RIO DE JANEIRO 21. augusta (WebNoviny.sk) – Famózny štart a skvelá tretia pozícia pri prejazde prvého okruhu. Potom sa však na bicykel Petra Sagana v olympijských pretekoch v cross country začala lepiť smola. Prvý defekt a hlboký prepad v priebežnej výsledkovej listine. Potom druhý defekt a definitívny koniec nádejí. Jeden z najlepších svetových cestných cyklistov súčasnosti nebude v dobrom spomínať na svoju olympijskú premiéru na horskom bicykli.
„Štart som mal veľmi vydarený, prvý okruh som bol na druhej-tretej pozícii, čo bolo dobré. V poslednom úseku do ďalšieho kola som však ‚pichol‘ prednú gumu. Musel som bežať pol trate do depa. Vymenil som koleso a snažil som sa ísť dopredu, čo sa mi podarilo. V ďalšom kole som zasa ‚pichol‘ tesne za depom, takže znova som musel utekať. Také sú však ‚horáky‘, nič sa nedá robiť. S úplne najlepšími som nemohol držať krok, na to nemám dostatočne veľa skúseností, ale mohlo sa to skončiť lepšie. Išlo sa mi fajn, až na tie technické poruchy,“ referoval Sagan pre RTVS.
Podvrtol si aj členok
Neskôr pre ďalšie slovenské médiá v dejisku OH skonštatoval: „Po prvom defekte a výmene kolesa som veril, že to ešte môžem doraziť do prvej desiatky. Mal som to celkom dobre nakopnuté, šiel som dopredu, akurát som zase ´pichol´ a na veľmi nevhodnom mieste za depom. Musel som preto viac než polovicu okruhu ísť na defekte, bol tam pomerne technický zjazd a to sa nedalo. Navyše som si aj podvrtol členok, či niečo také. Snažil som sa ešte bojovať, ale už to veľmi nešlo s tou veľkou stratou. Myslel som si, že ešte absolvujem posledné kolo, ale už ma stopli.“
Smola Sagana na OH 2016: Dvakrát 'pichol' a bolo po šanciach
Obrazom: Smolná olympijská jazda Petra Sagana
Sagan priblížil aj situáciu, pri ktorej sa možno zranil. „Keď som bežal, bola tam skala, z ktorej som musel zoskočiť a v blate sa mi to podvrtlo. Myslím si však, že to bude v pohode. Zrejme to je len natiahnutá šľacha.“ Na otázku, či ho to celé nahnevalo, Sagan odpovedal: „Čo už? Taký je šport, raz to vyjde, inokedy zasa nie. Štart som mal dobrý, ale výsledok nič extra. Prvý defekt, to beriem, že bola moja vina. Zmenil som trasu a bol tam kameň. Ale ten druhý? Ani neviem, kde som ´pichol´.“
Neplánuje zanevrieť na horské bicykle
Sagan priznal, že do prípravy na olympijské preteky v cross country investoval veľa času a energie a efekt sa v konečnom dôsledku nedostavil.
Pri zmienke o tom, či si po prvom kole, keď bol ešte súčasťou čelnej trojčlennej skupiny, trúfal zabojovať o popredné umiestnenie, zareagoval: „Vravel som si vtedy, že je to celkom fajn a keď sa udržím čo najdlhšie, do prvej desiatky by to mohlo byť. Nechcem hovoriť, že na medailu, to určite nie. Dlho som na ´horáku´ nejazdil a chýbajú mi skúsenosti. Výkonnosť do desiatky som možno mal, ale techniku nie. Keď sa urobí defekt, je to v teréne väčšinou chyba jazdca. Prečo asi nemali defekt medailisti?“
Napriek smolnej olympijskej skúsenosti úradujúci majster sveta na ceste a päťnásobný držiteľ zeleného dresu na Tour de France neplánuje zanevrieť na horské bicykle. „Som rád, že som si to po dlhom čase vyskúšal. Bola to dobrá skúsenosť. A budúcnosť? Uvidíme, čo sa bude dať robiť.“
Sagan bol posledným slovenským športovcom, ktorý sa predstavil v súťaži na Hrách XXXI. olympiády. Celková slovenská medailová bilancia sa teda zastavila na súčte 2 zlaté a 2 strieborné medaily.