BRATISLAVA 25. februára (WEBNOVINY) – Stavebné spoločnosti pôsobiace na Slovensku predpokladajú v tomto roku pokračovanie prepadu výkonov domáceho stavebníctva o 3,2 %. Vyťaženosť kapacít stavebných firiem sa medziročne znížila o 13 percentuálnych bodov na 65 % najmä v dôsledku zreteľného zníženia počtu zákaziek. Naďalej klesá sebadôvera podnikov, predpovedajú mierny pokles predaja priemerne o 0,3 %. V tomto smere však panuje značná neistota. Stabilizáciu a návrat k rastu odvetvia podniky očakávajú v budúcom roku. Vyplýva to z výsledkov kvartálnej analýzy stavu a vývoja slovenského stavebníctva, ktorú pripravila spoločnosť CEEC Research v spolupráci so spoločnosťou KPMG Slovensko na základe telefonických rozhovorov s vybranou vzorkou 70 stavebných firiem podnikajúcich na Slovensku.
Zhoršovanie situácie sa tiež prejavuje v pokračujúcom poklese vyťaženosti kapacít stavebných spoločností. Všetky opýtané spoločnosti uvádzajú, že sú obmedzené v raste. Trápi ich predovšetkým byrokracia, nedostatok finančných prostriedkov a nedostatočný dopyt. Kľúčovou prioritou na nasledujúcich dvanásť mesiacov je pre ne zvýšenie efektivity vlastného fungovania a optimalizácia financovania,“ informovala ďalej agentúru SITA spoločnosť CEEC Research.
Kľúčovou prioritou na nasledujúcich dvanásť mesiacov je pre ne zvýšenie efektivity vlastného fungovania a optimalizácia financovania.Analýza CEEC Research
Výsledky rozhovorov s predstaviteľmi slovenských stavebných spoločností podľa riaditeľa CEEC Research Jiřího Vacka naznačujú, že rok 2010 bude náročný a pre slovenské stavebníctvo do istej miery i prelomový. „Z porovnania výsledkov tohto výskumu na Slovensku s najnovšími závermi porovnateľného skúmania v Českej republike vyplýva, že slovenské stavebníctvo sa aktuálne nachádza v ranejšej fáze vývoja ekonomického cyklu oproti českému stavebníctvu, avšak situácia zostáva vážna v oboch krajinách,“ uviedol Vacek.
Podľa analýzy na Slovensku neistotu vidno predovšetkým vo firmách zaoberajúcich sa inžinierskym staviteľstvom. Medzi nimi 51 % očakáva pokles domáceho stavebníctva v tomto roku, v pozemnom staviteľstve to predpovedá 44 % účastníkov prieskumu. „Celkom 43 % opýtaných očakáva mierny rast svojich tržieb, naopak, pokles predpovedá 41 % stavebných spoločností,“ uvádza sa v analýze. Ešte pesimistickejšie sú firmy v oblasti inžinierskeho staviteľstva, keď pokles tržieb očakáva 55 % opýtaných. V pozemnom staviteľstve predikuje zníženie svojho predaja 37 % firiem. Podiel spoločností, predpokladajúcich, že sa im bude v tomto roku dariť lepšie než ich konkurencii, klesol oproti marcu minulého roka o 31 percentuálnych bodov na 53 %. Spoločnosti zaoberajúce sa inžinierskym staviteľstvom sú najmenej optimistické i v súvislosti s vývojom svojho trhového podielu – zlepšenie očakáva iba 39 %. V pozemnom staviteľstve tento ukazovateľ predstavuje 58 %.
Najnižšiu vyťaženosť uvádzajú spoločnosti zameriavajúce sa na pozemné staviteľstvo, z ktorých najmä tie najslabšie môžu mať vážne problémy s prežitím. „Vo firmách zaoberajúcich sa pozemným staviteľstvom je priemerné vyťaženie kapacít 64 %, segment inžinierskeho staviteľstva uvádza 69 %,“ vyplýva ďalej z prieskumu. Menej zákaziek ako pred rokom uviedlo 43 % stavebných firiem, iba 12 % uviedlo, že teraz má zákaziek viac. Spôsoby získavania zákaziek neplánuje meniť 63 % firiem, meniť ich chce 37 % respondentov. Vo svojom raste sú limitovaní všetci účastníci ankety, najmenej firmy obmedzuje vplyv počasia, vysoké náklady na materiál a nedostatok skúsenej pracovnej sily.
CEEC Research je projekt najväčšieho výskumu potenciálu stavebníctva v krajinách strednej a východnej Európy. Bol založený v roku 2005, odkedy bezplatne poskytuje štúdie o aktuálnom stave a očakávanom vývoji stavebníctva v desiatich krajinách strednej a východnej Európy. Okrem pravidelných bezplatných analýz stavebníctva sa v rámci projektu realizujú špecializované výskumy na mieru v stavebníctve a s tým spojené poradenstvo.
KPMG je globálna sieť poradenských spoločností poskytujúcich služby v oblasti auditu, daní a poradenstva. V jej členských spoločnostiach pracuje viac ako 137 tisíc pracovníkov v 144 krajinách. Nezávislé členské spoločnosti siete KPMG sú pridružené ku KPMG International Cooperative, právnickej osobe registrovanej vo Švajčiarsku. Spoločnosť KPMG Slovensko pôsobí od roku 1991, v súčasnosti zamestnáva viac ako 340 ľudí a má 14 partnerov.
SITA