Dědeček na súde priznal vinu a spoznal svoj trest. Naše deti ležia v hrobe a on dostal 15 rokov, kritizujú rodičia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súd, Dušan Dědeček, tragická dopravná nehoda na zastávke Zochova
Obžalovaný Dušan Dědeček pred začatím hlavného pojednávania na Mestskom súde Bratislava I vo veci tragickej dopravnej nehody na zastávke Zochova v Bratislave, pri ktorej zabil päť ľudí. Bratislava, 8. jún 2023. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher.
  • aktualizované 8. júna 14:52

Za nehodu, ktorá si vyžiadala päť ľudských životov, uložil Mestský súd Bratislava I obžalovanému Dušanovi Dědečkovi trest 15 rokov odňatia slobody v zariadení s minimálnym stupňom stráženia. Uznal ho totiž za vinného z obzvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia.

Súd takisto obžalovanému uložil trest zákaz šoférovania na 10 rokov a ochranný dohľad v dobe troch rokov. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. Dušan Dědeček už predtým urobil vyhlásenie o svojej vine.

Obžalovaný vo svojej záverečnej reči zároveň skutok oľutoval. „Chcem a budem Vás celý život prosiť o odpustenie,“ povedal smerom k pozostalým.

Poľahčujúce okolnosti

„Súd nezistil žiadne priťažujúce okolnosti,“ uviedol predseda senátu Pavol Tomík s tým, že naopak, v prípade obžalovaného existovali poľahčujúce okolnosti. Z týchto dôvodov mu senát podľa neho uložil trest pod dolnou hranicou trestnej sadzby. Tá je v tomto prípade 20 až 25 rokov, prípadne doživotie. Senát podľa Tomíka o treste rozhodol v pomere 3:0.

Rodinní príslušníci obetí a ich právni zástupcovia výšku trestu kritizovali. „Naše deti ležia v hrobe a on dostal 15 rokov,“ uviedol pre médiá otec jednej z obetí. Doplnil, že neverí v ľútosť Dušana Dědečka. „Vyzývam prokurátora, ako aj generálneho prokurátora, aby podali odvolanie,“ dodal.

Viacerí príbuzní obetí smrteľnej nehody si pred súdom voči Dědečkovi uplatnili nároky na náhradu nemajetkovej ujmy v desiatkach až stovkách tisíc eur.

Chcel uzavrieť dohodu o vine a treste

Ešte predtým Dědeček uviedol, že by mal záujem uzavrieť dohodu o vine a treste, prokurátor však nesúhlasil. Keďže súd vyhlásenie prijal, dokazovanie nariadil len pokiaľ ide o uloženie trestu.

Predseda senátu Pavol Tomík v tejto súvislosti prečítal znalecký posudok, podľa ktorého obžalovaný nie je závislý na alkohole. Užíval však lieky, ktoré sa s alkoholom kombinovať nesmú.

Tragická nehoda na zastávke Zochova v Bratislave

Opitý vodič vozidla zn. Škoda SuperB zišiel v nedeľu 2. októbra minulého roku večer v Bratislave vo vysokej rýchlosti mimo vozovku na zastávku mestskej hromadnej dopravy Zochova. V tom čase sa tam nachádzalo približne 40 osôb, pričom vozidlo zrazilo ľudí čakajúcich na spoj.

Na mieste zahynuli štyri osoby, traja ľudia boli v kritickom stave prevezení do nemocníc, ďalší traja utrpeli zranenia vyžadujúce si ich ošetrenie v nemocniciach. Následne pribudla ďalšia obeť, bolo ňou 21-ročné dievča. U vodiča po nehode zistili prítomnosť alkoholu na úrovni 1,7 až 2 promile.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan DědečekJuraj Chylo