BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Rezort financií a zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) smerujú k dohode na finálnej podobe nového spôsobu financovania samospráv, ktorá by umožnila aj prijatie budúcoročného štátneho rozpočtu. Táto dohoda však nepočíta s navrhovaným financovaním prostredníctvom tzv. daňového mixu. „Už existuje reálna podoba dohody, ktorá by mala smerovať … k stiahnutiu zákona o daňovom mixe a nahradiť toto riešenie iným vstupom do daňových zákonov, ktoré ovplyvňujú daňové príjmy miest a obcí,“ priblížil obsah dohody po utorňajšom stretnutí s predstaviteľmi ZMOS-u predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH).
Predseda ZMOS-u Jozef Dvonč po stretnutí uviedol, že medzi ministerstvom financií a združením sa črtá dohoda na hlavných princípoch, ktoré sú dôležité pre ZMOS. „K tej dohode nakoniec dôjde a budeme môcť prijať rozpočet, čo považujeme za mimoriadne dôležitú vec pre rok 2012,“ dodal Dvonč.
Ak bude zhoda na novom systéme financovania samospráv potvrdená, podľa Hrušovského bude nevyhnutné v parlamente vykonať niekoľko legislatívnych zmien ešte pred schvaľovaním samotného návrhu zákona o štátnom rozpočte pre budúci rok. „Tu som prisľúbil aktívnu spoluúčasť na hľadaní zhody, ktorá umožní schváliť zákon o štátnom rozpočte,“ vyhlásil v utorok predseda NR SR.
ZMOS už viackrát deklaroval, že zmena systému financovania miest a obcí na tzv. daňový mix je pre samosprávy neprijateľná. Predstavitelia združenia však tvrdia, že sú ochotní podieľať sa na konsolidácii verejných financií, a to prostredníctvom rôznych opatrení s objemom prostriedkov zhruba na úrovni 120 mil. eur.
Poslanci parlamentu posunuli vládny návrh o rozpočtovom určení výnosu niektorých daní samospráve, na základe ktorého by mali od budúceho roku byť samosprávy financované podielom z mixu všetkých centrálne vyberaných daní, do druhého čítania minulý týždeň. Podľa plánu ministerstva financií by po novom mal štát odvádzať obciam, mestám a územným celkom podiel z mixu daní z príjmov, spotrebných daní a dane z pridanej hodnoty, kým doteraz boli financované iba z podielu na dani z príjmov fyzických osôb. V konečnom dôsledku by tak obce a mestá mali v budúcom roku dostať menej, ako by získali podľa súčasného kľúča.
Výnos dane z príjmov fyzických osôb sa podľa súčasných pravidiel delí v pomere 70,3 % pre obce, 23,5 % pre vyššie územné celky a 6,2 % zostáva príjmom štátneho rozpočtu.