BRATISLAVA 22. apríla (WEBNOVINY) – V budovách stavebnej firmy Juraja Širokého, vo Váhostave, v stredu zasahovali policajti. Spoločnosť potvrdila, že policajiti prišli do sídla spoločnosti v Bratislave a do jej priestorov v Žiline.
„Váhostav odovzdal všetky dokumenty, ktoré si polícia vyžiadala a ako už firma informovala pred začatím trestného stíhania, bude riadne spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní a poskytne im všetky vyžiadané dokumenty,“ informoval agentúru SITA hovorca Váhostavu Tomáš Halán.
O policajnom zásahu v budovách Váhostavu v stredu informoval portál Aktuality.sk s tým, že s vysokou pravdepodobnosťou ide o akciu Národnej kriminálnej agentúry, ktorá začala v prípade Váhostavu trestné stíhanie vo veci poškodzovania veriteľa.
„V tejto chvíli môžeme potvrdiť, že Národná kriminálna agentúra vykonáva prehliadky nebytových priestorov spoločnosti v Žiline a Bratislave. Cieľom je zaistiť účtovné doklady a listinné dôkazy súvisiace s jej hospodárením,“ informoval agentúru SITA hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. „Úkony polície sú vykonávané tak, aby boli zaistené relevantné dôkazy a nenarušila sa prebiehajúca reštrukturalizácia spoločnosti. Vzhľadom na súčasné štádium vyšetrovania, bližšie informácie nie je možné poskytnúť,“ dodal.
Smeráci schválili Ficov návrh riešenia problémov Váhostavu
Váhostav sa vzdá 49 percent akcií v prospech veriteľov
Reštrukturalizácie firiem boli podľa podpredsedu KDH Jána Hudackého účelové
Do reštrukturalizačného konania vstúpil prokurátor
Národná kriminálna agentúra (NAKA) Prezídia Policajného zboru ešte koncom marca začala trestné stíhanie pre poškodzovanie veriteľa v súvislosti s reštrukturalizáciou Váhostavu. Generálny riaditeľ Váhostavu Marián Moravčík, ktorý je vo funkcii od októbra 2014, už skôr podal trestné oznámenia v súvislosti s konaním bývalého vedenia firmy pred reštrukturalizáciou.
Prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava I. 20. apríla vstúpil do reštrukturalizačného konania Váhostavu. Stalo sa tak na pokyn Generálnej prokuratúry SR zo dňa 7. apríla, ktorý Krajská prokuratúra v Bratislave postúpila 15. apríla Okresnej prokuratúre Bratislava I.
Zároveň si prvý námestník generálneho prokurátora René Vanek vyhradil v uvedenej veci správovú povinnosť spočívajúcu v priebežnom informovaní o stave konania. Prokurátor vstupom do konania nenadobúda práva veriteľa, napríklad hlasovanie na schôdzi veriteľov, či vyjadrovanie sa k plánu reštrukturalizácie.
Vláda po nátlaku navrhla zmeny v reštrukturalizácii
Váhostav chce z dlhu voči nezabezpečeným dodávateľom vo výške 104,7 milióna eur zaplatiť iba 15,7 milióna eur, teda 15 percent za päť rokov. Spoločnosť má všetkým veriteľom, vrátane bánk, splatiť spolu takmer 44 miliónov eur, teda 32,30 percenta zo záväzkov 136 mil. eur, pričom bankám by mala pohľadávky zaplatiť v plnej výške.
Vláda po nátlaku opozície a médií navrhla zmeny v procese reštrukturalizácií podnikov z dôvodu situácie okolo Váhostavu. Veritelia by po novom mali nárok na zaplatenie zvyšného objemu svojich pohľadávok do výšky 100 percent aj po skončení reštrukturalizácie firiem. A to z ich budúcich ziskov alebo iných príjmov, čo však môže trvať roky.
Druhou a rýchlejšou možnosťou má byť, že štátna Slovenská záručná a rozvojová banka by mala odkupovať pohľadávky veriteľov za 50 percent (pôvodne 40 percent) ich hodnoty predbežne do konca tohto roka a následne si ich bude vymáhať od Váhostavu.