Diplomatpark nielen pre diplomatov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Diplomatpark Foto: Dano Veselský

Zodpovednosť obyvateľa

Myšlienkou na odkúpenie prázdneho pozemku nad vodárňou na Mudroňovej ulici sa investor prvý raz začal zaoberať už pred desiatimi rokmi. „Vtedy som však ešte nemal dostatok finančných prostriedkov a navyše som ani nevedel, kto pozemok vlastní,“ hovorí inžinier Peter Pochaba, konateľ investičnej spoločnosti PPM IMMO, s. r. o. „Život ale zariadil, že sme sa úplnou náhodou stretli v správnom čase, slovo dalo slovo a pozemok som odkúpil asi pred šiestimi rokmi,“ dodáva. Juhozápadná orientácia, poloha a výhľad na Dunaj a do okien Bratislavského hradu predurčovali pozemok na dôkladne premyslený projekt. Ako každá stavba, aj táto totiž mohla svoje okolie zohaviť, rovnako ako aj skrášliť. K zodpovednému prístupu istotne prispel aj fakt, že investor v oblasti žije a má k nej vzťah – nevybudoval by teda niečo, „okolo čoho by musel každý deň chodiť s pocitom hanby“.

Víťaz – zóny a balkóny

Aby si investor vybral čo najlepšie, na architektonický návrh usporiadal selektívnu súťaž. Vybral si troch architektov, ktorých prácu poznal a všetky návrhy finančne ohodnotil. „Nakoniec sme sa rozhodli pre návrh architekta Petra Janča a kolektívu z ateliéru Brumi Uno Conslulting, ale musím povedať, že o jeho víťazstve nad návrhom architekta Petra Kucharoviča, ktorý skončil na druhom mieste, rozhodli naozaj malé detaily,“ hovorí Peter Pochaba.

„Pri súťažnom návrhu sme stavili na veľkoryso riešené priestory bytov a na ich rozdelení do zón podľa používania jednotlivých miestností,“ opisuje vytváranie víťazného návrhu architekt Peter Jančo. Architekti rozčlenili byty na dennú a nočnú časť, pričom denná – čiže kuchyňa, obývačka a spoločenské priestory – je orientovaná na juhozápadnú stranu smerom k Dunaju a nočná časť, naopak, smerom k ulici. Podľa slov architekta pritiahli investora na stranu svojho návrhu aj vďaka balkónom, ktoré sú vysunuté až tri metre. „Na prvý pohľad to nevyzerá ako žiaden zázrak, ale balkóny nie sú priamo spojené s konštrukciou. Sú predelené tepelnoizolačným systémom, čo predstavovalo zaujímavý problém pre statikov,“ opisuje riešenie architekt.

Celý článok si môžete prečítať na: https://www.asb.sk/architektura/realizacie/diplomatpark-nielen-pre-diplomatov-4073.html

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať