Diabetici si budú môcť v lekárňach po celom Slovensku opäť skontrolovať, či majú svoje ochorenie pod kontrolou. Počas druhého ročníka projektu „Dia dni v lekárni“ im bezplatne zmerajú glykovaný hemoglobín. Tento test sa považuje za najspoľahlivejší spôsob kontroly cukrovky. Môže odhaliť, ako ochorenie prebiehalo posledné tri mesiace. Vysoká hodnota znamená, že pacient mal prevažne vysokú hladinu cukru. Môže to byť výsledok nielen jeho prehreškov v diéte, ale aj nedostatočnej liečby.
Oproti prvému ročníku bude testovanie prebiehať vo väčšom počte lekární. Projekt Slovenskej diabetologickej spoločnosti zavíta celkovo do 24 lekární po celom Slovensku. Tour štartuje 2. novembra v hlavnom meste, kde o tri mesiace neskôr aj skončí. Diabetikov otestujú aj v lekárňach v Dunajskej Strede, Nitre, Komárne, Topoľčanoch, Zlatých Moravciach, Turčianskych Tepliciach, Prievidzi, Zvolene, Košiciach, Humennom, Prešove, Poprade, Revúcej, Banskej Bystrici, Ružomberku, Námestove, Kysuckom Novom Meste, Žiline, Bytči a v Trnave.
J
ednoduché vyšetrenie, pri ktorom sa odoberie krv z prsta ako pri bežnej kontrole glykémie, urobia záujemcom diabetologické sestry. V danej lekárni ich bude možné nájsť vždy dva dni po sebe od 9.00 do 15.00 h. Test na tzv. dlhodobý cukor veľa času diabetikom nezaberie, výsledok spoznajú už za 6,5 minúty. Vďaka nemu sa dozvedia nielen to, či je ich ochorenie pod kontrolou, ale spoznajú aj svoje riziko komplikácií diabetu. Rovnako zistia, či je ich liečba účinná. Zároveň sa budú môcť poradiť, ako si udržať dobré hodnoty cukru v krvi. Všetky termíny a miesta meraní nájdete na stránke www.zivotbezcukrovky.sk.
„Vyšetrenie hladiny glykovaného hemoglobínu je najefektívnejšia kontrola diabetu. Číslo sedem znamená 7 percent glykovaného hemoglobínu u diabetického pacienta. Ak pacient dosiahne takúto hodnotu, jeho cukrovka je dobre kompenzovaná, diabetes je správne liečený a má nižšie riziko komplikácií cukrovky než pacienti s vyšším hodnotami,“ hovorí Doc. MUDr. Emil Martinka, prezident Slovenskej diabetologickej spoločnosti.
Hladina glykovaného hemoglobínu ukazuje na hladiny glukózy počas posledných troch mesiacov. Výsledok testu je spoľahlivý, keďže nie je ovplyvnený krátkodobými výkyvmi hladiny cukru pre stres či po jedle. Akékoľvek zníženie glykovaného hemoglobínu zlepšuje šance, že pacient predíde vzniku komplikácií diabetu. Spoločný cieľ lekára a pacienta teda je: Dostať sa pod sedem!
Na to upozorňuje aj projekt„Pán doktor, pomôžte mi zo začarovaného kruhu“. Cieľom je informovať diabetikov o správnej kompenzácii diabetu a nutnosti kontroly ochorenia pomocou vyšetrenia glykovaného hemoglobínu. V rámci oboch spomínaných projektov dostávajú všetci pacienti aj ich blízki edukačné materiály.
„Teší nás, že máme opäť možnosť podporiť a zapojiť sa do vzdelávacieho podujatia „Dia dni v lekárni“, ako aj informačnej kampane „Pán doktor, pomôžte mi zo začarovaného kruhu“. Výsledky 1. ročníka kampane jasne ukazujú, že aj napriek osvete je znalosť a vnímanie pojmu glykovaný hemoglobín a prínosov inzulínovej liečbu stále nízka. To je jasným signálom toho, že vzdelávanie a prevencia sú na prvom mieste a majú svoju nezastupiteľnú úlohu v manažmente ochorenia pacientov s diabetom,“ uviedla Ing. Beáta Kujanová, komunikačná manažérka spoločnosti Sanofi.
Diabetes sa považuje za epidémiu tretieho tisícročia. V súčasnosti trpí cukrovkou vo svete vyše 400 miliónov ľudí. Na Slovensku je to asi 340 000 pacientov. Na problematiku opäť poukáže aj tohtoročný Svetový deň diabetu, ku ktorému sa aktivitami pripája aj Slovenská diabetologická spoločnosť. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila na roky 2014 – 2016 kampaň pod názvom Zdravý život a cukrovka .
Bezplatné vyšetrenie hodnoty glykovaného hemoglobínu a hladiny cukru v krvi bude prebiehať v uvedených lekárňach počas týchto dní:ˇ