS, Sme rodina aj s Kiskovou stranou. Máme problémy s percentami, nie s počtom členov.

Koľko máte členov?

Okolo 3 500 platiacich členov. Treba rozlišovať platiacich a neplatiacich. Teraz posielame zvyšným 3 000 neplatiacim členom výzvy, pretože ak nezaplatia, členstvo im zanikne.

Po sneme SNS ste hovorili, že ste poučení z minulosti. Čo budete robiť inak?

Určite nebudem ľudí klamať ako Matovič a Kollár. Zásadné klamstvo bolo, že Igor Matovič zníži kvórum na referendum. Hovoril, že ľudia sa budú môcť demokraticky vyjadrovať k zmenám v štáte. Klamstvo. Každý polrok mi navrhoval v parlamente, aby sme znížili platy poslancov. Kedy navrhol zníženie ich platov? Dnes už poslancovi Pročkovi a všetkým tým, ktorí kričali, tie platy chutia. Boris Kollár hovoril, že zruší všetky exekúcie. Teším sa na ten návrh do konca roka. Jediné exekúcie, ktoré sa zrušili, boli tie, ktoré sme navrhli my, a to boli exekúcie štátnych firiem. Neviem, ako chcú rušiť exekúcie súkromných firiem. Myslím si, že len opäť klamu ľudí.

2 2.jpg
Predseda SNS Andrej Danko Foto: SITA/Branislav Bibel

Pred pár mesiacmi Národná kriminálna agentúra zadržala niekoľko ľudí v akcii Dobytkár, ktorá súvisela s podozreniami z korupcie pri prideľovaní agrodotácií v Poľnohospodárskej platovej agentúre. Medzi obvinenými je okrem iného aj finančník, ktorý mal blízko k SNS. Čo na to hovoríte?

Jasne sme sa vyjadrili, že z týchto peňazí SNS žiadne kampane neviedla. Do minulého roka, kým nás nenavštívili farmári, som ani nevedel, že Poľnohospodárska platobná agentúra existuje. Mal som dosť svojej práce v parlamente.

Slovensko zažíva druhú vlnu pandémie koronavírusu. Je pripravené?

Nie sme pripravení. Matovič sa stal premiérom nepripravený. Prišlo, žiaľ, aj množstvo iných problémov. Neboli napríklad ani rúška. Najkomickejšie bolo, že zrazu boli dobré rúška aj z nedemokratickej Číny. Ťažko nám rúška ušije dalajláma alebo niekto iný. Tam sa ukázala dobrá taktika našej vlády, že sme mali dobré vzťahy aj š Čínou, s Ruskom, aj s Amerikou. Aj to, čo stvára EÚ pri covide ukazuje jej nekoncepčnosť. Všetko ponecháva na národné štáty. A ak máme premiéra amatéra, je to dvakrát horšie. Cez veľkonočné sviatky policajti museli kontrolovať prechod z okresu do okresu. Veď to bola demonštrácia sily bez koncepcie. Neviete, kde musíte nosiť rúška. Sám premiér ide na svadbu a rúško si nedá. Len zázrakom ekonomika v lete prežila.

V koalícii hovoria, čo chcú rušiť, nech povedia, čo chcú ľuďom dať.

SNS presadila rekreačné poukazy. Hovorí sa o ich možnom zrušení. Mala by ich vláda zachovať?

Žasnem nad hlúposťou ľudí, ktorí hovoria o rušení rekreačných poukazov. V koalícii hovoria, čo chcú rušiť, nech povedia, čo chcú ľuďom dať. Keď som hovoril, požičajme si osem miliárd a dostavajme diaľnice, bol som každým obviňovaný. Dnes si ideme požičať desiatky miliárd a ideme ich prejesť. Je evidentné, že nemajú systém riešenia krízy v cestovnom ruchu. Rekreačné poukazy vlani vytvorili trinásťtisíc pracovných miest a zdvihli sa ubytovania. Keby poukazy tento rok neboli, tak mnohé hotely skrachujú.

SNS cez leto spustila petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Nie je to priskoro? Vláda je pri moci len pol roka.

SNS je mimoparlamentná strana. Nevieme dávať návrhy na odvolanie vlády. Jediným nástrojom na skrátenie volebného obdobia môžu byť predčasné voľby vyhlásením referenda. Určite sa nenájde 90 poslancov, ktorí si skrátia volebné obdobie. Nenájde sa 90 pročkovcov a plat si nezrušia. Od októbra verejnosť v regiónoch uvidí mladých ľudí, ktorí budú zbierať podpisy za vypísanie referenda. Máme na to dosť síl a času.

Img_9392.jpg
Andrej Danko Foto: SITA / Andrej Bibel

Dokedy chcete vyzbierať 350-tisíc podpisov?

Nemáme žiadne termíny. Ľudia si môžu sami stiahnuť petičné hárky z internetu, nerobíme preteky, dokedy ich vyzbierame.

Nepožiadate o pomoc pri zbere aj opozičné parlamentné strany?

Poverili sme prvého podpredsedu Jaroslava Pašku, aby komunikoval aj s inými stranami a jednotlivcami. Nikomu nebránime.

SNS má sedem podpredsedov. Prečo tak veľa?

Vypočul som hlasy regiónov. Povedal, som, keďže cítite centralizmus Bratislavy, vyberte si svojho zástupcu za podpredsedu, ktorý bude komunikovať problémy regiónu, aby nebola odtrhnutosť od vedenia strany.

Ak by sa SNS dostala do parlamentu, išli by ste do vládnej koalície s Hlasom-SD Petra Pellegriniho a Smerom-SD Roberta Fica?

V roku 2012 by Andrej Danko odpovedal, v roku 2020 neodpovie. Politika sa rieši v danom čase.  V minulosti som sa zbytočne vyjadroval k veciam, ku ktorým som sa nemusel. Dnes je to o tom, že chceme ukázať, že na Slovensku je vláda populistov a amatérov. Ak chcú Slováci funkčný štát konkurencieschopný v EÚ v takej podobe, ako má Česko s Babišom, Poľsko s Kaczynským, Maďarsko s Orbánom, to znamená vyzretí ľudia s medzinárodnými kontaktami, tak vtedy poviem, že Slovensko dozrelo a uvidíme, koľko podpory ako SNS dostaneme. To prijmem s pokorou a potom uvidíme čo ďalej.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Danko
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaSNS Slovenská národná strana