Politické strany aj prezidentka vyzývajú Kažimíra k odstúpeniu z funkcie, s Ficom a Pellegrinim vraj vybudovali svet korupcie (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Kažimír
Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.
  • aktualizované 13. apríla, 15:35

Strana Demokrati vyzvala Petra Kažimíra, aby odstúpil z funkcie guvernéra Národnej banky Slovenska. Na tlačovej besede to uviedol dočasne poverený premiér Eduard Heger (Demokrati).

Súd ho uznal vinným z podplácania. Je neakceptovateľné, aby v právnom štáte zastával funkciu guvernéra renomovanej a uznávanej inštitúcie nielen doma, ale ja v zahraničí človek, ktorý je súdom uznaný za vinného z podplácania,“ vyhlásil Heger a dodal, že dnes to už netvrdí iba polícia a prokuratúra, ale aj nezávislý súd.

Podľa premiéra to však nie je iba o Petrovi Kažimírovi. „Bol dlhé roky súpútnik spolu s Petrom Pellegrinim a Robertom Ficom. Peter Pelllegrini a Peter Kažimír boli podpredsedovia Smeru, kde predseda bol a je Robert Fico. Títo ľudia tu vybudovali systém podplácania, svet korupcie, z ktorého profitovali, na ktorom zbohatli a dnes si užívajú luxus, ktorý si bežní ľudia ani nevedia predstaviť,“ dodal Heger s tým, že strana Demokrati bude presadzovať princípy právneho štátu a bude sa snažiť o to, aby orgány činné v trestnom konaní mali vždy voľné ruky.

Vykúpenie z obvinení

Nezaradený poslanec Národnej rady SR Kristián Čekovský (Demokrati) sa vyjadril, že je to medzinárodný škandál. Vysvetlil, že si nevedia predstaviť, aby Peter Kažimír ako guvernér Národnej banky Slovenska reprezentoval Slovensko na medzinárodných fórách, konferenciách a stretnutiach.

Aj preto vyzývame Petra Kažimíra, aby okamžite odišiel zo svojej funkcie a myslíme si, že túto inštitúciu môžu riadiť jeho zástupcovia,“ doplnil Čekovský. Ako ďalej uviedol nezaradený poslanec Miroslav Kollár (Demokrati), prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podala voči rozhodnutiu odpor.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Tak sa mi zdá, že vykúpiť sa státisícami z obvinení a z tohto trestného činu, ktorý mal Peter Kažimír spáchať, by bolo príliš lacné,“ vyhlásil Kollár a uzavrel s tým, že urobia všetko pre to, aby policajti, prokurátori a sudcovia mohli aj po 30. septembri ďalej slobodne vykonávať svoju prácu.

Vrhá zlé svetlo na Slovensko

Na odstúpenie vyzvalo Kažimíra aj Progresívne Slovensko (PS). Podľa predsedu hnutia Michala Šimečku by tak mal spraviť okamžite, a to i napriek tomu, že štvrtkové rozhodnutie špecializovaného trestného súdu o tom, že Peter Kažimír je vinný z podplácania, ešte nie je právoplatné. Politický subjekt to uviedol v tlačovej správe.

„Každá ďalšia minúta, ktorú bude Peter Kažimír v takto dôležitej funkcii, vrhá zlé svetlo na Slovensko a oslabuje dôveryhodnosť našich inštitúcií doma aj v zahraničí. Proti rozsudku má, samozrejme, právo sa odvolať, no je nevyhnutné, aby odstúpil čo najskôr,” vraví Šimečka.

PS však označuje za dobrú správu, že orgány činné v trestnom konaní slobodne vykonávajú svoju prácu.

Nie je hodný funkcie

K vyvodeniu zodpovednosti a odstúpeniu z funkcie vyzvala Kažimíra aj strana Sloboda a Solidarita (SaS).

Peter Kažimír nie je hodný funkcie guvernéra NBS. Hovoríme to opakovane a dlhodobo. Okrem toho, že do štvrtku Peter Kažimír nevysvetlil pôvod svojho majetku, rozhodnutie sudcu špecializovaného súdu je o to závažnejšie. Guvernér NBS ako člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky reprezentuje Slovensko,“ povedal predseda SaS Richard Sulík.

Vyjadril sa tiež, že ďalšie pôsobenie Petra Kažimíra na danom poste by znamenalo poškodzovanie dobrého mena Slovenska a apeloval naňho, aby hneď odstúpil.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Aj podľa predsedu Kresťanskodemokratického hnutia Milana Majerského by bolo odstúpenie to najlepšie, čo by teraz mohol Kažimír urobiť. „Hoci rozhodnutie súdu o jeho vine nie je právoplatné, v hre je dôvera ľudí v inštitúcie tohto štátu. Na čele centrálnej banky musí stáť dôveryhodná osoba,“ uviedol Majerský.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa vyjadril, že zotrvávanie Kažimíra vo funkcii by mohlo mať dopad na dôveryhodnosť inštitúcie, a to či už dovnútra krajiny, alebo navonok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerMarián ČekovskýMichal ŠimečkaMilan MajerskýMiroslav KollárPeter KažimírRichard SulíkZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Kresťanskodemokratické hnutieNBS Národná banka SlovenskaPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaÚrad špeciálnej prokuratúry