Divadlo J.G. Tajovského čaká rekonštrukcia za vyše 200-tisíc eur, tešiť sa môžu herci aj Zvolenčania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene (DJGT).
Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene (DJGT). Foto:www.facebook.com

Podmienky pre umeleckú činnosť v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene (DJGT) sa majú zlepšiť po rekonštrukcii, ktorá obsahuje obnovenie technických a technologických zariadení a zlepšenie hygienických podmienok.

Ako pre agentúru SITA uviedol vedúci oddelenia kultúry Úradu BBSK Peter Černek, celkový rozpočet rekonštrukcie a obnovy DJGT je vo výške viac ako 200-tisíc eur. Z prostriedkov Európskej únie cez projekt IROP pôjde viac ako 173-tisíc eur a zvyšné dofinancovanie bude z rozpočtu BBSK.

Lepšie podmienky pre hercov aj divákov

„Projekt bol postavený z reálnych potrieb divadla ako napr. životnosti technických a technologických zariadení a hygienických podmienok návštevníkov aj pracovníkov DJGT, ako aj súčasných požiadaviek inscenačných tímov, hosťujúcich súborov a divadiel,“ objasnil vedúci s tým, že projekt sa bude realizovať v dvoch hlavných aktivitách.

Prvou je zvýšenie kvality poskytovaných služieb v kultúrnej inštitúcii z hľadiska vizuálneho a vnemového, čo obsahuje novú techniku a technológie v divadelnej sále.

Druhou aktivitou je zlepšenie hygienických štandardov a jej súčasťou je osem germicídnych žiaričov určených do sály a rekonštrukcia klimatizačnej jednotky.

Klimatizáciu opravia už v lete

„Rekonštrukčné práce v zmysle projektu boli plánované počas divadelných prázdnin v letnom období, nakoľko však len v tomto období Ministerstvo kultúry SR (MK SR) ako vyhlasovateľ výzvy IROP zverejnilo informáciu o posune vyhodnotenia projektov na koniec augusta 2022, v súčasnosti sme pristúpili aspoň k realizácii verejného obstarávania (VO),“ popísal Černek a dodal, že k podpisu zmluvy s úspešným uchádzačom pristúpi divadlo len vtedy, ak bude podporený projekt.

„V prípade úspešného ukončenia procesu VO a schválenia projektu MK SR vieme hneď pristúpiť k jeho realizácii. K rekonštrukcii klimatizačnej jednoty divadlo pristúpi v letnom období bez ohľadu na projekt, nakoľko finančné prostriedky už má divadlo odsúhlasené a schválené z rozpočtu BBSK,“ uzavrel vedúci.

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene

Divadlo je kultúrnou inštitúciou s bohatou históriou, profesionálnou kvalitou a vysokým umeleckým prínosom. Pôsobí ako najväčšia kultúrna inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja a je vedené ako repertoárové divadlo orientované na širokú vrstvu publika. Jeho história sa píše od roku 1949, kedy vzniklo pod názvom Stredoslovenské divadlo a o päť rokov neskôr dostalo meno podľa významného dramatika z neďalekého Tajova.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny krajDivadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene (DJGT)Európska úniaMK Ministerstvo kultúry SR