BRATISLAVA 21. decembra (WEBNOVINY) – Najnovšie testy zamerané na schopnosť autistických detí vykonávať každodenné úlohy popreli predchádzajúce zistenia o ich lepších vizuálnych zručnostiach pri hľadaní. Uviedli to výskumníci z britskej University of Bristol.
„Nový výskum naznačuje, že deti trpiace autizmom nedokážu efektívne hľadať objekty v situáciách podobných skutočnému životu, pričom je táto zručnosť základom pre nadobudnutie nezávislosti v dospelosti,“ dodali.
Vedci prikázali 40 deťom, z ktorých polovica trpela autizmom, aby hľadali určité predmety v testovacej miestnosti. Tento experiment podľa ich názoru odrážal skutočný každodenný život lepšie ako predchádzajúce testy, pri ktorých sa využívali napríklad počítače. „Podľa súčasnej teórie autizmu sú tieto deti citlivejšie na pravidelnosti v systéme,“ uvádzala štúdia. „Na naše prekvapenie, v tomto teste sa u nich neobjavilo systematickejšie správanie. Deti trpiace autizmom boli pri hľadaní menej výkonné a chaotickejšie,“ dodali vedci.
Uvedené zistenia by mohli pomôcť vysvetliť, prečo autistické deti často nedokážu splniť jednoduché úlohy, ako je napríklad nájdenie ich obľúbeného zvieraťa v ZOO. „Schopnosť pracovať efektívne a systematicky pri týchto druhoch úkonov odráža každodenné správanie, ktoré nám umožňuje byť nezávislými dospelými ľuďmi,“ uviedla výskumníčka Josie Briscoe. „Tento výskum ponúka úžasnú možnosť preskúmať málo zjavné zručnosti, ktoré môžu pomôcť ľuďom s autizmom dosiahnuť nezávislosť,“ uzavrela Briscoe.