Deväť z desiatich Slovákov trpí bolesťami chrbta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Masáž, chrbát
Foto: advancebackandneck.com

BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) – Podľa prieskumu, ktorý v rámci Týždňa zdravého chrbta realizovala Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva SLS, pociťuje až deväť z desiatich Slovákov bolesti chrbta.

Dotazník vyplnilo 1500 náhodne vybraných pacientov bez ohľadu na to, s akým problémom prišli k lekárovi.

Napriek tomu, že aktívny spôsob života pozitívne vplýva na stav chrbta, len 19 percent z účastníkov prieskumu uviedlo, že pravidelne športuje. Až ôsmi z desiatich pritom priznali, že bolesti chrbta ich nejakým spôsobom obmedzujú v bežnom živote.

„Bolesti chrbta sú trest za to, ako macošsky sa správame k našej chrbtici. Sedavý spôsob života, jazdenie autom, málo pohybových aktivít, nesprávne držanie tela či nesprávne pohybové vzorce pri práci – to sú tie najčastejšie príčiny bolesti chrbta,“ povedal na tlačovej konferencii prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva SLS Peter Makara.

Pri užívaní analgetík hrozia rôzne riziká

Ovsené vločky, ovsená kaša, cereálie, raňajky, ovo
Foto: Shutterstock

Pacienti pri bolestiach chrbtice najčastejšie siahajú po analgetikách. V slovenských ambulanciách mesačne predpíšu viac ako 150-tisíc balení nesteroidných analgetík, teda najčastejšie odporúčaných liekov pri bolestiach chrbta. V prípade ich dlhodobého užívania, alebo užívania maximálnych odporúčaných dávok, však hrozia pacientom aj rôzne riziká.

„Liekové kontrolné úrady, či už slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), alebo Európska lieková agentúra (EMA) varujú pred vážnymi rizikami, ktoré sú spojené s užívaním nesteroidných analgetík. Ide najmä o príznaky zo strany tráviaceho systému, ako sú pocity na vracanie, bolesti brucha, nechutenstvo a v najhoršom prípade vznik žalúdočných vredov. Tak isto sa odporúča opatrnosť u pacientov so srdcovocievnymi ochoreniami, prípadne u tých, ktorí majú rizikové faktory týchto ochorení, napríklad vysoký tlak krvi, zvýšenú hladinu cholesterolu, diabetes alebo sú fajčiarmi,“ vysvetlil Makara.

Pomáhajú B vitamíny

Chrbát, bolesť, kríže
Foto: www.buenaforma.org

Pri bolestiach chrbta si podľa Makaru môžu pacienti pomôcť aj komplexom B vitamínov.

„Okrem zmeny životosprávy a jej dôsledným dodržiavaním môžu pacienti pomôcť svojmu chrbtu aj dostatočne vysokými liečebnými dávkami vitamínov skupiny B, hlavne B1, B6 a B12 . Vitamíny skupiny B spolu s liekmi proti bolesti prinášajú lekárom a ich pacientom možnosť rýchlejšieho nástupu účinku, čo prinesie celkové skrátenie liečby,“ povedal a zároveň upozornil, že je dôležité rozlišovať liek a výživový doplnok.

Prvý z nich totiž obsahuje vysoké, výrobcom garantované dávky vitamínov, zatiaľ čo pri druhom nie je dávka účinných vitamínov garantovaná. Veľa vitamínu B sa nachádza aj v cereáliách, droždí či mäse. Naopak, vitamínu B vyslovene škodia napríklad ustrice, surové ryby alebo aj čaj a káva v prehnanom množstve.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať