Politické strany do volieb do Európskeho parlamentu postavili nielen skúsených a známych politikov, ale tiež nováčikov. Na Slovensku sa o mandát europoslanca uchádza šesť mladých kandidátov, ktorí majú pod 25 rokov. Uchádzať o mandát sa môže každý, kto v deň konania volieb dosiahne 21 rokov.
Dvaja z mladých kandidátov patria pod stranu Volt Slovensko, a to 23-ročný učiteľ Tomáš Matta a 23-ročná projektová manažérka Nicola Grace Orlovská. Za Smer-SD kandiduje 21-ročný študent Tobiáš Longauer a za Progresívne Slovensko asistent poslanca a študent Andreas Rusnák, ktorý má tiež 21 rokov.
Za Republiku sa o hlasy uchádza aj známa 22-ročná aktivistka Lívia Pavlíková a za Socialistov kandiduje tiež 22-ročná študentka Carla Alexandra Aganbegović.
Potenciál v mladej generácii
Podľa politilóga Tomáš Koziaka sú mladé tváre dôležité, nakoľko chcú politické strany osloviť aj najmladšiu generáciu. Vidia v nej potenciál a uvedomujú si, že je ich potrebné podchytiť hneď, aby boli politicky aktívni a išli voliť.
Iniciatíva „Chcem tu zostať“ spustila kampaň k eurovoľbám, ich cieľom je zvýšiť účasť mladých ľudí
„Motivovať ich budú napríklad tváre, ktoré sú známejšie: influenceri, športovci, ktorí už dokázali predtým osloviť nejakým spôsobom voličov,“ ozrejmil politológ.
Práve mladých politikov podľa Koziaka lákajú politické strany, ktoré sú liberálne. Presadzujú totiž viac slobody a práv pre menšiny, sústreďujú sa na záležitosti presadzovania e-governmentu, moderných technológií či zelenej politiky.
Lákajú ich liberáli aj extrémistické zoskupenia
Príkladom je napríklad v Česku Pirátska strana, u nás Progresívne Slovensko či nová strana Volt Slovensko, na ktorej kandidátke sú ľudia, ktorí chcú robiť lepšie európsku politiku inkluzívnym, udržateľným a spoľahlivým spôsobom.
Poslancov v eurovoľbách budú voliť aj 16-roční, väčšina mladých by uvítala túto možnosť aj na Slovensku
„Konzervatívne strany ako KDH sú záležitosťou pre starších voličov. Dôležité je však spomenúť aj extrémistické politické strany: kandidátky kotlebovcov či Republiky. Sú to tí, čo sú frustrovaní životnou situáciou, nevidia perspektívu a hľadajú lacné riešenia,“ dodáva Koziak s tým, že môže ísť o pravicové aj ľavicové politické zoskupenia, ktoré využívajú extrémistické nálady v spoločnosti.
Výhody aj nevýhody vstupu do politiky
Stret s politikou môže byť pre mladých problematický, nakoľko zistia, že ide o nekompromisný a tvrdý svet.
„Keď mladý človek plný ideálov, ktorý chce zmeniť spoločnosť, natrafí na politikov, ktorí pri udržaní moci použijú akékoľvek prostriedky a aj tie najdrsnejšie, ako napríklad politické likvidácie v zmysle ohovárania, využívania klamstiev či mobilizácie voličov prostredníctvom šírenia strachu, tak ich to môže šokovať,“ vysvetlil Koziak.
Smer by po atentáte na Fica vyhral voľby do Európskeho parlamentu, tesne za ním skončili progresívci
Politika však môže mladým pomôcť pri získavaní kontaktov, komunikačných zručnostiach a môže to byť pre nich aj istá forma životného naplnenia.
„Ak sa politika robí dobrým spôsobom, je to úžasná záležitosť. Mladí ľudia tak vidia, že to, čo robia v politike, dokáže spoločnosť premienať a pozitívne ovplyvnovať,“ hovorí politológ o plusoch a zároveň dodáva, že veľakrát je táto cesta tŕnistá a niekedy škaredá.