"Dobrák od kosti“ Juraj Bača: Keby vtedy existoval takýto projekt, bol by tu môj priateľ možno s nami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dobrak od kosti.jpg
Zdroj: Nadácia Kvapka nádeje

Nadácia Kvapka nádeje vďaka dvom kampaniam Máte slinu a Dobrák od kosti dokázala zvýšiť šance na život pacientom s hematologickými a onkologickými ochoreniami, pre ktorých darcovstvo a transplantácia kostnej drene je poslednou kvapkou nádeje. Úspešnosť kampaní potvrdzujú aj čísla. Register slovenských darcov sa zvýšil z pôvodných 5 600 na 16 131 osôb! Za všetko však hovoria nielen čísla, ale i konkrétne príbehy so šťastným koncom.

Asi každý z nás si uvedomuje, že zdravie je to najcennejšie. Napriek tomu tento fakt pokladáme za frázu, kým… Kým sa nás to priamo nedotkne. Prečo však čakať a prizerať sa so založenými rukami? Veď už dnes môžeme urobiť každý jeden z nás niečo pre druhých a tým aj pre seba.

Mate slinu.jpg
Zdroj: Nadácia Kvapka nádeje

Kampane, ktoré dávajú nádej na život

Medzi projekty, ktoré doslova zachraňujú životy, patrili kampane Máte slinu a Dobrák od kosti realizované Nadáciou Kvapka nádeje pod záštitou Ministerstva zdravotníctva SR a tiež vďaka podpore všetkých troch zdravotných poisťovní na Slovensku – Všeobecná zdravotná poisťovňa, Zdravotná poisťovňa Dôvera a Zdravotná poisťovňa Union. Logistickú stránku zabezpečovala Slovenská pošta a.s. a vyšetrenia potrebné pre zaradenie záujemcov do registra darcov boli zabezpečované Národnou transplantačnou organizáciou. Ich cieľom bolo zvýšiť počet slovenských darcov kostnej drene, ktorý bol pred zahájením kampaní žalostne nízky. Oproti tomu počet  pacientov s hematologickými a onkologickými diagnózami, ktorým nádej na zdravý a plnohodnotný život prináša iba úspešná transplantácia krvotvorných buniek každým rokom stúpa.

Zľava: Juraj Bača, Gábor Borároš a Lukáš Latinák
Tváre kampane. Zľava: Juraj Bača, Gábor Borároš a Lukáš Latinák počas tlačovej besedy k slávnostnému vyhláseniu výsledkov kampaní, foto Webnoviny

Špičkovo vybavené pracovisko nestačí

Slovenská časť Nadácie Kvapky nádeje vznikla pred necelými ôsmimi rokmi. „Predovšetkým sa usilujeme o pomoc detským onkologickým pacientom, ale nielen im. Vďaka štedrosti sponzorov ale aj darcov sa nám podarilo podporiť projekty sumou viac ako 1 600 000 eur a prvým veľkým projektom Nadácie Kvapky nádeje bola Transplantačná jednotka kostnej drene  v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave, kde sme sa snažili pomáhať nielen prístrojovým vybavením. Špičkovo vybavené pracovisko však nestačí. Ak nenájdeme darcov kostnej drene, tak nemáme šancu zachrániť životy pacientov,“ hovorí Jarmila Hargašová Lajčáková, členka správnej rady Nadácie Kvapky nádeje, ktorá sa spoločne s Národným registrom darcov kostnej drene SR pri Klinike hematológie a transfúziológie LFUK, SZU a UNB a Transplantačnou jednotkou kostnej drene v DFNsP v Bratislave, rozhodla zrealizovať spomínané kampane zamerané na získanie nových darcov kostnej drene.

Prečo je vaša pomoc dôležitá?

Transplantácia kostnej drene, čiže nahradenie chorých a nefunkčných buniek zdravými bunkami darcu je poslednou nádejou pre onkologických pacientov potom, čo zlyhajú rádioterapie, chemoterapie a iné ďalšie možnosti liečby. „Preto táto naša aj vaša pomoc je pre pacientov veľmi dôležitá,“ upozorňuje na dôležitosť transplantácie Lajčáková.

Register darcov.jpg
Zdroj: WMDA

Základným predpokladom úspešnosti transplantácie krvotvorných buniek je vyhľadanie vhodného darcu. Najčastejšie ho môžeme nájsť medzi príbuznými, najmä súrodencami. Avšak nežijeme v časoch, keď majú rodiny 6 – 7 detí . Z tohto dôvodu sa zvyšuje podiel nepríbuzenských darcov, ktorý neustále narastá. V roku 2015 to bolo takmer 58 percent.

Zatiaľ nám pomáha svet

Registre darcov kostnej drene vedú databázy dobrovoľných darcov kostnej drene a sú prepojené prostredníctvom Svetovej asociácie darcov kostnej drene (WMDA), čím sa zvyšuje šanca nájsť vhodného nepríbuzného darcu medzi 27 miliónmi dobrovoľníkov z celého sveta . Slovensko evidovalo v roku 2015 pred začiatkom kampaní  iba 5 500 darcov. Vzhľadom k počtu obyvateľov SR by slovenský register mal mať 20 až 25 tisíc dobrovoľných darcov krvotvorných buniek. Pre porovnanie s okolitými štátmi Nemecko v roku 2015 evidovalo 5 000 000 darcov, Poľsko 900 000 a Česko 90 000. Situácia sa však zmenila.

Vyvoj poctu darcov.jpg
Zdroj: Nadácia Kvapka nádeje

 

Úspech potvrdzujú nielen čísla, ale aj vaše príbehy

Aj vďaka masívnej mediálnej podpore kampaní Máte slinu a Dobrák od kosti a účasti známych tvárí, ako sú Lukáš Latinák, Dominika Mirgová, Michal Kubovčík, Ján Mucha, Juraj Bača a ďalší, sa podarilo upozorniť na význam darcovstva kmeňových krvotvorných buniek. V januári tohto roku sa register slovenských darcov zvýšil z pôvodných 5 600 na 16 131 osôb!

V súčasnosti sa mi darí plniť si svoj sen. Beriem to ako dar zhora. Myslím si, že je veľmi dôležité, ak sa vám niečo podarí, dávať na oplátku aj niečo naspäť. Niekto to volá karma, niekto to považuje za dlh. Takto mám nastavenú moju filozofiu, preto sa snažím podobné projekty podporiť, ak je to v mojich silách,“ vyjadril sa o svojej účasti na kampani Juraj Bača, ktorý patrí v poslednej dobe medzi najobsadzovanejších hercov. „Jeden môj dobrý kamarát z detstva zomrel na veľmi agresívnu formu leukémie. Možno keby pred desiatimi rokmi existovala takáto iniciatíva a register darcov, bol by tu ešte s nami,“ dodáva.

MUDr. Júlia Horáková , Jarmila Hargašová Lajčáková, matka Gabka Lucia
Zľava: Primárka Transplantačnej jednotky kostnej drene MUDr. Júlia Horáková, členka správnej rady Nadácie Kvapka nádeje Jarmila Hargašová Lajčáková, mama Gabka, ktorý je po úspešnej transplantácii kostnej drene počas tlačovej besedy k slávnostnému vyhodnoteniu kampaní Máte slinu a Dobrák od kosti, foto Webnoviny

 

Jeden príbeh z mnohých

O význame projektu hovorí aj príbeh Gabka, ktorý trpí vážnym ochorením krvi. Desaťročný chlapec v júni 2017 sám potreboval darcu kostnej drene a podarilo sa mu ho získať prostredníctvom medzinárodnej databázy darcov. Dnes má za sebou úspešnú transplantáciu. Človek, ktorý mu doslova zachránil život, pochádza z Poľska. „Vďaka doktorom, pani primárke Transplantačnej jednotky kostnej drene MUDr. Júlii Horákovej, obetavým sestričkám Kliniky detskej hematológie a onkológie Národného ústavu detských chorôb a darcovi môj chlapec stále žije,“ potláča slzy šťastia mamička veľkého bojovníka Gabka.

Podarilo sa nám presvedčiť tisíce Slovákov o tom, že okrem finančnej podpory projektov venovaných detskej onkológií, môže takmer každý osobne podať záchrannú ruku a podieľať sa na záchrane onkologických pacientov prostredníctvom prihlásenia sa do registra darcov kostnej drene SR. Veľká vďaka všetkým,“ dodáva na záver správca nadácie Štefan Bernát.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dominika MirgováJán MuchaJuraj BačaLukáš Latinák
Firmy a inštitúcie Nadácia Kvapka nádeje