BRATISLAVA 15. októbra (WBN/PR) – Koncom minulého týždňa sa v Brne uskutočnila dvojdňová konferencia Bezpečná stavba organizovaná v rámci Európskych dní Ministerstvom práce a sociálnych vecí. Cieľom odbornej akcie s názvom „Plán BOZP na stavenisku ako nástroj pre bezpečnosť a jeho ekonomické dopady na zhotoviteľa“ bola predovšetkým výmena doterajších poznatkov a praktických skúseností s úrovňou bezpečnosti práce a ochrany zdravia pri práci na stavbách nielen v ČR, ale aj v rámci EÚ.
Konferencie sa zúčastnili zástupcovia z okolitých krajín vrátane Slovenska či Dánska. Počas dvojdňového podujatia sa riešila predovšetkým novelizácia legislatívy, konkrétne zákona č. 309/2006 Zb. a nariadenia vlády č. 591/2006 Zb., kedy je v návrhu pripravená príloha č. 6: Minimálne požiadavky na plán BOZP na stavenisku.
Na konferencii, ktorej sa zúčastnilo vyše 120 účastníkov, vystavovalo niekoľko inštitúcií a firiem, ktoré sa zaoberajú problematikou zabezpečenia pracovníkov pri jednotlivých pracovných procesoch, predovšetkým osobnými ochrannými pracovnými pomôckami (OOPP), kolektívnym zaistením ochrany proti pádu z výšky a do priehlbiny ako aj koordináciou bezpečnej práce na stavenisku.
Počas dvojdňovej konferencie zaznelo viac ako 24 príspevkov, ktoré rozprúdili debatu o obsahu a rozsahu plánu BOZP a ich pohľadu na úroveň plánu a jeho využitie v praxi.
V rámci konferencie odznel príspevok projektového manažéra Marcela Maška zo spoločnosti DELTA, ktorý vo svojej prezentácii pod názvom „Pohľad projekčnej kancelárie na plán BOZP“ poukázal na reálne skúsenosti z českého, slovenského i rakúskeho prostredia orientovaného na využívanie BOZP. Na záver diskusie, ktorá vznikla spontánne po jeho prezentácii skonštatoval, že táto konferencia bola z pohľadu spoločnosti, ktorú zastupuje veľmi úspešná. Zároveň ho teší, že dokážu upriamiť pozornosť verejnosti na vnímanie tejto problematiky bezpečnosti na stavbách, nie len pri samotnej realizácii, ale i pri následnej údržbe a správe.