Dodávateľ vakcíny tento mesiac zrejme známy nebude

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chrípka

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – Dodávateľ vakcíny proti prasacej chrípke už tento mesiac zrejme známy nebude. „Na zmluvu od zahraničnej dodávateľskej spoločnosti, kde je na podpise, stále čakáme,“ povedal riaditeľ kancelárie Správy štátnych hmotných rezerv Ľubomír Urban. Meno dodávateľa zverejní až po tom, keď s ním podpíše zmluvu. Víťaza vybrala správa metódou rokovacieho konania bez zverejnenia.

Správa minulý týždeň informovala, že dodávateľ, ktorý vzišiel z verejného obstarávania, je už známy. Vláda o vakcínach rokovala ako o utajenom materiáli v septembri. Schválila vtedy, že nakúpime približne milión vakcín, čo je pre 20 percent populácie. Nie je známe, koľko za vakcíny zaplatíme a kedy by mohli prvé prísť na Slovensko. Správa chce, aby časť prišla už do konca roka, tvrdil SITA Urban.

Úrad verejného zdravotníctva, ktorý monitoruje epidemiologickú situáciu, u nás eviduje takmer päťsto prípadov prasacej chrípky. Prvý prípad sa u nás objavil koncom mája, vo svete sa chrípka začala šíriť v apríli. V Čechách sa už očkovanie proti vírusu začalo minulý týždeň.

Ministerstvo zdravotníctva a úrad dnes kritizoval opozičný poslanec Viliam Novotný (SDKÚ-DS). Rezort sa voči jeho kritike ohradil a podáva na neho trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy. „Protestujeme, že by bolo ministerstvo nepripravené,“ konštatoval na dnešnom brífingu šéf rezortu zdravotníctva Richard Raši. Minister už v minulosti tvrdil, že by naša krajina chcela byť v budúcnosti pri príprave vakcín sebestačná.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard RašiViliam Novotný