BRATISLAVA 9. marca (WebNoviny.sk) – Slovenská vláda by sa mala zaoberať podozreniami z prílišnej blízkosti niektorých jej pracovníkov k organizovanému zločinu.
Pred novinármi to dnes uviedla predsedníčka Výboru pre kontrolu rozpočtu Európskeho parlamentu (EP) Ingeborg Grässle, vedúca delegácie poslancov EP, ktorá v týchto dňoch navštívila Slovensko v súvislosti s vraždou novinára a podozreniami zo zneužívania európskych fondov.
Rezignácia niektorých osôb napojených na mafiu
Privítala, že niektoré osoby, ktorých sa možné napojenie na mafiu týka, už rezignovali, dúfa však, že natrvalo, a nie len dočasne. Čo sa týka možného zneužívania európskych fondov, delegácia podľa nej zistila problémy najmä s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou. „Doteraz sme nemali dôvod sa domnievať, že by na Slovensku mohli byť závažnejšie zneužívané fondy,“ uviedla Grässle s tým, že týmito podozreniami sa bude EP aj naďalej zaoberať, pričom kontrolu čerpania týchto fondov bude robiť najmenej raz za pol roka.
Dôveryhodnosť súdnictva zaujímala delegáciu europoslancov, ktorí prišli z dôvodu vraždy Kuciaka
„Na Slovensku sme našli hlboko rozdelenú a traumatizovanú krajinu v zložitej situácii. Inštitúcie v krajine majú vážny problém s dôveryhodnosťou,“ konštatovala Grässle. Jej kolega a predseda Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci EP Claude Moraes doplnil, že obnovenie dôvery v štátne inštitúcie je úlohou vlády.
Väčšia nezávislosť a objektívnosť
Aj Moraes vidí najväčšie problémy Slovenska v strate dôvery v štátne orgány ako aj v podozreniach z korupcie. Čo sa týka vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky, EP podľa Moraesa navrhne vytvorenie medzinárodného vyšetrovacieho tímu v záujme väčšej nezávislosti a objektívnosti.
Europoslanci si uctia pamiatku zavraždeného Kuciaka, stretli sa aj s prezidentom Kiskom
Delegácia vypracuje zo svojich zistení kompletnú správu aj s odporúčaniami, o ktorej bude už na budúci týždeň rokovať EP. Odporúčania predloží aj Európskej komisii, ktorá má právomoci prijať opatrenia. Delegácia EP rokovala na Slovensku s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s členmi vlády ako aj so zástupcami polície, prokuratúry, neziskových organizácií či novinárov.