BRUSEL, FRANKFURT 11. septembra (WEBNOVINY) – Dopad krokov centrálnej banky USA (Fed), ktorá plánuje zmierniť svoj masívny stimulačný program, by mohol byť tvrdší než v podobnej situácii v roku 1994, ktorá viedla ku krachu trhov s dlhopismi.
V utorok to vyhlásil člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Jörg Asmussen.
„Začiatkom roka 1994, keď americká ekonomika začala naberať obrátky, Fed spustil cyklus sprísňovania menovej politiky, a to viedlo ku krachu trhov s dlhopismi nielen v USA, ale na celom svete. Ak presah rozhodnutí bol už v roku 1994 veľký, môžeme predpokladať, že v dnešnom prepojenom svete bude ešte väčší,“ povedal Asmussen.
Dodal, že situácia z roku 1994 zdôrazňuje dôležitosť toho, aby centrálne banky jednoznačne komunikovali svoju stratégiu pri ukončovaní expanznej politiky.
Predstavitelia amerického Fedu v lete ohlásili, že banka ku koncu roka začne zmierňovať svoj program nákupu dlhopisov a postupne tak ukončovať program, ktorý pomohol oživiť najväčšiu ekonomiku sveta a stabilizovať finančné trhy.
Niektorí ekonómovia predpokladajú, že by s tým Fed mohol začať po septembrovom zasadnutí menovej rady, naplánovanom na budúci týždeň. Mnohí analytici si však myslia, že slabé ukazovatele trhu práce by mohli viesť k odkladu takéhoto rozhodnutia.
Aj po zmiernení stimulov však bude centrálna banka USA udržiavať vysoko expanzívnu politiku, keďže jej úrokové sadzby sú zafixované blízko nuly.