BRATISLAVA/KOŠICE 13. januára (WEBNOVINY) – Do medzinárodného projektu na podporu mladých Rómov ROMA – Net sa ako jediné slovenské mesto zapojili Košice. Projekt ROMA – Net rieši problematiku integrácie Rómov v spoločnosti a zapojilo sa doň deväť európskych miest. Prioritou projektu je zdôraznenie úsilia na zdokonalenie prístupu a integrácie služieb, ktoré podporujú mladých Rómov, aby sa ľahšie zapojili do spoločnosti. Vedúcim partnerom projektu, ktorý je súčasťou operačného programu URBACT II Európskej únie, je Budapešť. Ďalšími partnermi je osem európskych miest s významnou rómskou komunitou na ich území: Udine a Bologna v Taliansku, Karviná v Českej republike, Heraklion v Grécku, Almeria a Torrent v Španielsku, Glasgow v Škótsku a Košice.
„Hlavným cieľom mesta Košice v projekte ROMA – Net je vypracovať udržateľný miestny akčný plán pre rómske otázky, ktorý bude dlhodobo aplikovateľný v stratégii mesta. Bola vytvorená miestna podporná skupina odborníkov, pozostávajúca z predstaviteľov mestskej samosprávy, neziskových organizácii pracujúcich s marginalizovanými skupinami a rómskych aktivistov. Všeobecný strategický akčný plán na integráciu marginalizovaných skupín obyvateľstva by mal byť hotový koncom roku 2012,“ uviedol projektový koordinátor mesta Ladislav Perháč.
Projektové úlohy budú riešené v troch pracovných skupinách. Košice sú spolu s Karvinou a Almeriou v skupine zameranej na výmenu skúseností a štúdium integrovaného a lokálneho prístupu pri riešení vylúčenia a segregácie, ako aj bytovej otázky.
Do projektu je zahrnutý aj tzv. medzigeneračný faktor, ktorý je základom sociálneho a ekonomického vylúčenia Rómov v Európe, ktoré najviac postihujú mladých Rómov nastupujúcich do zamestnania. Týka sa to všetkých partnerských miest projektu ROMA – Net.
Pre väčšinu Rómov terajšia situácia znamená chudobu, diskrimináciu, nezamestnanosť alebo neoficiálnu vykorisťovateľskú formu práce, závislosť na sociálnej sieti, nízke alebo žiadne vzdelanostné štandardy, slabé zdravotné a neadekvátne bytové podmienky, často bez vlastníckych práv.
Projekt je financovaný z programu URBACT II.