PARÍŽ 18. septembra (WEBNOVINY) – Cyklisti, ktorí vnesú viac svetla do svojej dopingovej minulosti, by mali byť amnestovaní. Prípadne by sa voči takým odvážlivcom mali zmierniť sankcie.
S týmto heslom prichádza Brit Brian Cookson do volieb na funkciu prezidenta Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI), ktoré sa uskutočnia 26. septembra počas nadchádzajúcich majstrovstiev sveta vo Florencii.
Po dopingovej spovedi Lancea Armstronga a priznaniach viacerých jeho bývalých kolegov z tímu U.S. Postal by mali prísť ďalšie volania po pravde, aby sa ozrejmili všetky špinavosti z minulosti profesionálneho pelotónu. Šéf britskej cyklistiky však vie, že to nebude také jednoduché.
„Myslím si, že treba motivovať ľudí, ktorí vyjdú s pravdou von aj za cenu straty súkromia. Prikláňam sa k určitému druhu amnestie alebo k redukcii trestov,“ povedal 62-ročný Cookson v rozhovore pre AFP.
Citlivé právne pozadie
„Z právnej stránky to však nebude jednoduché, lebo doping je v niektorých krajinách považovaný všeobecne za ilegálny. Musíme sa teda najprv dobre poradiť o tom, čo ponúkneme cyklistom, ktorí budú chcieť povedať pravdu. Nepoznám Lancea Armstronga osobne, ale je zrejmé, že v rozhovore s moderátorkou Oprah Winfreyovou hovoril pravdu. Povedal však len časť z nej. Teraz ide o to, aby svet spoznal aj ten zvyšok,“ dodal Cookson.
V tejto súvislosti sa objavujú informácie o tom, že o dopingu popredných svetových jazdcov vedeli aj čelní predstavitelia Medzinárodnej cyklistickej únie. Konkrétne súčasný prezident Pat McQuaid a jeho predchodca Hein Verbruggen mali brať úplatky, aby zahladili dopingové stopy po hviezdach, akými boli Armstrong alebo Contador. Američan Floyd Landis, ktorému pre doping zobrali titul z Tour de France 2006, ako prvý upozornil na previazanosť Verbruggena s Armstrongom, aby sa zakryl jeho pozitívny test.
Doping nemôžu zatajovať donekonečna
„Ak sa príde na to, že tieto informácie sa zakladajú na reálnom základe, konkrétni ľudia musia byť potrestaní. Nikto nesmie byť postavený mimo zákon. Ak niekto takto konal, nemôže sa skrývať donekonečna,“ myslí si Cookson. Ten zároveň pre britské médiá vyhlásil, že McQuaid spáchal na svetovej cyklistike nemalé škody a musí niesť zodpovednosť za to, čo sa dialo v ére Lancea Armstronga.
Súčasný šéf svetovej cyklistiky McQuaid označil tvrdenia voči jeho osobe za vyfabrikované a svojho rivala vo voľbách obvinil z gangsterskej politiky. „Všetci sa snažíme pátrať po pravde, ale nie všetci vychádzame z overených informácií, ktoré sa zakladajú na reálnom základe,“ reagoval McQuaid.