TRNAVA 11. januára (WebNoviny.sk) – Obnovenú fasádu Divadla Jána Palárika v Trnave v piatok priblížili verejnosti krátkou svetelnou šou, ktorú si do centra mesta prišli pozrieť stovky ľudí.
Najstaršia divadelná budova
Svetelné efekty zvýraznili niektoré prvky fasády, ktorej reštaurátori vrátili vzhľad z roku 1907. Fasádu rekonštruovali od polovice augusta do polovice decembra minulého roku a stála spolu s obnovou klampiarskych prvkov viac ako 190-tisíc eur. Budovu divadla v Trnave postavili v roku 1831 vedľa hostinca U čierneho orla, dnes je najstaršou divadelnou budovou na Slovensku, ktorá stále slúži pôvodnému účelu.
Zreštaurovaný je aj nápis na priečelí, ktorý pripomína, že trnavský stánok Tálie postavil trnavský senát a občania spoločným úsilím. Z nápisu zostali pozlátené len niektoré písmená, čím mu reštaurátori vrátili pôvodný vzhľad.
„Pozlátené sú tie písmená, ktoré keď zrátate ako rímske číslice, tak predstavujú dátum 1831, čo je rok postavenia tejto divadelnej budovy,“ vysvetlila Daniela Zacharová z Krajského pamiatkového úradu v Trnave.
Perlou musí zostať aj naďalej
Práce na obnove budovy divadla v krajskom meste budú podľa predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča pokračovať aj v tomto roku. Divadlo označil za perlu medzi osemnástimi kultúrnym i inštitúciami kraja, ktorá musí perlou aj naďalej zostať.
Foto: Japonci na Lomnickom štíte postavili ľadovú sochu, vsadili na lásku muža a ženy
„Zastupiteľstvo Trnavského samosprávneho kraja na rok 2019 schválilo rozpočtové výdavky vo výške 300-tisíc eur na pokračovanie obnovy trnavského divadla. Tieto prostriedky pôjdu do troch investičných akcií, prvou bude odvlhčenie budovy, druhou rekonštrukcia šatní a zázemia pre hercov a technický personál a treťou rekonštrukcia Zrkadlovej sály Divadla Jána Palárika v Trnave,“ informoval vedúci odboru kultúry Trnavského samosprávneho kraja Peter Kadlic.
Trnavské divadlo prešlo za uplynulých takmer 190 rokov niekoľkými rekonštrukciami. Zásadná bola obnova fasády v roku 1907, keď jej pribudla nielen bohatá výzdoba, ale divadlo dostalo aj nové vstupné priestory. Rekonštrukciu z roku 1960 dodnes pripomínajú vitráže v oknách na prízemí. Výsledkom ďalšej rekonštrukcie v roku 2002 bol komorný divadelný priestor v podzemí.