Akými darmi sa v minulosti z lásky obdarúvali muž a žena priblíži ďalšia časť cyklického podujatia Čo sa skrýva v depozitári v Stredoslovenskom múzeu (SSM) v Banskej Bystrici. Ako informovala PR manažérka múzea Dana Kurtíková, záujemcovia si túto májovú tému môžu vychutnať v Matejovom dome v utorok 10. mája o 17:00 s etnologičkou Máriou Trstenskou Trubínyovou.
Významná súčasť života mladých
„Dary lásky tvorili významnú súčasť života mladých ľudí už pred sobášom. Ak sa mládenec dievčaťu naozaj páčil, potvrdila to drobným darom. Napríklad mu mohla podať pod oknom, kde stál pohár vody, mlieka, vlastnoručne zhotovené pierko. Naopak mládenec svojej vyvolenej vlastnoručne vyrobil a ozdobil najčastejšie piest na pranie alebo praslicu.
Medzi ďalšie dary lásky zaraďujeme aj medovníkové srdiečka so zrkadielkom či láskyplným veršom prinesené z jarmoku, prstienky, farebné šatky, stužky do vlasov, vyšívané vreckovky alebo košele pre chlapov. Výmena darov bola aj súčasťou zásnub, ohlášok, či samotnej svadby,“ približuje etnologička SSM.
Viac ako 40 praslíc v múzeu
Stredoslovenské múzeum vo svojom fonde uchováva viac ako 40 praslíc z Horehronia, Podpoľania, Novohradu či Hontu. Podobne ako piesty na pranie sú viaceré z nich malými umeleckými skvostami. Nechýbajú na nich úžasné kompozície so srdcovitými motívmi či vyrezávanými iniciálami darcu. Poukazujú na to, že okrem praktickej funkcie mali vyjadriť aj lásku a obdiv muža k jeho majiteľke.
„Výmene daru sa v minulosti pripisovala magická moc. Ľudia verili, že spolu s darom prechádza k obdarovanému aj časť bytosti darcu, a tým sa vytvára medzi darcom a obdarovaným tesný vzťah,“ dodáva riaditeľ SSM Marcel Pecník s tým, že symbolika darov bola vždy pozitívna a v prípade lásky smerovala ku sobášu a spoločnému životu mladého páru. Odmietnutie alebo vrátenie daru sa vždy hodnotilo ako hanba a poníženie.