Desiatkam tisíc pracovníkov v stavebníctve hrozí strata zamestnania, varuje Kováčik

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pavol Kováčik
Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik počas verejného vypočutia kandidátov na členov Rady Úradu pre verejné obstarávanie. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Dopady pandémie koronavírusu a súvisiacich opatrení štátu proti jej šíreniu prehĺbili dlhodobo nepriaznivú situáciu v stavebníctve. Pokračujúci prepad stavebnej produkcie na Slovensku dosiahol v októbri 2020 už takmer 24 percent, čo bolo najviac od hospodárskej krízy začiatkom roka 2009 a zároveň aj v rámci Európskej únie.

Stavebná produkcia za desať mesiacov minulého roka medziročne klesla o 13 percent pri objeme viac ako štyri miliardy eur a ani vyhliadky pre nový rok nie sú perspektívne. Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik v rozhovore pre portál Webnoviny.sk upozorňuje na možnosť straty desiatok tisíc pracovných miest v tomto odvetví.

Rok 2020 bol v znamení pandémie koronavírusu a jej dopadov na život a ekonomiku. Aký bol z hľadiska vplyvov na domáce stavebníctvo?

Pre slovenské stavebníctvo bude rok 2020 patriť k tým menej úspešným. Praktický celý rok sa niesol v medziročnom prepade, pričom v druhom polroku sa ešte zvýšil a slovenské stavebníctvo v septembri a októbri zaznamenalo najväčší medziročný prepad v rámci Európskej únie.

Začiatkom roka 2020 sa spojili dva nepriaznivé faktory, jednak samotná koronakríza a tiež parlamentné voľby a nástup novej vlády. Prvý rok novej vlády vždy priniesol v stavebníctve prepad verejných stavieb.

Pokles výkonov odvetvia má však dlhodobejšie príčiny. S čím súvisia?

Korene prepadu vo verejnom stavebníctve sú hlbšie a siahajú do rokov 2018 a 2019. Je spôsobený predovšetkým nižšou aktivitou verejných investorov v projektovej a inžinierskej príprave stavieb, najmä dopravných, ktorá nás dnes dobieha. Jednoducho štát v súčasnosti má v zásobe absolútny nedostatok projektov s potvrdeným financovaním pripravených na výstavbu.

Ako konkrétne to pocítili jednotlivé spoločnosti v tomto sektore?

Prepad nie je priamo spôsobený krízou, že by sa nedalo stavať. Trochu sa síce zhoršila dostupnosť materiálu alebo zahraničných pracovníkov, napríklad z Ukrajiny, ale ten efekt je nepatrný. Horší je sekundárny dopad pandémie, teda ekonomická kríza.

Viac to ovplyvňuje veľké stavebné firmy, ktorým vypadávajú veľké projekty. Najhoršie sú na tom aktuálne firmy z dopravného stavebníctva, kde sú medziročné prepady aj 30 percent. A takéto výpady nie je možné sanovať vnútornými rezervami. Takže celkom iste hrozí prepúšťanie.

Koľko pracovníkov je v stavebnom odvetví a koľko miest môže byť ohrozených?

V stavebníctve v roku 2019 pracovalo 177-tisíc pracovníkov. Prepad produkcie o 25 percent spôsobí v časovom období troch až šiestich mesiacov aj adekvátny pokles zamestnanosti, teda možno očakávať stratu približne 40-tisíc pracovných miest. Nesmieme zabúdať na multiplikačný efekt a ohrozenie ďalších 80-tisíc pracovných miest, hrozí tak ďalšia záťaž na sociálny systém.

Ako hodnotíte opatrenia štátu a vlády na zmiernenie dopadov koronakrízy v ekonomike a stavebníctve?

Z hľadiska individuálnych dopadov niektoré spoločnosti čerpajú z programov podpory. My hovoríme, že pre stavebníctvo je najlepšou podporou vlády zvýšená podpora verejných zákaziek. Pretože Slovensko je dlhodobo podinvestované, nie je dobudovaná základná infraštruktúra a regionálne projekty, priestor pre verejné stavebníctvo na Slovensku je veľký.

Viacerými ministrami deklarovaná priorita investícií ako ťahúňa ekonomiky v dobe krízy a v recesii po nej, žiaľ, zostala nenaplnená. Naopak, zaznamenali sme výrazný pokles aktivít verejných investorov aj v oblasti projektovej a inžinierskej prípravy, čo sa negatívne prejavuje v nedostatku pripravených stavieb do výstavby.

Čo očakávate vo fungovaní slovenského stavebníctva v roku 2021?

Predovšetkým zastavenie ďalšieho prepadu verejného stavebníctva, aby štát opätovne rozbehol prípravu stavieb, teda objednával projektové a inžinierske práce. Peňazí v eurofondoch je na to dosť, ale nečerpajú sa pre nedostatočnú prípravu a chýbajúce stavebné povolenia.

Investovať do obnovenia ekonomiky cez štátne objednávky stavebných prác je najefektívnejší spôsob, ako investovať do ekonomiky, pretože to sú peniaze vynaložené na slovenskú prácu, domácich zamestnancov, materiál a služby. Tie peniaze sa niekoľkonásobne v ekonomike otočia.

Sú na to dostatočné možnosti?

Príležitosti vidíme pokiaľ vláda bude napĺňať úlohy z programového vyhlásenia, predovšetkým prijatie nového stavebného zákona v parlamente ako vytvorenie podmienok pre reálne rozšírenie bytovej výstavby.

Plán obnovy Európy prináša aj pre stavebníctvo ďalšie výzvy, ktorým sa budeme vo Zväze stavebných podnikateľov Slovenska intenzívne venovať. A tými sú prechod na nové technológie, široké preškoľovanie a zvyšovanie kvalifikácie pracovníkov a v neposlednom rade digitalizácia stavebníctva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Kováčik
Firmy a inštitúcie ZSPS Zväz stavebných podnikateľov Slovenska